Гіанея

«Гіанея» науково-фантастичний роман радянського письменника Георгія Мартинова.

Гіанея
Гианэя
Жанр наукова фантастика,роман
Автор Георгій Мартинов
Мова російська
Видавництво Дитяча література

Роман існує в різних редакціях. Скорочений варіант роману опублікований в 1963 році в журналі «Зміна», перше окреме видання — у 1965 році у видавництві «Дитяча література». Перероблене і доповнене видання вийшло в тому ж видавництві у 1971 році.

Деякі критики відносять роман до різновиду інтелектуальної «космічної опери», рідкісної в радянській фантастиці того часу, і вважають його одним з кращих творів Мартинова[1]. Відмічаються також яскраві утопічні мотиви твору[2].

Сюжет

Дія роману відбувається приблизно в 20-х роках XXI століття. До того часу на Землі настала епоха розвинутого комунізму. Всі країни об'єднані в єдину дружну родину, йде посилене перетворення природи, здійснюється безліч наукових відкриттів і технічних досягнень, активно досліджується Сонячна система. Вже не за горами той час, коли земляни зможуть побудувати космольоти, здатні долати міжзоряні простори. Випадково земні вчені виявляють два обертаючихся навколо Землі об'єкта, що рухаються з непіддающимся розрахунками орбітах. Траєкторії руху об'єктів вдається розрахувати тільки після введеного припущення, що об'єкти штучного походження — порожні всередині і мають двигуни. Земляни припускають, що об'єкти є супутниками-спостерігачами інопланетної цивілізації. Спробам їх досліджувати супутники не піддаються — при наближенні до них космічного корабля землян, вони ухиляються від нього, а посланий до одного із супутників робот-розвідник, знищується захисними засобами супутника. Після чого супутники змінюють траєкторії і зникають в районі кратера Тихо на Місяці. Незважаючи на ретельне обстеження передбачуваного району посадки супутників, їх так і не вдалося виявити.

Через два роки після цих подій невідомий інопланетний корабель висаджує поблизу розташованої на астероїд Гермес наукової бази землян дівчину-інопланетянку і безпосередньо після цього вибухає. Дівчину, яка повідомляє, що її звуть Гійанейя (у вимові землян — Гіанея), привозять на Землю. Інопланетянка зовні незначно відрізняється від землян — тільки зеленуватий відтінок шкіри, дещо незвичний розріз очей, гнучкість тіла, порівнянна з кращими земними гімнастками, відрізняє її (пізніше з'ясувалося, що Гіанея здатна бачити в ділянках спектру, недоступних очам землян, всі її органи почуттів загострені, а тривалість життя її одноплемінників — 500 років). Спочатку вона проявляє дивну відсутність інтересу до навколишнього і небажання розповідати про себе і свій світ, що дуже дивує землян і дає приводи для найрізноманітніших припущень. Через деякий час Гіанея стає більш контактною і з'ясовується, що вона прилетіла до Землі з групою співвітчизників, які мали намір знищити людство. Два автоматичних космічних об'єкта, у визначений термін, повинні були впливати на людей Землі якимось випромінюванням (родинному випромінювання від ядерних вибухів), в результаті дії якого, у людства Землі повністю припинилася-б народжуваність. Поступово земляни, до свого здивування, дізнаються, що співвітчизники Гіанеї, незважаючи на високий рівень технічного розвитку, були рабовласниками. Адже в суспільстві, звідки родом Гіанея, унаслідок дуже високої тривалості життя, були дуже сильні традиції минулого і звичаї, накладають досить жорсткі регламенти на поведінку людей. Для співвітчизників Гіанеї будь-які інші цивілізації сприймалися як джерело дармових ресурсів, або як непотрібна перешкода, яка підлягає знищенню.

Гіанея і її супутники належали до групи давно покинувших свою рідну планету представників жорстокої правлячої касти, які потім мешкали в чужому світі, поневоливши його аборигенів — дикунів, а тепер мали намір знову розширити свій життєвий простір — на цей раз за рахунок Землі. Вони вже побували на Землі близько ста років тому, вивчаючи землян (з цієї причини Гіанея добре знає іспанську мову, власне, вона й була взята в політ в якості перекладача), а тепер повернулися, щоб завершити задуманий злочин. Однак їх корабель був підірваний одним з членів екіпажу — Рійагейей, прогресивно мислячою людиною, противником загарбницьких планів. Небажання Гіанеї розповідати землянам про свій світ, як з'ясувалося, було продиктовано останньою волею Рійагейі — людини, якого Гіанея дуже поважала і любила, як батька. Так як перший приліт співвітчизників Гіанеї на Землю був здійснений в першій половині двадцятого століття, то Рійагейя вважав, що неприпустимо знайомити землян з високими технологіями, які вони можуть використовувати на шкоду собі, через що і вважав за потрібне підірвати корабель.

