Гофрокартон

Гофрокартон — використовуваний у промисловості пакувальний матеріал, що відрізняється малою вагою, дешевизною, але високими фізичними параметрами. Є одним з найпоширеніших матеріалів у світі для упаковки.

Гофрокартон

Історія

  • 1844 року німець Генріх Вельтер навчився отримувати целюлозу з деревної маси та розробив технологію виробництва паперу.
  • 1871 року Американець Альберт Джонс вперше застосував для захисту скляних пляшок гофровані шари паперу[1]. Використаний Джонсом гофропродукт можна назвати предком гофрокартону.
  • 1879 року Роберт Гейр використав заточені штампи для розрізання картону (вирубки деталей потрібної форми). Тупими штампами спростив формування рівного згину (біговка). Так відбулося народження картонної коробки.
  • 1881 року перший патент[2] на гофрокартон. Запатентований Олівером Лонгом спосіб виробництва шарового гофрокартону. Роком пізніше його співвітчизник Роберт Томпсон отримує патент[3] на тришаровий гофрокартон.
  • 1897 року — коробки з гофрокартону. Для того, щоб виготовити першу коробку з гофрокартону, інженерам потрібно було розробити технологію приклеювання плоских шарів паперу до кожної сторони гофрованого шару. Використання технології складання коробок з гофрокартону, винайденої Гейром в 1879 року, Відкрило новий ринок для гофроупаковки.
  • 1899 року службовець фірми «Томпсон і Норріс» Лоренс Луїс Дуерден зареєстрував патент США № 620756[4] про виробничий процес. Він використовував нагрівальний стіл, довгу транспортувальну стрічку та клей.
  • Наприкінці XIX ст. Німецькі фірми почали виробляти гофроагрегати. Густав Ліску та Оскар Сперлінг створюють фірму «Лейпцизький машинобудівний завод і гофрокартонна фабрика Спеллінга»

Особливості

Особливістю виробництва гофрокартону є можливість використовувати папір і картон, одержані з макулатури, що позитивно з точки зору економії ресурсів і захисту довкілля. Недоліком гофрокартону є його низька вологостійкість.

Гофрокартон складається, як правило, з трьох шарів: двох плоских шарів картону (топлайнери) і одного шару паперу між ними, що має хвилеподібну (гофровану) форму (флютинг). Така композиція шарів робить гофрокартон, незважаючи на характеристики його компонентів, особливо жорстким, що володіє опором як у напрямку, перпендикулярному площині картону, так і в напрямках вздовж площин. Для подальшого поліпшення фізичних властивостей упаковки з гофрокартону застосовуються п'яти- і семишаровий гофрокартон — матеріал, при якому шари картону та паперу чергуються один за іншим. Розміри, якість та інші параметри упаковки з гофрокартону встановлюються галузевими стандартами, накладає також свої вимоги до процесу виробництва.

Види гофрокартону

Гофрокартон класифікується на безліч видів за наступними критеріями:

  1. Кількість шарів:
  • двошаровий — що складається з одного плоского та одного гофрованого шарів;
  • тришаровий — що складається з двох шарів плоских та одного гофрованого шарів;
  • п'ятишаровий — що складається з трьох плоских та двох гофрованих шарів;
  • семишаровий — що складається з гофрованих та чотири плоских шарів.
  1. Тип хвилі (гофри): A, B, C, E;
  2. Кольорове оформлення лайнера:
  • бурий;
  • білений.
  1. Клас застосовуваних матеріалів.

Маркування

Марки картону відрізняються абсолютним опором продавлювання (МПа), питомим опором розриву з додатком руйнівного зусилля вздовж гофри (кН / м), опором торцевого стиснення гофри (кН/м).

Тип гофри Найменування гофри Крок гофри, мм Висота гофри, мм
Е Мікрогофра 3,2—3,6 1,1—1,6
В Дрібна 4,5—6,4 2,2—3,2
С Середня 6,5—8,0 2,2—4,4
А Велика 8,5—9,5 4,4—5,5

Мікрогофрокартон

Тришаровий гофрований картон — це мікрогофрокартон, з товщиною 1,5—1,8 мм. Мікрогофрокартон такої товщини має нижчу міцність, використовується для дрібніших конструкцій. Мікрогофрокартон має нижчі амортизувальні властивості в порівнянні з гофрокартоном. Позначається літерою «Е».

Двошаровий гофрокартон

Позначається літерою «Д», складається з одного плоского і одного гофрованого шарів. Гофрований картон гнучкий, можна скручувати рулонами, і може бути листовим.

Тришаровий гофрокартон

Найпоширеніший вид, позначається літерою «Т». Складається з двох лайнерів і одного гофрованого шару. Застосовується практично для всіх видів упаковок.

П'ятишаровий гофрокартон

Літерою «П» позначається п'ятишаровий гофрокартон, що складається з трьох плоских та двох гофрованих шарів. Використовується для міцної багаторазової упаковки а також для великогабаритних упаковок.

Гофрований картон виготовляється згідно ГОСТ 7376.

Переваги гофрокартону

Основні переваги тари з гофрокартону:

  • низька вартість;
  • надійний захист продукції:
    здатність протистояти ударним навантаженням;
    здатність витримувати локальні удари типу проколу (пробою);
    опір проникненню вологи;
    збереження форми при вібраційних впливах;
    опір торцевому та площинному стисненню;
    здатність витримувати падіння з певної висоти.
  • широкий ряд типорозмірів та конструкцій;
  • висока технологічність виготовлення із застосуванням високоавтоматизованого обладнання;
  • можливість високоякісного оформлення з використанням різних технологій друку та оздоблення; використання в рекламних цілях;
  • здатність трансформуватися з утворенням додаткової торговельної площі;
  • легкість транспортування (наприклад, маса піддонів з гофрокартону становить всього 4 кг);
  • легкість складування;
  • висока технологічність та легкість складання та наповнення продукцією, можливість відкриття упаковки для контролю товару без її пошкодження;
  • можливість повторної переробки, здатність до природного саморуйнування.

Див. також

Галерея

  1. Патент США №122023
  2. Патент США №150588
  3. Патент США №479999
  4. Патент США №620756
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.