Геннді Тартаковський

Геннді Тартаковський (англ. Genndy Tartakovsky; /ˈɡɛndi ˌtɑːrtəˈkɒfski/[4][5]; Геннадій Борисович Тартаковський; 17 січня 1970, Москва, СРСР) — американський режисер-аніматор, художник-розкадрувальник, продюсер і сценарист російського походження. У числі відомих режисерських робіт Тартаковського такі мультсеріали, як «Лабораторія Декстера», «Суперкрихітки», «Самурай Джек», трилогія «Монстри на канікулах» ("Готель Трансильванія")[6] [7] і «Первісний».

Геннді Тартаковський
Дата народження 17 січня 1970(1970-01-17)[1][2][3] (52 роки)
Місце народження Москва, СРСР[1]
Громадянство  США
 СРСР
Релігія юдаїзм
Alma mater Колумбійський коледж Чикагоd, Manchester School of Artd (1989)[1] і Lane Technical College Prep High Schoold
Професія кінорежисер, аніматор, анімаційний директор, телепродюсер, актор озвучування, сценарист, оператор-постановник, художник коміксів
Нагороди
IMDb ID 0850733
 Геннді Тартаковський у Вікісховищі

Біографія

Народився 17 січня 1970 року в єврейській родині[8]. Його батько, Борис, працював стоматологом[9], обслуговуючи офіційних осіб в уряді, а також гравців збірної СРСР з хокею з шайбою. Геннді вважав свого батька дуже суворим і старомодним чоловіком, але мав з ним близькі стосунки.  Мати, Міріам, працювала завучем в школі. Також Геннді має брата на ім’я Олександр, він на два роки старший і зараз працює комп'ютерним консультантом в Чикаго[10]. Перш ніж іммігрувати до США, родина Тартаковських переїхала до Італії. Там Геннді, завдяки донці сусіда, вперше відкрив для себе мистецтво. Потім він згадував: «Пам’ятаю, як погано в мене виходило. Не міг намалювати навіть коло, хоч би мене різали».

Коли хлопцеві було сім років[11], Тартаковські переїхали до США, оскільки через антисемітизм в СРСР боялися за майбутнє дітей[10]. Спочатку вони осіли в місті Колумбус, штат Огайо[12], але пізніше сім'я переїхала до Чикаго. На дитину в значній мірі вплинули комікси, які він для себе там відкрив. Першою книгою, яку він купив, була «Super Friends» з «7-Eleven». В Чикаго Тартаковський пішов до третього класу Початкової школи Юджина Філда (Eugene Field Elementary School ). В школі було непросто, адже до хлопця ставилися як до іноземця. Потім він поступив до престижного Чиказького технічного коледжу Лейна (Lane Technical College Prep High School) і, за його словами, не міг пристосуватися аж до другого курсу. Коли йому було 16 років, батько помер від серцевого нападу[10]. Тоді Геннді з рештою родини перебрався до фінансованого державою житла і почав працювати, продовжуючи навчатися в коледжі.

Аби задовольнити своїх амбітних родичів, котрі заохочували його піти в бізнес, Тартаковський спробував пройти курс реклами. Однак він записався на курс запізно і не мав особливого вибору щодо занять. Його записали на заняття з анімації, і це з часом призвело до того, що він почав вивчати кінематограф у Чиказькому коледжі Колумбія (Columbia College Chicago), а тоді поїхав до Лос-Анджелесу вивчати анімацію в Каліфорнійському інституті мистецтв[12] (разом зі своїм другом Робом Ренцетті[10]). Там він також зустрів Крейга Маккракена. В Каліфорнійському інституті Тартаковський зрежисерував і створив два студентські мультиплікаційні фільми, один з яких було взято за основу для "Лабораторії Декстера"[12]. По двох роках в Каліфорнійському інституті Тартаковський влаштувався на роботу до іспанської студії «Lapiz Azul Productions», де працював над серіалом «Бетмен: мультсеріал»[9]. Там він «пізнав труднощі телевізійної анімації, трудомісткої праці в шаленому темпі»[9]. Поки він перебував у Іспанії, його мати померла від раку[10].