Гіанея, також не розділяла задумів своїх родичів, допомагає землянам виявити замасковану автоматичну базу на Місяці, що представляє високу загрозу для людства. Як з'ясовується, база і супутники невидимі для очей землян, через що і не були виявлені раніше. Незважаючи на попередження Гіанеї, що базу слід знищити негайно після виявлення, земляни намагаються дослідити базу, але спрацьовує система самоліквідації і база вибухає, а супутники відправляються в свій останній політ — виконати те, заради чого вони були створені. Землянам доводиться в терміновому порядку знищувати обидва супутника, так і не встигнувши ознайомиться з їх пристроєм.

Гіанея недостатньо володіє технічними знаннями і не може розповісти землянам про пристрої міжзоряних космічних кораблів і дати координати планет, де знаходиться її людство і тієї, де вона народилася — адже, в перерахунку на земний вік, Гіанеї приблизно сімнадцять років.

Через деякий час до Землі знову наближається космічний корабель. Корабель невидимий в оптичному діапазоні, що явно говорить землянам про те, що цей зореліт належить співвітчизникам Гіанеї. Земля приймає заходи, щоб виключити можливу небезпеку, але вирішено все-таки спробувати увійти в контакт з екіпажем космічного корабля. На подив землян і Гіанеї, в космічному кораблі знаходяться тільки четверо тубільців, які перебувають на вкрай низькому ступені розвитку — тих самих, яких поневолили співвітчизники Гіанеї. Як з'ясувалося, на поневоленій планеті відбулося повстання, тубільці (як повідомив один з пасажирів — Меріго), перебили всіх загарбників. Але аборигени, звільнившись самі від гніту колонізаторів, спонукувані почуттям солідарності до землянам, побажали попередити «товаришів по нещастю» про огляд, який готувався загрозу (Рійагейа, мабуть, знав про майбутнє повстання тубільців, чим і пояснюється його впевненість у тому, що подальших спроб захоплення Землі з боку його співвітчизників вже не буде).

Зрозуміло, тубільці були нездатні керувати космічним кораблем, але на зорельотах народу Гіанеї були складні обчислювальні машини («мозок навігації»), здатні при сприятливих умовах доставити екіпаж на потрібну планету в повністю автоматичному режимі, навіть без участі пілотів, тим більше, що один з кораблів був повністю готовий до польоту на Землю — в «мозок навігації» була введена відповідна програма, на зорельоті були достатні запаси їжі та води. Від Рійагейі тубільців було відомо, як запустити механізми корабля.

Земляни захоплені безприкладним подвигом дикунів, які вирушили в багаторічний космічний політ для врятування незнайомого їм людства. А Гіанея шокована звісткою, отриманими від Меріго. Їй, мабуть, не дуже шкода батька (ймовірно, жорстокого і безжального), але звістка про загибель матері і молодшої сестри приводять її до депресії. Пригнічена страшною звісткою, сумуючи за батьківщиною, так і не звикнувши до життя на Землі, зовсім не схожою на звичне їй життя, та ще й не отримуючи взаєморозуміння з влюбленим їй землянином — Муратовим, дівчина робить спробу самогубства, прийнявши невідому отруту. В епілозі раннього видання розповідалося про зустріч землян з несподіваними прилетілими на Землю співвітчизниками Гіанеї (як з'ясується, що носить ім'я рідної планети, яку вона ніколи не бачила), так як гійанейці до того часу значно змінилися, на планеті відбулися кардинальні зміни суспільного ладу. Дізнавшись про біду, що загрожує землянам, гійанейці в терміновому порядку послали до Землі рятувальну експедицію, для запобігання діянь їх жорстоких одноплемінників. Прилетівші гійанейці насамперед цікавляться, з'являлися-біля Землі два невідомих об'єкта, але земляни їм повідомляють, що загроза вже виявлено і ліквідовано. Дізнавшись, що на Землі знаходиться їх вмираюча співвітчизниця, спільно з земними лікарями рятують Гіанею від смерті, але повне вилікування можливе лише на Гійанейі. З раннього книжкового видання виходило, що хоча життя Гіанеї вдалося врятувати, вона продовжує знаходитися без свідомості. Гіанею, що знаходиться в комі, відправляють на її первісну батьківщину для повного лікування.

