Гонорівський палац

Палац пана Кошарського — палац у селі Гонорівка Піщанського району Вінницької області. Садиба - палац і парк - була закладена у другій половині XIX століття власником маєтку Г. Кошарським.

Гонорівський палац
48°10′42″ пн. ш. 29°00′30″ сх. д.
Країна Україна
Село Гонорівка, Піщанський район, Вінницька область
Тип палац
Тип будівлі палац
Стиль необароко
Будівлі:

Гонорівський палац
Гонорівський палац (Україна)
 Медіафайли у Вікісховищі

Наприкінці ХІХ століття власниками маєту стають Ліпковські, коли Станіслава Кошарська у 1863 р. виходить заміж за Петра Ліпковського (1824 - 1905) і принесла село у посаг. Після смерті Петра маєтком володів його син Генрик (народився у 1866 р.). Садиба залишається у власності останнього до 1917 року.

З писемних джерел (зокрема, з опису Гонорівської садиби, який залишив А. Урбанський) відомо, що в палаці знаходилась колекція творів мистецтва, зокрема картини пензля Я. Матейки, Ю. Коссака, В. Чахурського, Ю. Брандта, Е. Доманівського. З інших предметів мистецтва на увагу заслуговувала позолочена статуетка коня часів Людовіка XIV. Серед бібліотечних зібрань палацу знаходилось Радзівілівське Євангеліє, а також рукописи польських авторів, в т. ч. часів повстань. У 1916 р. садибу відвідав Я. Івашкевич.

У 1918 році палац пошкоджено.

Після ремонту у 1934 році в палаці розташувалась школа. Під час румунської окупації в 1941-1943 роках у палаці знаходився шпиталь. З 1943 і до 2008 року в палаці знову розміщувалася школа.

На сьогодні зберігся лише палац і парк, інші споруди садиби втрачені. Частково територія садиби була віддана під приватну забудову, а у 1980-х роках тут було збудовано дитячий садок, куди останнім часом була перенесена і школа з міркувань економії.

Палац розташований у центральній частині села, в оточенні пейзажного парку, де проростають унікальні дерева. Побудований у стилі необароко. Будинок мурований, потинькований, прямокутний в плані, з трьома ризалітами, одноповерховий, покритий чотирисхилим дахом, покритий шифером. Фасади розчленовані пілястрами, вінчає стіни профільований карниз.

Галерея

Примітки

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.