Графіт Прикарпаття

Родовища графіту в Карпатах зосереджені в Чивчинських горах, відкриті працівниками Львівського університету в 1927—1933 роках. За даними цих досліджень, графітові породи Чивчинських гір знаходяться в їх північно-західній частині на схилах Альбін та Попадинець, притока Чорного Черемошу, на висотах 1240—1480 м (струмок Альбін), 1689 м (схил г. Сулігула), 1769 м (г. Чивчин). Графіт тут входить до складу графітних сланців, що головним чином відмічені по структурах Альбін, та до кварцево-графітових порід, що утворюють смугу шириною біля 1,0—1,5 км, яка простягається від вершини гори Альбінець до р. Чорний Черемош протягом понад 11 км. В районі струмка Альбін відмічено понад 16 пунктів, що мають характер гнізд, лінз, шарів та приурочені до горизонту чорних кварцитів верхньої частини боєровської світи, з дуже змінною потужністю, що коливається від декількох см до перших метрів. Границі їх з вміщуючими чорними кварцитами досить нечіткі і характеризуються поступовими переходами. Особливості морфології рудних тіл і їхній склад обумовлені, напевно, будовою первинних вугільних пластів, які внаслідок процесів метаморфізму були перетворені в поклади графіту і графітових сланців.

Графіт Прикарпаття

Гора Чивчин.

За дослідами Ю. Токарського, графіт з покладів по струмку Альбін має напівметалевий блиск та дрібнолускову будову. Поруч з графітом тут зустрічаються кварц, бурий залізняк та дрібні кристали сірчаного колчедану.

Електропровідність чивчинських графітів досконало досліджував проф. С. Лорія, який отримав цифри електропровідності, в декілька разів вищі за електроопір кам'яного вугілля (платівка спресованого графіту товщиною 0,28 см з кількістю 70 % вуглецю виявила електроопір 107 Ом/см2).

Проведені рентгенографічні дослідження чивчинських графітів показали, що вони відрізняються від звичайних графітів, займаючи за своєю будовою проміжне положення між графітами і графітизованим вугіллям. У зв'язку з тим, що хімічні аналізи чивчинського графіту показали в ньому, окрім 97,0 % вуглецю, ще 3 % водню та 0,2 % азоту, а також, враховуючи особливі структури та електропровідності чивчинського графіту, Ю. Токарський вважав його новим мінералом і пропонує нову назву крейцит.

В зв'язку із великою кількістю домішків в графітах і графітовміщуючих породах Ю. Токарським були виконані дослідні роботи по збагаченню графіту із метою отримання придатного для промислових цілей продукту. Були виконанні методи подрібнення і просіювання порід із подальшою обробкою в кислотах. Найкращі результати були отримані при флотації подрібненого продукту з чотирьох бромистим ацетиленом з питомою вагою 2,5. В результаті був отриманий продукт на 100 % складений із графіту з питомою вагою 1,722 і складом С≈97 %, Н=3%, N=0,2 %.

Графіт Чивчинських гір знаходиться в важкодоступній гірській місцевості, майже не зв'язаній шляхами, частково вивчений лише з технологічного боку, його якість та можливості використання промисловістю майже не вивчені, як з боку кількості запасів так і умов залягання самих родовищ. Професор Ю. Токарський для однієї площі, верхів'ях струмка Альбін (2 км2), оцінює ресурси в 1 млн т графіту сирцю. Так само він вказує товщину для деяких лінз та гнізд графіту по струмку Альбін від 0,4 до 2,5 м.

Всі ці родовища і прояви графіту в Чивчинських горах вимагають подальшого вивчення.

Однак Україна забезпечена запасами графіту, розвідано 5 великих родовищ. Тому роботи по оцінці графітів Чивчин можуть бути проведені лише при Державній геологічній зйомці чи при пошукових роботах на рудні корисні копалини.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.