У наступній редакції роману були зроблені значні зміни і доповнення. У новій редакції розповідається, що Гіанея, ще на Землі, була повністю вилікувана земними лікарями і своїми співвітчизниками, але не побажала вирушати на Гійанейю, а висловила бажання відвідати «планету Меріго», щоб здійснити поховання праху своїх близьких, за стародавнім звичаєм.

Потім Гіанея виходить заміж за Муратова, до якого давно відчувала ніжні почуття. Разом вони беруть участь в експедиції на планету, з якої прилетіла Гіанея. Основною метою експедиції, що складається з декількох десятків людей, є налагодження контактів з «планетою Меріго». Для експедиції вирішено використовувати корабель гійанейців, на якому прилетіли тубільці (умовно названий землянами — «корабель Меріго»), ідентичний тому, на якому Гіанея прилетіла на початку роману. Під час шляху частина екіпажу знаходиться в анабіозі, в тому числі і Меріго з товаришами, тим більше, що у Гіанеї і Меріго склалися непрості відносини. Гіанея, хоча і розуміє причини, що спонукали аборигенів знищити загарбників, але не бажає виправдати тубільців за вбивство жінок і дітей, а Меріго наполегливо вимагає віддати Гіанею йому на розправу, так як, за законами суспільства, Гіанея повинна бути страчена. У Меріго є причини особливо ненавидіти гійанейців, адже його рідну сестру загарбники спалили живцем за незначну провину.

В польоті корабель терпить штучно викликану аварію («протиугінна» «закладка» в «мозку навігації», що залишилася від колишніх власників корабля) — перестають працювати двері в перегородках відсіків, відключається внутрішній зв'язок, мимоволі включаються екрани зовнішнього огляду, двигуни переходять в режим гальмування. Екіпаж виявляється розділеним на групи в різних відсіках. Після того, як космонавти зламують люки перебірок і добираються до «мозку навігації», на екрані з'являється повідомлення, що за викрадення корабля вони засуджені до болісної страти — основними двигунами корабля неможливо керувати вручну, зореліт буде падати на найближчу зірку, але ще до того, як він упаде, екіпаж зійде з розуму від багаторічного очікування смерті. Після чого відбувається вихід з ладу «мозку навігації». У момент польоту на Землю Меріго і його товаришів, «протиугінна закладка» не спрацювала, так як після замикання відсіків і відключення світла, аборигени не намагалися зламати захист бортової обчислювальної машини, а програма знищення повинна була спрацювати тільки після спроби доступу до «мозку навігації» і появи повідомлення про страти. Що і призвело до успішного польоту Меріго з товаришами до Землі — «мозок навігації» скасував програму самознищення в той раз.

Екіпажу корабля вдається послати сигнал про допомогу, а також, використовуючи бічні двигуни, розвернути корабель у напрямку до Сонця (додаткова радіостанція і допоміжні двигуни були встановлені ще на Землі), після чого люди, маючи достатню надію, що будуть врятовані (хоч і через багато років), намагаються зберігати присутність духу і спокійно чекають рятувальників, проводячи час у вдосконаленні освіти. Перебуваючі на кораблі дві сімейні пари народжують дітей. Через кілька років, спільними зусиллями землян і гійанейців, до замкнених в кораблі людей приходить спасіння. Однією з перших, що вступили на борт корабля Меріго", виявляється рідна сестра Гіанеї! Як з'ясувалося, Меріго не вважав за потрібне згадати про те, що були знищені лише дорослі «ненависні», а діти загарбників не були знищені. На цьому оповідання закінчується.

Відмінності в редакціях роману

Спочатку роман був розрахований на дорослого читача, у ньому описуються досить складні етичні і психологічні проблеми. Скорочений журнальний варіант роману закінчувався смертю Гіанеї, однак деякі читачі висловили невдоволення таким трагічним фіналом, і у виданні 1965 року читачеві дається зрозуміти, що вона залишилася жива. Пізніше Мартинов написав ще дві частини, в яких описав подорож Гіанеї до планети-колонії і примирення з її жителями. Перероблене видання для дітей 1971 року вже отримала популярність книги викликало неоднозначну реакцію у дорослого читача, зате виразно задовольнила читача-підлітка. В новому варіанті також був прибраний легкий наліт еротики, присутній у вихідному тексті[1][3].

