Горацій і Лідія

Горацій і Лідія (англ. Horace and Lydia) картина в стилістиці академізму, котру створив фінський художник Альберт Едельфельт у 1886 році.

« Горацій і Лідія»
англ. Horace and Lydia
Творець: Альберт Едельфельт (1854—1905)
Час створення: 1886
Розміри: 67, 6 × 69 см
Висота: 67 см
Ширина: 69 см
Матеріал: полотно, олійні фарби
Музей: невідомо

Учнівство і академічні штудії

Альберт Едельфельт довго і наполегливо навчався. Син архітектора, він добре розумів міць і необхідність тренувань і довгого малювання. Починав ще у малювальній школі Товариства фінських художників у місті Гельсінгфорс. Навчання подовжив у Гельсінгфорзькому університеті. Він — один із небагатьох художників кандинавії, що навчався не у Мюнхені чи Дюссельдорфі, а стажувався у Антверпенській художній академії. Мало цього, він перебрався у Париж, де відвідував уроки у Жана-Леона Жерома при Школі красних мистецтв.

Більшість академічних шкіл і установ орієнтувались на пізній класицизм і настанови академій 17 століття. А це постійні сцени з історії античності чи біблійні сюжети («Гектор і Андромаха», «Ахілл і Аякс», «Народження Венери», «Смерть Цезаря»). У 19 ст. десятиліттями точилася боротьба між прихильниками застарілих і вже помертвілих настанов академізму і реалізму у його різних проявах. Перехідний етап від академізму до реалізму був і в творчості Альберта Едеьфельта, свідоцтвом чому ескіз «Горацій і Лідія» та готова картина на цей же сюжет (була виставлена у Парижі 1888 року[1]), відомості про котру загубилися[1].

Опис твору

На великій мармуровій лаві зручно розмістилася молода жінка. За нею молодик, одягнений у римську тогу. Іде неспішне спілкування, при цьому молодик на чомусь наполягає, а молодичка нікуди не поспішає. Вона надто захоплена фліртом, увагою до неї поета і приємним жіночим станом подобатись хоч комусь. Від назви зрозуміло, що це давньоримський поет Горацій та пані, згадана у його віршах[1].

Художник непогано розробив композицію. Жодна з фігур не затуляє іншу. Автор непогано розкрив характери персонажів, а також уважно подбав про висвітлену королистичну гаму. В картині переважають білі фарби, де головують біла сукня Лідії та білий мармур великої лави. Полотно не було закінченим, але навіть у ескізі відчутні і сонячний день, і квіти (прості плями фарби), кинуті художником на коліна молодички, і гірський пейзаж вдалині[1]. Дослідники вважають, що картина була розпочата у квітні 1886 року, коли Альберт Едельфельт був на стажуванні у Парижі. Хоча вперше з темою він зіткнувся у Антверпенській художній академії, де бачив твір на цю ж тему, створений художником Альма-Тадемою[1].

На всьому відчутна печатка академічних настанов, поданих у поверхневому, салонному їх варіанті. Задумана картина не що інше, як чергова «закохана пара», котрих чимало створювали у 19 ст. представники академізму та салонного мистецтва, гідного бути лише декоративною деталлю у буржуазному помешканні. Мінявся лише історичний одяг закоханих пар.

Альберт Едельфельт спробував власні сили у академічній штудії і твір його не задовольнив. Він помітно просувався у творчості до достовірності і реалізму, ознаки котрого є навіть в цілковито академічній картині. Настановами реалізму він перевіряв достовірність події і в цій же картині. Серед значущих деталей ескіза — увага до жесту Лідії. Едельфельт мав хист багато чого розповісти людським жестом як у портреті, так і у сюжетній картині, що ріднило його з кращими майстрами минулого, серед котрих Адам де Костер, Ян Корнеліс Вермеєн, Тиціан. Уважно вивчав людські жести і сам Леонардо да Вінчі. Полотно не було продане за життя майстра і роками зберігалось у нього вдома у Фінляндії.

Див. також

Примітки

Джерела

  • Эдельфельт, Альберт // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона: в 86 т. (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907.
  • Гос. Эрмитаж, каталог 2, Ленинград, «Аврора», 1981
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.