ГЕС Wuskwatim

ГЕС Wuskwatim — гідроелектростанція у канадській провінції Манітоба. Створена на маршруті деривації ресурсу між річками Черчилл та Нельсон, які обидві відносяться до басейну Гудзонової затоки.

ГЕС Wuskwatim
55°32′ пн. ш. 98°29′ зх. д.
Країна  Канада
Стан діюча
Річка деривація з Черчилл
Початок будівництва 2006
Роки введення першого та останнього гідроагрегатів 2012
Основні характеристики
Установлена потужність 211  МВт
Тип ГЕС руслово-греблева
Розрахований напір 22  м
Характеристики обладнання
Тип турбін пропелерні
Кількість та марка турбін 3
Витрата через турбіни 1100  м³/с
Кількість та марка гідрогенераторів 3
Основні споруди
Тип греблі кам'яно-накидні (Міссі-Фолс, Нотігі), земляна/кам'яно-накидна + бетонна (Wuskwatim),
Висота греблі 11 (Міссі-Фолс), 40 (Нотігі), 14 (Wuskwatim, насипна ділянка)  м
Довжина греблі 262 (Міссі-Фолс), 244 (Нотігі), 330 + 205 (Wuskwatim)  м
ЛЕП 230
Власник Manitoba Hydro / Nisichawayasihk Cree Nation
ідентифікатори і посилання
ГЕС Wuskwatim
Мапа

У другій половині 20 століття на Нельсоні, що дренує озеро Вінніпег, почалось створення потужного каскаду ГЕС. Для збільшення виробітку сюди ж вирішили подати додатковий ресурс із середньої течії річки Черчилл, сточище якої лежить далі на північний захід. Для цього на виході Черчилл з Соузерн-Індіан-Лейк в районі Міссі-Фолс обидві її протоки перекрили греблями. У північній розташувалась кам'яно-накидна споруда висотою 11 метрів та довжиною 262 метри, тоді як в південній звели бетонну секцію з пристроями для перепуску води довжиною 95 метрів, до якої праворуч прилягає земляна ділянка. Створений ними підпір призвів до появи водосховища з припустимим коливанням рівня у операційному режимі між позначками 256,9 та 258,3 метра НРМ.

Від однієї з заток сховища на південь проклали канал довжиною 9,3 км та шириною 61 метр, який перетинає водорозділ з річкою Рет (ліва притока Burntwood, котра в свою чергу впадає ліворуч до Нельсон перед ГЕС Keeyask). Нижче по течії Рет за кілька кілометрів по виходу з озера Нотігі перекрили кам'яно-накидною греблею висотою 40 метрів та довжиною 244 метри, праворуч від якої облаштували бетонну водопропускну структуру довжиною 49 метрів. Разом з бічною глиняною дамбою висотою 8 метрів та довжиною 183 метри вони перетворили ділянку Рет довжиною біля сотні кілометрів у водосховище з припустимим коливанням рівня між позначками 254,2 та 258,3 метра НРМ (тобто з таким саме максимальним рівнем, як у Соузерн-Індіан-Лейк, проте більшим діапазоном коливання). Гребля Нотігі дозволяє регулювати подальший відпуск води зі сховища Рет на потреби каскаду на Нельсоні.[1][2]

У 2012 році на цій дериваційній трасі спорудили ГЕС Wuskwatim. Для цього Burntwood нижче від впадіння Рет перекрили земляною/кам'яно-накидною греблею висотою 14 метрів, довжиною 330 метрів та шириною по гребеню 9 метрів. В її центральній частині знаходиться бетонна ділянка довжиною 205 метрів, котра включає машинний зал та три водопропускні шлюзи. Основне обладнання станції становлять три пропелерні турбіни загальною потужністю 211 МВ, які використовують напір у 22 метри.

Видача продукції відбувається по ЛЕП, що працює під напругою 230 кВ.[3][4][5]

Можливо також відзначити, що вище по течії Черчилл від Соузерн-Індіан-Лейк працює ГЕС Ісланд-Фолс.

Примітки

  1. Water Power Act Licences 2012 Annual Report.
  2. Bulb Turbines - an overview | ScienceDirect Topics. www.sciencedirect.com. Процитовано 10 лютого 2019.
  3. Generating stations. www.hydro.mb.ca (англ.). Процитовано 10 лютого 2019.
  4. Wuskwatim Power Limited Partnership. wuskwatim.ca. Процитовано 10 лютого 2019.
  5. Supply Chain Connections Conference – Northern Exposure.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.