Городище Оствиця

Городище Оствиця  — парк історичної реконструкції на березі озера Басів Кут у місті Рівне, що відтворює атмосферу часів Давньої Русі. "Оствиця" - одне з імен, якими називали річку Устя (ліва притока Горині (басейн Прип'яті), яка утворює Басівкутське водосховище (озеро Басів Кут).

Городище Оствиця з висоти пташиного польоту

Походження слова "Оствиця"

Оствиця – стара назва річки Устя. Уперше річку згадує акт 1583 року («рекой Устьєй к Городку»). У назві Устя приховане давнє слово «устьє» в означенні: «отвір», «край», «гирло», «рукав річки». У документованій Оствиці можна бачити кореневе «Ост» з нарощеним «-в», «-иця», що означає «вузька річка», «притока більшої річки». Колишнє «Устьє» змінилось на Устя внаслідок видозміни кінцівки «-ьє»«-я» і не без взаємодії річкових наймень типу Люба, Настя, Стася, котрі теж за народною етимологією отримали звучання особових імен.[1]

Частина території городища

Географія

Парк розташований на лівому березі озера Басів Кут (південна частина міста Рівне) по вулиці Марусі Чурай.

Історія

На лівому березі озера Басів Кут збереглося давнє укріплення, датоване XI – першою половиною XII ст., що було оточене земляними валами і ровами, що отримало назву "Басівкутське городище". Само у його підніжжі і створюється Парк історичної реконструкції “Городище Оствиця”.

Коротка історична довідка про городища

Городища будувалися переважно у важкодоступних місцях – на високих мисах та останцях, для того щоб сховатися під час нападу на поселення. Їх розміри – від 0,1 до кількох сотень га. Одне з таких давніх укріплень існувало на лівому березі Басівкутського водосховища, про що свідчить насип заввишки 7-9 м. та ряд археологічних знахідок. У книзі  "Погоринські міста Х-ХІІІ ст.", археолог Прищепа Богдан Анатолійович описав близько сотні таких городищ у басейні річки Горинь. Серед речових знахідок є знаряддя праці, побутові вироби, гончарний посуд, зброя та предмети спорядження верхового коня, прикраси. Сьогодні там продовжуються археологічні розкопки під керівництвом археолога Олексія Войтюка.[2]

Парк сьогодні

Парк історичної реконструкції "Городище "Оствиця", як проєкт, існує понад рік. За цей час команда встигла:

Дракар Гунгнір (зліва) та лодь Лада (справа)
  • засіяти 2 га території травою;
  • звести перші споруди - причал, навіс, кузню;
  • підготувати місце для стоянки авто;
  • провести перший Фестиваль прадавніх човнів.

Фестивалі

Команда ГО "Клуб історичної реконструкції "Оствиця" за підтримки Український культурний фонд є ініціаторами створення та проведення низки історико-культурних фестивалів:

  • Історико-культурний фестиваль "Погоринські міста. Гоща". Пройшов у вересні 2019 року в смт. Гоща. На Рівненщині 21 вересня відбудеться неймовірний фестиваль живої історії «Погоринські міста. Гоща», який перенесе гостей, дорослих та дітей, в прадавні часи Київської Русі.[3]

Послуги та розваги

  • Можна замовити екскурсійні прогулянки на автентичних човнах: дракар "Гунгнір" та лодь "Лада", верхи на конях;
  • Романтична прогулянка на човні;
  • Зустріч світанку на човнах;
  • Дитячі дні народження на “Оствиці”
  • Відпочити з сім’єю на природі біля води;
  • Відвідати тематичні фестивалі реконструкторів, взяти участь у давньоруських забавах та придбати сувеніри на згадку.

Детальна інформація на сторінці facebook, на офіційному сайті Парк історичної реконструкції «Оствиця»

Плани на майбутнє

Планується цілковита історична реконструкція давньоруського поселення ІХ-ХІІІ ст., у подальшому архітектурне та культурне відтворення житлових помешкань, ремісничих майстерень, господарських споруд, дерев’яних земляних оборонних стін, башт, укріплених в’їздів, колодязів, човнів тощо. Тут можна буде доторкнутися до побуту, життя та розваг періоду Русі. На території музею-скансену будують майстерні для гончарства, ковальства, ткацтва, різьби по дереву та шкірі, випікання хліба, виготовлення копії прикрас та зброї, що знайдено було під час археологічних розкопок  на нашій території. Створять майстерню для човнебудування (верф). В планах на цей рік (щонайменше):

- побудувати сцену;

- провести електрику та воду;

- довести до ладу територію;

- побудувати перший будинок.

Дуже важливим є те, що Городище "Оствиця" об'єднало навколо себе різних людей, які на основі спільних інтересів, сформували певну спільноту людей.

Джерела

  1. Створення Парку історичної реконструкції "Городище "Оствиця" на Басовому Куті | КУПА ПРИГОД (укр.). Процитовано 29 вересня 2020.
  2. Прищепа, Богдан (2016). Погоринські міста Х-ХІІІ ст. (українська). Рівне. с. 297.
  3. Сьогодні у Гощі оживе історія (+ВІДЕО) | ОГО. ogo.ua. Процитовано 29 вересня 2020.
  4. Фестиваль «Погорина. Урочище Чадорож-2019» запрошує поринути в минуле. Газета 7 Днів (укр.). 10 липня 2019. Процитовано 29 вересня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.