Галактична нитка

Галактична нитка, стіна, комплекс надскупчень, філамент (англ. filament — нитка) — найбільші з відомих космічних структур Всесвіту у формі ниток із галактик середньої довжини 50-80 мегапарсек (163-260 млн св. років), що лежать між великими порожнечами (войдами). Галактичні нитки можуть формувати «великі стіни» — відносно плоскі структури сукупчень та надскупчень[1][2].

Ілюстрація галактичних ниток

У моделі Лямбда-CDM еволюції Всесвіту галактичні нитки формуються уздовж сіткоподібних потоків темної матерії, що, як передбачається, відповідає за макроскопічну структуру Всесвіту. Темна матерія гравітаційно притягає баріонну матерію, яку астрономи спостерігають у вигляді стін і ниток надскупчень.

Відкриття надскупчень почалися у 1980-х. 1987 року астроном Річард Таллі з Гавайського університету ідентифікував структуру, яку він назвав Комплекс надскупчень Риб — Кита. 1989 року було виявлено ​​Велику стіну CfA2, 2003 року було відкрито Велику стіну Слоуна, 2013 року відкрито Велетенську групу квазарів і Велику Стіну Геркулеса — Північної Корони.

Перелік

Галактичні нитки

Даний тип ниток має приблизно однакові велику і малу півосі у поперечному розрізі. Іншими словами, поперечний розріз даного типу ниток за формою схожий на коло [прояснити].

Галактичні нитки
Нитка Дата відкриття Середня відстань Розмір Примітка
Нитка Волосся Вероніки (нитка Кома) Надскупчення Волосся Вероніки (надскупчення Кома) належить до Нитки Волосся Вероніки, а також формує частину Великого муру
Нитка Персея-Пегаса 1985 Включає Надскупчення Кита—Риб, а також Надскупчення Персея—Риб
Нитка Великої Ведмедиці 1995 Нитка формує частину лівої «ноги» Гомункула в структурі Гомункулус CfA
Нитка Рисі—Великої Ведмедиці 1999 ~ 60 Мпарсек Хоча Надскупчення Рисі—Великої Ведмедиці і Нитка Рисі—Великої Ведмедиці з'єднані, проте це різні структури й остання набагато більша. Дальній кінець нитки з'єднується з Великою стіною CfA2.
Z = 2,38 нитка близько скупчення ClG J2143-4423 2004 10,8 млрд св. років 300 млн св. років у довжину; 50 млн св. років в ширину У 2004 році була виявлена ​​нитку, порівняну за розміром з Великий мур CfA2. Станом на 2008 рік ця структура є найбільшою за межами z = 2

Галактичні стіни

Цей тип ниток має одну піввісь, яка значно перевищує інші (у поздовжньому розрізі). Іншими словами, поперечний розріз цього типу ниток схожий на витягнутий еліпс [прояснити].

Галактичні мури
Стіна Дата Середня відстань Розмір Примітка
Велика стіна CfA2 1989 200 млн св. років 818 млн св. років у довжину
300 млн св. років у ширину
15 млн св. років у товщину
Це перша виявлена ​​великомасштабна структура у Всесвіті. Зараз вона є третьою за величиною після Великої Стіни Геркулеса — Північної Корони та Великої стіни Слоуна. CfA Homunculus перебуває в центрі Великої стіни CfA2, і Надскупчення Волосся Вероніки формує більшу частину структури CfA Homunculus
Велика стіна Слоуна (Велика стіна SDSS) 2005 Близько 1 млрд св. років 1411 млн св. років у довжину До 2013 року була найбільшою відомою структурою Всесвіту
Велика стіна Геркулеса — Північної Корони Листопад 2013 10 млрд св. років.
z = 1.5-2.1
10 млрд св. років. Найбільша з відомих великомасштабних структур Всесвіту станом на 2013 рік.
Стіна Скульптора (Південна стіна, Велика Південна стіна) 8000 км/с в довжину
5000 км/с в ширину
1000 км/с в товщину
(у визначенні червоного зсуву )
Стіна Скульптора «паралельна» до Стіни Печі й «перпендикулярна» до Стіни Журавля[джерело?]
Стіна Журавля Стіна Журавля «перпендикулярна» до Стіни Печі та Стіни Скульптора.
Стіна Печі Скупчення Печі є частиною цього муру. Стіна Печі «паралельна» до Стіни Скульптора й «перпендикулярна» до Стіни Журавля.


  • Було запропоновано виділити Стіну Центавра (або Велику стіну Центавра), яка включала б Стіну Печі як складову частину. Вона також включала б Надскупчення Центавра й Надскупчення Діви. Тоді це була б Місцева стіна або Велика Місцева Стіна)[джерело?].
  • Було запропоновано виділити стіну як фізичне втілення Великого Атрактора зі скупченням Косинець як частиною. Ця стіна згадується як Велика Стіна Аттрактора або Стіна Косинця[джерело?].

Групи квазарів

Групи квазарів
Група Дата відкриття Середня відстань Розмір Примітка
Велетенська група квазарів Листопад 2012 Z = 1.27 4 млрд св. років у довжину

2 млрд св. років в ширину
1.2 млрд св. років в товщину

Друга за величиною великомасштабна структура після відкриття муру Геркулеса — Північної Корони.

Комплекси надскупчень

Комплекс надскупчень
Надскупчення Дата відкриття Середня відстань Розмір Примітка
Комплекс надскупчень Риб — Кита 1987 1 млрд св. років у довжину

150 млн св. років в ширину

Включає себе Надскупчення Діви (яке, зокрема, містить Місцеву групу галактик), розташовано в сузір'ях Кита і Риб

Розподіл у просторі найближчих стін і надскупчень

Всесвіт в межах 500 млн світлових років, що показує найближчі галактичні стіни й надскупчення

Примітки

  1. Юрій Кудря, Валерій Жданов (2011). Найбільші структури у Всесвіті. Світогляд (1): 62—66. Процитовано 9 жовтня 2017.[недоступне посилання]
  2. Стадник, О. Г. (2010). Відкритий космос. Велика ілюстрована енциклопедія. Х.: Веста. с. 206—207. с. 240 с.: іл. ISBN 978-966-08-4942-6. Архів оригіналу за 9 жовтня 2017. Процитовано 9 жовтня 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.