Герб Лубен

Герб Лубе́н — офіційний символ міста Лубни, районного центру та міста обласного значення Полтавської області.

Герб Лубен
Деталі
Носій Лубни
Затверджений 1992
Корона срібна міська
Щит Іспанський щит

Опис

Офіційний опис герба Лубен[1]:

Герб міста: блакитний щит, на якому зображено руку, що тримає полковницький пірнач. Герб символізує відданість історичним традиціям міста, як центру Лубенського козацького полку, що ним були Лубни у XVII–XVIII століттях (саме тоді і виник міський герб). Площина зображальних елементів виготовлена у формі традиційного французького щита блакитного кольору з жовтим обрамленням. Блакитний колір символізує мир, велич, красу, ясність. Співвідношення пропорцій ширини й довжини щита 1 : 1, 17. У правій половині в напрямку до центру – барельєфне руки з частиною рукава зеленого козацького кунтуша, що тримає полковницький пернач. Це один із козацьких атрибутів, який репрезентував велике полкове місто з певними ознаками незалежності. В сучасній трактовці герба – це символ данини тисячолітній історії міста. Пернач подано в барельєфному зображенні золотистого кольору, який символізує вірність, чистоту, багатство, силу. Зелений колір рукава – це символ надії, волі, благополуччя. Пропорція довжини пернача до ширини щита – 0,93:1.

Сучасний герб

29 вересня 1992 року міська рада затвердила сучасний герб. В лазуровому полі рука, що тримає золоту булаву. Щит обрамований декоративним картушем та увінчаний срібною міською короною з трьома вежками.

Історія

Князь Олександр Вишневецький з 1590 року зайнявся будівництвом нового замку та міста поблизу Лубенського городища. Нове місто отримало ім'я на честь засновника Олександров.

У привілеї Сигізмунда ІІІ на магдебурзьке право для міста Олександрова (Лубен) від 16 січня 1591 р. В той період з'являється герб міста: рука, що тримає оголений кинджал, під нею — ведмежа голова.[2] Очевидно, рука з мечем є частиною герба Гедиміновичів «Погоня».

За козацьких часів полкове місто Лубни мало свій герб: рука з булавою.

З ліквідацією Гетьманщини місто Лубни входло у Київське намісництво, Малоросійську губернію (1793–1802), Полтавську губернію. Імперський герб міста Лубни затверджений 4 червня 1782 року разом з іншими гербами Київського намісництва: «У блакитному полі рука, що тримає золоту булаву»[3], себто гербом міста був затверджений попередній полковий.

У 1865 році геральдистом Кене був складений новий проєкт герба Лубен: «У лазуровому щиті виходить з лівого боку рука, що тримає в стовп срібну шестиперую булаву». У вільній частині — герб Полтавської губернії. Передбачалося, що герб будуть оточувати колосся, з'єднані Олександрівською стрічкою. Проєкт не був затверджений.

Галерея

Примітки

  1. Офіційний опис герба міста на сайті Лубенської міської ради. Архів оригіналу за 8 липня 2010. Процитовано 31 травня 2010.
  2. За книгою В. Румянцевої. «Емблеми земель і герби міст Лівобережної України періоду феодалізму»
  3. Гербовник П. П.фон Вінклера

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.