Гей

Гей[1] (від англ. gay) гомосексуальний чоловік. Слово «гей» використовується для позначення чоловіків з погляду на їхню сексуальну ідентичність чи сексуальну поведінку, незалежно від сексуальної орієнтації, або як прикметник, щоб охарактеризувати чи пов'язати іменники з чоловічою гомосексуальністю або міжчоловічим потягом.

гей-пара

Gay — англійський прикметник, що спочатку означав «безтурботний», «радісний, веселий», «яскравий, театральний». Однак у сучасній англійській мові (з 1960 — 1970-х) це слово зазвичай використовується як іменник або прикметник, що позначає одностатеву сексуальну орієнтацію — гомосексуальність.

У своїй книзі «Любов небесного кольору» соціолог і сексолог І. С. Кон пише: «гей» — не просто чоловік, який любить чоловіків, а носій особливої самосвідомості, член відповідної субкультури, громади або організації, борець за свої громадянські права і т.п.

В англійській мові слово «гей» може бути використано для опису рис, асоційованих із квірами або гомосексуалами, як з чоловікми, так і з жінками, із субкультурою або способом життя. В українській мові термін «гей» застосовується переважно щодо чоловіків-гомосексуалів. З іншого боку, термін лесбійка використовується і в англійській, і в українській мові однаково гендерно-специфічно, позначаючи гомосексуальних жінок.

Гомосексуальність

Американська психологічна асоціація визначає сексуальну орієнтацію як «стійку схему емоційних, романтичних та/або сексуальних атрибутів для чоловіків, жінок чи обох статей», коливаючись «за континуумом» від ексклюзивного залучення до іншого сексу від ексклюзивного залучення до однакового сексу". Сексуальна орієнтація може також обговорюватися в трьох категоріях: гетеросексуали (мають емоційні, романтичні або сексуальні привабливості до осіб іншої статі), ґеї / лесбійки (мають емоційні, романтичні або сексуальні привабливості до осіб власної статі) та бісексуали (мають емоційні, романтичні та сексуальні привабливості як до чоловіків, так і до жінок)".

За словами Розаріо, Шрімшоу, Хантер, Брауна (2006), "розвиток лесбійської, гейської або бісексуальної (ЛГБ) сексуальної ідентичності є складним процесом. На відміну від представників інших меншин (наприклад, етнічні та расові меншини ), більшість людей з ЛГБ не виховуються в спільноті схожих осіб, в яких вони можуть дізнатися про свою ідентичність. Швидше за все, ЛГБ — індивіди часто виховуються в громадах, які невіглаські або відкрито є ворожими до гомосексуальності".

Гомосексуальність в Україні

1934 року у кримінальні кодекси усіх радянських республік було включено статтю 121.1, яка забороняла сексуальні стосунки між дорослими чоловіками (мужолозтво) і карала порушників п'ятирічним ув'язненням у таборах і тюрмах.

У 1991 році, відповідно до рекомендацій ВООЗ, Україна першою з колишніх радянських республік скасувала кримінальне покарання за добровільні статеві стосунки між дорослими чоловіками (Стаття 122, частина 1, Кримінальний Кодекс УРСР).


Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.