Кар'єра

Коли Крейг Маккракен отримав посаду художника-постановника в студії «Hanna-Barbera» для роботи над серіалом «2 дурних собаки»[9], він порадив також взяти Тартаковського та Роба Ренцетті. Це був важливий переломний момент в кар’єрі Тартаковського. В «Hanna-Barbera» йому, Маккракену, Ренцетті та Полу Рудішу дозволили працювати в трейлері на студійній парковці, і там Тартаковсткий починає створювати свої найвідоміші роботи. «Лабораторія Декстера» виросла зі студентської роботи з тією ж назвою, котру він створив під час навчання в Каліфорнійському інституті мистецтв. Тартаковський також намалював і був одним зі співавторів 25-го випуску серії коміксів «Лабораторія Декстера», котра мала назву «Stubble Trouble»[13]. Крім того він працював над створенням фільму «Суперкрихітки» (The Powerpuff Girls Movie). Обидва проекти неодноразово номінувалися на премію «Еммі», але переможцем зрештою став «Самурай Джек», котрий в 2004 році отримав премію в категорії «Найкраща анімаційна передача (для передач тривалістю менше однієї години)». В тому ж році Тартаковський отримав премію в категорії «Найкраща анімаційна передача (для передач тривалістю в одну годину чи довше)» за «Зоряні війни: війни клонів».

Автор «Зоряних воєн» Джордж Лукас запропонував Тартаковському стати режисером успішного мультсеріалу «Зоряні війни: війни клонів», події якого  підбуваються між «Атакою клонів» та «Помстою ситхів». Серіал отримав три «Еммі»: дві в категорії «Найкраща анімаційна передача (для передач тривалістю в одну годину чи довше)» в 2004 та 2005 роках та одну за «Найкраще персональне досягнення» (отримав фоновий дизайнер Джастін Томпсон) в 2005 році. В роботі над подальшими епізодами Тартаковський участі не брав, працювати над майбутніми проектами «Зоряних воєн» також не планує[14].

В 2005 році Тартаковський став творчим президентом студії «Orphanage Animation Studios». В 2006 його призначили режисером сиквелу до фільму «Темний кристал», але потім замінили, а згодом і сам проект було скасовано. Тартаковський був режисером анімації в пілотній серії «Коргота-Варвара», котра транслювалася у блоці «Adult Swim» у 2006 році, але серіал так і не було реалізовано. Він також зрежисерував декілька реклам проти паління, одну для Nicorette[15] в 2006 році та дві для Niquitin[16] в 2008. В 2009 році Тартаковський створив пілот під назвою «Maruined» для програми «Cartoonstitute» каналу «Cartoon Network», але він також не став серіалом.

В 2009 році повідомили, що Тартаковський збирається написати і поставити фільм "Самурай Джек" зі студіями «Frederator Studios» Фреда Сайберта та «Bad Robot Productions» Дж. Дж. Абрамса[17]. В червні 2012 Тартаковський заявив, що знає, чим закінчити серіал "Самурай Джек", але в той час Абрамс взявся за «Зоряний шлях»[18], і проект було відкладено. В 2010 Тартаковський створив розкадровку для «Залізної людини 2» Джона Фавро[19]. Між 2010 та 2011 він створив новий мультсеріал «Симбіонний Титан» для «Cartoon Network» і сподівався, що його вдасться продовжити на другий сезон, але цього не сталося[20]. У квітні 2011 в мережі відбулася прем’єра створеного Тартаковським анімованого прологу до фільму жахів «Священик»[21].

