Гора Тірренська

Tyrrhenus Mons,[1] раніше відомий як Tyrrhena Mons[2] або Tyrrhena Patera — це великий вулкан у квадранглі Mare Tyrrhenum планети Марс, розташований за координатами 21,36° пд. ш., та 253,47° зх. д.. Назва «Tyrrhena Patera» тепер стосується лише центральної западини — вулканічного кратера або кальдери на вершині.[3] Вулкан отримав свою назву від назви класичної альбедо-деталі.[1] На вершині Tyrrhenus Mons були виявлені ланцюжки ерозійних кратерів. Вони утворюються внаслідок западання поверхневого матеріалу в підземні порожнини. І оскільки вони утворюють ланцюжки та концентричні розломи, що мають досить виразний, рівномірний візерунок, вони спричинені, найімовірніше, розтягуванням поверхні. Вулканічні процеси стали причиною того, що поверхня розтягнулася та потріскала у деяких місцях. Внаслідок цього під поверхнею утворилися порожнини, в які згодом і потрапили породи з поверхні, залишивши по собі западини. Tyrrhenus Mons — це один з найстаріших вулканів на Марсі. Як наслідок значного віку, він має досить багато радіальних ярів на своїх схилах. Під час утворення вулкана, як стверджують дослідники, лава, ймовірно, проникала крізь замерзлу поверхню і виривалася назовні у формі вивержень дещо еродованого попелу, замість того, щоб утворювати лавові потоки.[4][5]

Tyrrhenus Mons
Денна інфрачервона мозаїка знімків, виконаних камерою THEMIS, що на космічному апараті Mars Odyssey
Координати 21.36° пд. ш. 253.47° зх. д. / -21.36; -253.47

Галерея

Мапа квадрангла Mare Tyrrhenum.
Мапа квадрангла Mare Tyrrhenum. 
Вулкан Tyrrhenus Mons.
Вулкан Tyrrhenus Mons. 
Ланцюжки ерозійних кратерів поблизу Tyrrhenus Mons.
Ланцюжки ерозійних кратерів поблизу Tyrrhenus Mons. 

Примітки

  1. Tyrrhenus Mons. Gazetteer of Planetary Nomenclature. USGS Astrogeology Research Program.(англ.)
  2. Not the Typical Mars Volcano. Mars Odyssey THEMIS web site. Arizona State University. Процитовано 30 червня 2012.(англ.)
  3. Tyrrhena Patera. Gazetteer of Planetary Nomenclature. USGS Astrogeology Research Program.(англ.)
  4. Hartmann, W. 2003. A Traveler's Guide to Mars. Workman Publishing. NY NY.
  5. Michael H. Carr (2006). The surface of Mars. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-87201-0. Процитовано 21-03-2011.(англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.