Гармонограф

Гармонограф (англ. Harmonograph) — механічний пристрій, що використовує маятники для створення геометричних зображень. Отримані рисунки, як правило, належать до класу фігур Лісажу, або похідні від них більшої складності.

Пристрої для отримання рисунків почали з'являтися в середині 19-го століття і досягла свого піку популярності в 1890-х роках. Авторство конструкції таких пристроїв не може бути остаточно встановлене, але одним з перших дану конструкцію запропонував Г'ю Блекберн, професор математики Університету Глазго.

Простий гармонограф використовує два маятники, щоб контролювати переміщення пера відносно до поверхні рисунка. Один маятник переміщує перо назад і вперед уздовж однієї осі, інший — зміщує поверхню рисування уздовж перпендикулярної до першого осі[1]. Змінюючи частоту і фази маятників відносно один одного, отримують різні рисунки.

Складніші гармонографи мають три[2] або більше пов'язаних маятників.

Особливий тип гармонографа, пінтограф, заснований на відносному русі двох обертових дисків.

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.