На початку 2011 Тартаковський перейшов до «Sony Pictures Animation», де відбувся його режисерський дебют у повнометражному фільмі «Готель Трансильванія»[6] (2012). В липні 2012 він підписав довгостроковий контракт із «Sony», згідно з яким міг розробляти та створювати оригінальні проекти[22]. В липні 2012 «Sony» оголосила, що Тартаковський працюватиме над анімованим фільмом «Попай»[23]. 18 вересня 2014 Тартаковський оприлюднив тестову версію[24]. В березні 2015 Тартаковський повідомив, що припиняє роботу над проектом, незважаючи на схвалюну реакцію на тестовий матеріал. Він почав працювати над оригінальною історією «Can You Imagine?», котру анонсували в 2014[25] [26] і зрештою також скасували[27].

Тартаковський зрежисерував сиквел до мультфільму «Готель Трансильванія» («Готель Трансильванія 2» вийшов у 2015). В грудні 2015 «Adult Swim» анонсували, що Тартаковський повертається до роботи над останнім сезоном «Самурая Джека»[28]. На цей період він припинив працювати в «Sony Pictures Animation»[29]. Коли в 2017 році закінчилася трансляція серіалу, Тартаковський повернувся до «Sony» і зрежисерував «Готель Трансильванія 3» (2018). Проект виявився фінансово успішним, і після нього було оголошено про початок роботи над двома новими оригінальними проектами: комедія з рейтингом R під назвою «Fixed» та пригодницький бойовик «Black Knight»[30].

В травні 2019 року «Adult Swim» оголосили, що доручили Тартаковському новий серіал під назвою «Первісний», котрий оповідає про «печерну людину на зорі еволюції ... [та] динозавра на межі вимирання»[31]. Він побачив світ 7 жовтня 2019 року[32].

Фільмографія

Кіно

Рік Назва Оригінальна назва Примітки
2002 Суперкрихітки The Powerpuff Girls Movie Режисер анімації, художник-постановник, оператор-постановник
2006 Як їсти смажених хробаків How to Eat Fried Worms Головний аніматор
2010 Залізна людина 2 Iron Man 2 Художник-розкадрувальник
2011 Священик Priest Режисер прологу
2012 Готель Трансильванія (Монстри на канікулах) Hotel Transylvania Режисер
2012 Добраніч, пане Фут[33] Goodnight Mr. Foot Короткометражний фільм.

Режисер та аніматор

2015 Готель Трансильванія 2 (Монстри на канікулах 2) Hotel Transylvania 2 Режисер
2016 Тролі Trolls Творчий консультант (в титрах не вказаний)[34]
2017 Щеня! Puppy! Короткометражний фільм.

Режисер та сценарист[35]

2018 Готель Трансильванія 3: відпустка (Монстри на канікулах 3) Hotel Transylvania 3: Summer Vacation Режисер та сценарист, актор озвучування
TBA Fixed Режисер[30]
TBA Чорний лицар Black Knight Режисер та сценарист[30]

Телебачення

Рік Назва Оригінальна назва Примітки
1991 Пригоди мультяшек Tiny Toon Adventures Асистент аніматора в епізоді "Henny Youngman Day"
1992–1993 Бетмен: мультсеріал Batman: The Animated Series Підрядний аніматор
1993–1995 2 дурних собаки 2 Stupid Dogs Режисер анімації, художник-розкадрувальник режисер
1994 Критик The Critic Аніматор-хронометрист
1996–2003 Лабораторія Декстера Dexter's Laboratory Автор ідеї, режисер (1996–1999, 2003), сценарист, художник-розкадрувальник, продюсер, виконавчий продюсер (2001–2003), режисер озвучування, дизайнер персонажів
1998 Му та Ципа Cow and Chicken Сценарист та художник-розкадрувальник

(Епізод "Cow's Pies")

1998–2004 Суперкрихітки The Powerpuff Girls Генеральний продюсер (сезони 1-4), автор, режисер озвучування, художник-розкадрувальник та режисер (сезони 1-3)
1999 Лабораторія Декстера: его-мандри Dexter's Laboratory: Ego Trip Телефільм

