Гулуса

Гулуса (*Γολόσσης, ? — між 146 до н. е. та 143 до н. е.) — цар Нумідії у 148–146 або 143 роках до н. е., союзник Римської республіки.

Гулуса
Народився невідомо
Помер між 146 до н. е. та 143 до н. е.
·мор невідомої хвороби
Національність нумідієць
Титул цар
Термін 148-146 або 143 роки до н. е.
Попередник Масинісса
Наступник Міціпса
Батько Масинісса
Брати, сестри Міціпса[1][2] і Мастанабал[1]
Діти Массіва

Життєпис

Був сином Масинісси, царя Нумідії. Про молоді роки Гулуси немає відомостей. Був довіреним свого батька, який часто доручав Гулусі складні завдання. Гулуси до того ж був наділений військовими здібностями. У 172 році до н. е. за наказом батька Масинісса відправився до Риму, де доводив претензії Нумідії на частину території Карфагенської республіки. У 171 році до н. е. знову був у Римі, де запропонував підтримку Нумідії у війні з Персеєм, царем Македонії.

У 151 р. до н. е. е. йому довелося вирушити до Карфагену (за дорученням Масинісси), але Гулусу не впустили в місто, і на зворотному шляху він ледь не потрапив у засідку. Після цього очолив нумідійські війська проти Карфагену, взяв в облогу м.Героскоп. Біля нього завдав поразки карфагенянам та зхаопив саме місто. Слідом за цим Гулуса перебив безліч склавших зброю карфагенян.

Після смерті у 148 році до н. е. батька за рішенням римського сенату розділив владу над Нумідією разом з братами Міціпсою та Мастанабалом. Гулусі підпорядковувалися усі нумідійські війська. В Третій Пунічній війниі воював на боці римлян. Нумідійська армія на чолі з Гулусой, під загальним керівництвом Публія Корнелія Сципіона Еміліана відзначилася в компанії проти Гімількона Фамеї, але коли останній перекинувся на бік Риму, вони спільно допомагали Сципиону у війні з Карфагеном.

Під час цієї компанії, Гулусу зрадив його військовик Бітіас, переметнувшись до карфагенянам із загоном з 1000 вершників. Гулуса здійснював набіги, зокрема зі слонами, на карфагенського військовик Діогена, що обороняв від римлян місто Неферіс. Згодом був учасником захоплення Карфагену.

Помер після захоплення Карфагену у 146 році або у 145 чи 143 році до н. е., ймовірно під час епідемії невідомої хвороби.

Родина

  • Массіва

Джерела

  • Hans Georg Gundel: Gulussa. // Der Kleine Pauly (KlP). Band 2, Stuttgart 1967, Sp. 881. (нім.)
  1. Любкер Ф. Gulussa // Реальный словарь классических древностей по Любкеру / под ред. Ф. Ф. Зелинский, А. И. Георгиевский, М. С. Куторга и др. — СПб: Общество классической филологии и педагогики, 1885. — С. 582–583.
  2. Любкер Ф. Micipsa // Реальный словарь классических древностей по Любкеру / под ред. Ф. Ф. Зелинский, А. И. Георгиевский, М. С. Куторга и др. — СПб: Общество классической филологии и педагогики, 1885. — С. 868.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.