Гусани
Гусани, або госани — у Парфії, сасанідському Ірані та у Вірменії назва народних співаків, рапсодів, які одночасно були мімами та акторами.
Користувалися великим привілеями та авторитетом в давньоіранському суспільстві, без них не обходилося жодне значуще суспільне зібрання.
Мистецтво і ремесло госанів досягло високого розвитку також в епоху Сасанідів. Одним з найвідоміших госанів (поетів-менестрелів) Сасанідскої епохи був Барбад Мервезі.
У давнину в Вірменії існували «віпасани» (оповідачі), які з'явившись в першому тисячоліття до н. е., підняли мистецтво світської пісні і музики на новий рівень. З появою в VI столітті до н. е. популярної музично-поетичної форми, розквітло мистецтва віпасанів. З плином часу останніх змінили «говасани», що стали пізніше відомими як «гусани». Мистецтво останніх є одним з проявів середньовічної вірменської культури, яке залишило сліди в свідомості і духовному житті вірмен.
У тюркських народів госани називались озани (узани).
У XVIII-XIX ст. на Кавказі гусанів змінили ашуги.
Див. також
Посилання
- Гусани // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — А — Л. — С. 248.
- Гусан // Лексикон загального та порівняльного літературознавства. – Чернівці: Золоті литаври / голова ред. А. Волков. — 2001. — С. 132. — 634 с.