Режисер, генеральний продюсер, автор та художник-розкадрувальник

2000 Foe Paws Режисер анімації
2001 Флінстоуни The Flintstones: On the Rocks Телефільм.

Генеральний продюсер

2001–2004

2017

Самурай Джек Samurai Jack Автор ідеї, режисер, сценарист, художник-розкадрувальник, продюсер, автор, аніматор-хронометрист, режисер озвучування, продюсер та виконавчий продюсер
2003 Дак Доджерс Duck Dodgers Актор озвучування (камео)

в епізоді: "Samurai Quack"

2003–2004 Жахливі пригоди Біллі та Менді The Grim Adventures of Billy & Mandy Генеральний продюсер
2003–2005 Зоряні війни: війни клонів Star Wars: Clone Wars Автор ідеї, автор, виконавчий продюсер, режисер
2004 Перівінкл навколо світу Periwinkle Around the World Пілотна серія.

Продюсер, режисер, розкадрувальник

2006 Корґот-варвар Korgoth of Barbaria Пілотна серія.

Режисер анімації

2008 Maruined Пілотна серія.

Автор ідеї

2010–2011 Симбіонний титан Sym-Bionic Titan Автор ідеї, режисер, художник-розкадрувальник, режисер озвучуванняб виконавчий продюсер
2013 Стівен Юніверс Steven Universe Хронометрист (епізод "Pilot")
2019 Первісний Primal Автор ідеї, режисер, художник-розкадрувальник, сценарист, режисер озвучування, виконавчий продюсер

