Геонейтрино
Геонейтрино — це нейтрино або антинейтрино, які випускаються при розпаді природних -ізотопів всередині Землі. Нейтрино — найлегші з відомих субатомних частинок, у них відсутні вимірювані електромагнітні властивості і вони взаємодіють лише посередництвом слабкої ядерної взаємодії.
Основний внесок у природну радіоактивність Землі дають довгоживучі ізотопи Природна радіоактивність Землі є потужним тепловим джерелом, яке впливає на теплову історію нашої планети. Знання вмісту радіоактивних елементів у її глибинах необхідне для вирішення багатьох проблем геофізики. Механізм генерації тепла у надрах планети є фундаментальною проблемою геології. За даними вимірів це тепло складає ТВт. Основними джерелами тепла у Землі є радіогенне тепло та тепло, яке запаслося планетою під час гравітаційної диференціації речовини. Внесок інших джерел не перевищує 1 % від повного тепловиділення.
Інтерес до вивчення геонейтринних потоків виник паралельно із недавнім розвитком сцинтиляційних детекторів великого об'єму, які мають достатню чутливість для реєстрації потоків антинейтрино на рівні см−2 с−1 із енергіями декілька МеВ. Визначення потоків геонейтрино дозволить зрозуміти радіогенний внесок у повне генерування тепла Землею; скільки урану й торію містить земна кора та мантія; чи існує у центрі Землі геореактор або прихований надлишок ?
Історія
Експериментальна нейтринна геофізика почалася як наука у 2005 році, з першої публікації на цю тему колаборації KamLAND. Існування геонейтрино та, відповідно, внеску радіоактивних елементів у розігрів Землі, підтверджено на рівні та незалежно у двох експериментах: KamLAND та BOREXINO відповідно.
Сьогодні можна стверджувати, що екзотичні сценарії розігріву Землі за рахунок внутрішнього реактора практично виключені, внесок такого реактора у повну генерацію тепла із ймовірність 95 % не перевищує 4,5 ТВт за даними детектора Borexino або 3,7 ТВт за даними KamLAND.
Ідея виміру складу Землі заснована на залежності нейтринних осциляцій від щільності електронів у середовищі (нейтринна томографія). Резонансні осциляції атмосферних нейтрино всередині Землі можуть бути інструментом для визначення хімічного складу земного ядра. Однією з задач проекта PINGU[1] буде нейтринна томографія Землі[2].
Примітки
- PINGU: A Vision for Neutrino and Particle Physics at the South Pole.
- Наумов Д.В. Измерение θ13, m32 и ковариантная квантово-полевая теория нейтринных осцилляций.