Геронова куля
Геронова куля ( aeolipile ) — прототип парової турбіни побудовано I століття, автор Герон Александрійський.
Геронова куля складалася з нагрітого котла і правильної турбіни у вигляді сфери на осі. По колу куля має два патрубка (сопла) спрямовані протилежно. З котла пара подається до кулі через порожнисту вісь і вилітає з неї через сопла. Внутрішня енергія водяної пари перетворюється в механічну енергію обертання кулі. Геронова куля є прообразом реактивних двигунів.
Протягом багатьох століть турбіна Герона залишалася технічною цікавістю або іграшкою.
Конструкція і принцип дії
На рисунку схематично зображено вид геронової кулі в розрізі спереду та збоку. Це пустотіла металічна куля 1, що утворює обертову пару з порожнистою горизонтальною віссю 2, закріпленою за допомогою труб-стійок 3 до водяного котла 4. Котел встановлений на каркасі 5. З котла водяна пара по трубках 3 через порожнисту вісь 2 надходить в порожнину кулі 1. Із кулі водяна пара виривається через зігнуті Г-подібно трубки 6. При цьому куля починає обертатися. Таким чином, внутрішня енергія водяної пари перетворюється в механічну енергію обертання кулі. Геронова куля є прообразом реактивних двигунів.
Література
- Бучинський М. Я., Горик О. В., Чернявський А. М., Яхін С. В. ОСНОВИ ТВОРЕННЯ МАШИН / [За редакцією О. В. Горика, доктора технічних наук, професора, заслуженого працівника народної освіти України]. — Харків: Вид-во «НТМТ», 2017. — 448 с. : 52 іл. ISBN 978-966-2989-39-7