Гродзецький замок

Гродзецький замок (пол. Zamek w Grodźcu) — замок у селі Гродзець у гміні Ясениця Бельського повіту Сілезького воєводства у Польщі.

Гродзецький замок
Вигляд замка з північно-західної сторони

49°48′12″ пн. ш. 18°51′49″ сх. д.
Тип замок
Статус спадщини об'єкт культурної спадщини[1]
Країна  Польща
Розташування с. Гродзець, Гміна Ясениця, Бельський повіт, Сілезьке воєводство
Адреса вул. Дворська, 1
Ідентифікатори й посилання
Гродзецький замок (Польща)

 Гродзецький замок у Вікісховищі

Історія

Замок на початку XX століття

Перша згадка про Гродзець датується 1442 роком, однак деякі дослідники припускають, що оборонні укріплення існували тут вже у XIV столітті[2].

Сучасний замок тут було збудовано у 1542—1580 роках цешинським каштеляном Матвієм Гродецьким гербу Радван та його сином Генриком[3], який здійснив перебудову замку у стилі ренесансу[2]. У 1650 році, після смерті останнього представника родини Городецьких — Кшиштофа, замок перейшов у володіння родини Маркловських гербу Венява[3]. Вони перебудували замок у бароковому стилі[2].

Черговими власниками замку були Ян Дам з Бедриховець, Кароль Єжи Собек, Генріх Фердинанд Ларіш, згодом знову родина Маркловських[3]. Один з них — Кароль Єжи Собек добудував до замка ще один поверх, а також дві менші вежі по боках замку[2].

У XVIII столітті корпус замка було подовжено у західному напрямі, а у наступному столітті зі сторони парку з'явилася тераса зі сходами та дві нові вежі спереду[2].

Черговим власником замка став Леопольд Готліб Каліш[2]. Його внучка Анна Елеонора Замойська у 1884 році продала замок фабрикантові з Білої — Францискові Стшигомському[2]. У 1927 році замок та навколишні землі придбав доктор Ернест Габіхт, який товаришував з Юзефом Пілсудським[3]. Він здійснив реставрацію замку та розмістив у ньому свої мистецькі колекції та бібліотеку[3].

Під час Другої світової війни нацисти обладнали в замку польовий шпиталь, а колекції Габіхта було розграбовано та вивезено. Постраждали також замкові інтер'єри[3].

У 1946 році замок було передано Державному науковому інституту сільського господарства, а у 1950 році — Інституту зоотехніки.

Сучасність

У 2004 році замок став власністю підприємця Міхала Божка та його дружини[4]. З того часу в замку та оточуючому його парку здійснюються відновлювальні роботи[4].

Світлини

Див. також

Примітки

  1. https://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/rejestr-zabytkow/zestawienia-zabytkow-nieruchomych/stan%20na%2031.12.2020/SLS-rej.pdf — С. 6.
  2. Grodziec. Zamki znane i nieznane. Процитовано 3 червня 2020.
  3. Grodziec (woj. śląskie) - zamek, zachowany w całości. zamki.net.pl. Процитовано 3 червня 2020.
  4. Zamek w Grodźcu - Macierz Ziemi Cieszyńskiej - Towarzystwo Miłośników Regionu, Koło w Grodźcu. macierz-grodziec.org. Процитовано 3 червня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.