Примітки

  1. Tartakovsky, Genndy // Who's Who in Animated Cartoon: An International Guide to Film and Television's Award-Winning and Legendary AnimatorsNY: Hal Leonard Corporation, 2006. — ISBN 978-1-55783-671-7
  2. Internet Speculative Fiction Database — 1995.
  3. BD Gest'
  4. Adult Swim (July 1, 2016), Samurai Jack: Season 5 Behind the Scenes | Samurai Jack | Adult Swim. Процитовано 5 січня 2020 року.
  5. "Мои мультфильмы – для любого возраста". Газета. (Rus). 2 листопада 2005. Archived from the original on March 4, 2011. Процитовано 5 січня 2020.
  6. Keegan, Rebecca (25 серпня 2012). Genndy Tartakovsky gets 'Hotel Transylvania' open for business. Los Angeles Times. Archived from the original on August 26, 2012. (Eng.). Процитовано 5 січня 2020.
  7. Keegan, Rebecca (25 серпня 2012). Genndy Tartakovsky gets 'Hotel Transylvania 2'". Los Angeles Times. Archived from the original on April 2, 2015. Retrieved August 26, 2012. (Eng.). Процитовано 5 січня 2020.
  8. Aushenker, Michael (2 серпня 2001). The Way of the Samurai (амер.). The Jewish Journal. August 3, 2001. Archived from the original on February 24, 2017. Retrieved March 24, 2007. Процитовано 5 січня 2020.
  9. Drew Jubera. WATCHING TV: Is 'Samurai' one for the ages?. The Atlanta Journal-Constitution (Eng.). 12 серпня 2001.
  10. Alec Wilkinson. MOODY TOONS; The king of the Cartoon Network. The New Yorker. ANNALS OF POPULAR CULTURE; p. 76. May 27, 2002. (Eng.).
  11. HIGGITT, DUNCAN (17 червня 2005). SAMURAI JACK.. Western Mail. First Edition; NEWS; p. 28. (Eng.).
  12. Feran, Tim. SAMURAI JACK PUTS ART BACK INTO ANIMATION.. Columbus Dispatch (Ohio). FEATURES – TV PLUS; Cover Story; p. 3. May 11, 2003. (Eng.).
  13. Lander, Randy. Snap Judgments: Dexter's Laboratory #25: "Stubble Trouble". Archived from the original on September 15, 2007. (Eng.). TheFourthRail.com. Процитовано 5 січня 2020.
  14. Movie File: Russell Crowe, Seann William Scott, Ne-Yo & More. MTV.com. September 28, 2006. Archived from the original on January 8, 2015. Процитовано 5 січня 2020.
  15. Genndy Tartakovsky's Nicorette Commercial. Cartoon Brew. Archived from the original on May 30, 2009. Процитовано 5 січня 2020.
  16. Genndy Tartakovsky for Willpower. Motionographer. April 2008. Archived from the original on January 8, 2015.
  17. J.J. Abrams Producing Samurai Jack: The Movie. FilmJunk.com. 19 листопада 2009. Archived from the original on October 27, 2011. Архів оригіналу за 4 липня 2019. Процитовано 5 січня 2020.
  18. Douglas, Edward (26 червня 2012). A Preview of Sony Animation's Hotel Transylvania". Shock Till You Drop. Archived from the original on January 8, 2015. (Eng.). Процитовано 5 січня 2020.
  19. Vespe, Eric (29 жовтня 2011). Part 1 of Quint's epic interview with Jon Favreau! IRON MAN 2! IMAX! James Cameron's AVATAR! And... Genndy Tartakovsky?!?". (Eng.). Ain't It Cool News. Процитовано 5 січня 2020.
  20. Hulett, Steve (23 березня 2011. Archived from the original on July 20, 2011.). TAG Blog: The Network of Cartoons. (Eng.). Процитовано 5 січня 2020.
  21. Gallagher, Brian (7 квітня 2011). Priest Genndy Tartakovsky Animated Prologue (Eng.). Процитовано 5 січня 2020.
  22. Sony Pictures Animation (11 липня 2012). Genndy Tartakovsky Signs Overall Deal with Sony Pictures Animation. ComingSoon.net (Eng.). Процитовано 5 січня 2020.
  23. Abrams, Rachel (25 червня 2012). Helmer moves Sony's 3D 'Popeye' forward. Variety (Eng.). Процитовано 5 січня 2020.
  24. McMillan, Graeme (18 вересня 2014). Sony Pictures Releases First Glimpse of Genndy Tartakovsky's 'Popeye'". The Hollywood Reporter (Eng.). Процитовано 5 січня 2020.
  25. Angie, Han (13 березня 2015). Genndy Tartakovsky Exits Sony's 'Popeye'". /Film (Eng.). Процитовано 5 січня 2020.
  26. Koch, Dave (13 березня 2014). Sony Updates Animated Feature Film Roster. Big Cartoon News (Eng.). Процитовано 5 січня 2020.
  27. Wills, Scott (8 липня 2017). Story pitch art for a Genndy Tartakovsky feature that didn't get made.. Instagram (Eng.). Процитовано 5 січня 2020.
  28. Friedlander, Whitney (2 грудня 2015). TV News Roundup: 'Samurai Jack' is Back, Fox Greenlights New Game Show.. Variety (Eng.). Процитовано 5 січня 2020.
  29. McCracken, Craig (6 квітня 2016). "@nickajin Neither Lauren or Genndy are at Sony any more" (Tweet). [@CrackMcCraigen] via Twitter (Eng.).
  30. N'Duka, Amanda (25 липня 2018). 'Hotel Transylvania' Helmer Genndy Tartakovsky Sets New Projects At Sony Pictures Animation. Deadline (Eng.). Процитовано 5 січня 2020.
  31. Petski, Denise (14 травня 2019). Adult Swim Orders Genndy Tartakovsky Animated Series 'Primal'. Deadline (Eng.). Процитовано 5 січня 2020.
  32. Glennon, Jen (27 серпня 2019). Everything we know about Genndy Tartakovsky's New Animated Series, 'Primal'. Inverse (Eng.). Процитовано 5 січня 2020.
  33. Sony Pictures Animation (25 жовтня 2012). No Trick, Big Halloween Treat from Sony Pictures Animation's HOTEL TRANSYLVANIA Director Genndy Tartakovsky. (Eng.). PR Newswire. Процитовано 9 січня 2020.
  34. Trolls.
  35. Sony Pictures Animation Teases Upcoming Slate (Eng.). 18 січня 2017. Процитовано 9 січня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.