Глибиннонасосний видобуток
Глибиннонасосний видобуток (рос.глубиннонасосная добыча, англ. deep-pumping production, нім. Tiefpumpengewinnung f) — механізований підйом рідини (як правило, нафти з попутною пластовою водою) з глибоких свердловин при експлуатації родовищ.
Для Г.в. широко застосовується штангове, електровідцентрове і гідропоршневе насосне устаткування.
Привод глибиннонасосного обладнання механічний, електричний, гідравлічний.
До 90 % всього фонду вітчизняних свердловин обладнані насосними установками.
Електровідцентрові установки забезпечують видобуток рідини в діапазоні 25-900 м³ на добу при напорі 550—1850 м.
Штангові насосні установки мають продуктивність до 20-500 м³ на добу.
Гідропоршневі насосні установки забезпечують підйом рідини об'ємом 100—1200 м³ на добу з глиб. 1500-4500 м.
Крім того, для експлуатації свердловин при наявності ускладнюючих чинників, застосовують ґвинтові, діафрагмові, вібраційні, струменеві і турбонасосні установки.
Штангова насосна установка (рис.) складається з поршневого насоса 2, верстата-качалки 15, колони штанг 4, що з'єднують плунжер (поршень) з качалкою, і колони труб (НКТ) 5, по яких відкачувана рідина піднімається на поверхню. Електродвигун 14 служить для приводу в обертання кривошипа 12, встановленого на осі редуктора 13, і далі за допомогою шатуна 11, балансира 10 створює вертикальний зворотно-поступальний рух колони штанг 4, підвішених на головці балансира за допомогою канатної підвіски 9. При ході плунжера вгору нагнітальний клапан 3 закривається, рідина над плунжером піднімається на довжину його ходу і через трійник 6 потрапляє до збірної мережі. Всмоктувальний клапан 1 насоса відкривається, і рідина із свердловини потрапляє в циліндр насоса. При русі плунжера і штанг вниз клапан 1 закривається, вплив стовпа рідини передається на труби. У цьому випадку нагнітальний клапан 3 відкривається і продукція свердловини перетікає в простір над плунжером. Далі починається новий цикл ходу плунжера вгору. Сальник 7 призначений для герметизації гирлової арматури при зворотно-поступальному русі полірованого штока 8, що з'єднує штанги з канатною підвіскою 9. Верстат-качалка урівноважений балансирним 16 і роторним 17 вантажами, які згладжують нерівномірність навантаження верстата.
Див. також
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.
- Білецький В. С. Основи нафтогазової справи / В. С. Білецький, В. М. Орловський, В. І. Дмитренко, А. М. Похилко. — Полтава: ПолтНТУ, Київ: ФОП Халіков Р. Х., 2017. — 312 с.
- Фик І. М., Римчук Д. В. Облаштування газових і нафтових фонтанних свердловин при експлуатації. Харків: ТО Ексклюзив, 2014. — 299 с.