Григорій Уреке

Григо́рій Уре́ке (Гріго́ре Уре́ке, рум. Grigore Ureche; нар.бл. 1590/95 пом.1647, Гоєшти) — молдовський історик, автор першого літопису румунською мовою «Літопису землі Молдовської».

Григорій Уреке
рум. Grigore Ureche
Народився 1590-ті[1][2]
Молдовське князівство
Помер 1647[1][3][…]
Країна  Молдовське князівство
Діяльність письменник
Мова творів румунська[1]
Батько boier Nestor Ureched[4]
Діти Alexandra Ureched[4]

 Григорій Уреке у Вікісховищі

Біографія

Григорій Уреке був сином молдовського боярина Нестора Урехе — радника при господарі Єремії Могилі, після смерті якого змушений був емігрувати на терени Речі Посполитої.

Григорій Уреке отримав ґрунтовну освіту в колегіумі єзуїтів Львова, де зокрема вивчав історію, географію, риторику, латинську і грецьку мови.

При зміні політичної ситуації у Молдові повернувся назад і перебував при дворах декількох господарів, займаючи уряди логофета, спетара (зброєносця), дотримуючись пропольської політики та необхідності звільнення князівства з впливу Високої Порти.

З 1634 року при господарі Василеві Лупулі був великим ворником (управителем) Нижньої Молдови.

Помер 1647 року в селі Гоєшти і був похований у монастирі Бистриця.

Творчість

Фрагмент літопису

Він увійшов до історії Молдови, як автор першого літопису Землі Молдовської (рум. Letopiseţul Ţării Moldovei / Letopiseţul ţărâi Moldovei, de când s-au descălecat ţara şi de cursul anilor şi de viiaţa domnilor carea scrie de la Dragoş vodă până la Aron vodă) на молдовській мові, який він розпочав писати 1642 року і де вперше було подано теорію про спорідненість молдовської мови та латинської, походження молдован та волохів від римлян. У літописі подано події 1359-1594 років на основі давніших молдовських літописів, написаних церковно-слов'янською мовою, та літописів сусідніх держав. Найбільше уваги він присвятив опису діянь господаря Стефана ІІІ Великого у боротьбі за звільнення князівства від іноземних впливів. Уреке не встиг завершити літопис, який переробили і доповнили інші автори. Вперше літопис був надрукований лише 1852 року.

Примітки

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.