Помилки в романі

З точки зору наукової достовірності, роман написаний з деякими науковими помилками. Деякі неточності в романі:

  • Траєкторії супутників-шпигунів залежать від їх маси (для мас, багато менших маси Землі це невірно і прямо порушує принцип еквівалентності).
  • Стаціонарні траєкторії тих же супутників являють собою спіралі (насправді орбіти тіл, на які діє тільки гравітаційне тяжіння планети, можуть бути тільки конічні перетини).
  • В обсерваторії на Гермесі люди пересуваються за допомогою намагнічених підошов черевиків, які прилипають до металевої підлоги і не дають злетіти, так як, на невеликому астероїді гравітація близька до нуля. Однак, щоб діставити Гіанею в зореліт, Муратов бере її на руки і майже бігом спрямовується на поверхні астероїда. Насправді, при першому ж кроці Муратов злетів над поверхнею Гермеса разом з Гіанеєй, що, можливо, призвело б до її загибелі від задухи, так як повітря в скафандрі Гіанеї, за розрахунками землян, вистачило б не більше ніж на 12 хвилин. Прикра помилка автора, яку можна було легко уникнути, придумавши реактивний ранець, призначений для пересування над астероїдом і поблизу нього, тим паче, що схожі апарати були описані в більш ранньому романі «Каллісто».
  • Коли корабель в результаті спрацьовування «закладки» починає гальмування, команда виконує розворот, використовуючи додаткові маневрові двигуни (встановлені землянами, «на випадок, якщо командир корабля вважатиме за потрібне виконати маневр, не потрібне з точки зору бортового комп'ютера»). Більш того, розворот виконується, щоб «поки корабель рухається, нехай він рухається до Землі, а не від неї». Насправді, подібний маневр призвів би до того, що корабель продовжив би рух в колишньому напрямі (з поправкою на те, що гальмівні двигуни працювали під час розвороту, повідомляючи кораблю бічний зсув), але кормою вперед — а робота двигунів у режимі гальмування навпаки розганяла б корабель.
  • У романі згадуються золоті туфельки Гіанеї, забезпечені магнітними підошвами. Незрозуміло призначення магнітних підошов, так як у романі чітко сказано про те, що зореліт, на якому прибула Гіанея, має штучну гравітацію.

Є також логічні неузгодженості:

  • Екіпаж вирішив стратити Рійагейю після посадки на Землю і Рійагейя знав про це. При цьому програма виходу з анабіозу побудована таким чином, що першим прокидається саме Рійагейа. Хіба інші не розуміли, що в цьому випадку Рійагейа постарається позбавитися від них, наприклад, вбивство, не виводячи з анабіозу? З іншого боку, в романі ніде не сказано, що екіпаж зорельота з загарбниками, знаходився саме в анабіозі в момент вибуху. Згадується тільки про те, що в той момент «всі спали», що можна трактувати, як звичайний сон. Крім того, в романі немає згадок і про те, що екіпаж оголосив про свої наміри щодо Рійагеї (але він міг дізнатися про це випадково). Незважаючи на це, логічна непогодженість все-таки залишається, бо важко припустити, щоб втратив довіру екіпажу Рійагейя, міг мати можливість підірвати корабель.
  • Також незрозуміла логіка самого Рійагеї. Він любить Гіанею, як дочку, але відправив на Землю, де її, на його думку, чекає вогнище, тільки тому, що «не міг вбити своєю рукою», хоча прекрасно розумів, що смерть в результаті анігіляції на зорельоті відбудеться за незначні частки секунди (ніхто нічого навіть не відчує), та ніяк не може зрівнятися з болісною смертю на вогнищі. Втім, це можна пояснити тим, що Рійагейя все ж вважав, що у Гіанеї є деякі шанси вижити, про що недвозначно говорить фраза з роману, згадана Гіанейой перед спробою самогубства — «… мовчи, якщо залишишся живий….»
  • З роману абсолютно не зрозуміло, з якою метою залишені гійанейцями супутники періодично оберталися навколо Землі, адже супутники могли б спокійно весь цей час знаходиться на місячній базі, не привертаючи уваги землян.
  • В романі не з'ясували, для чого взагалі корабель, на якому знаходилися Рійагейя і Гіанея, прямував до Землі. Адже автоматика місячної бази гійанейців, була цілком в змозі самостійно дати наказ в потрібний час, зробити опромінення землян. А після впливу випромінювання, що викликає припинення народжуваності, повинно було пройти 80-90 років, щоб населення Землі вимерло. Якщо корабель прямував на Землю з метою поневолення землян, то знову-ж, незрозуміло, яким чином гійанейці могли це зробити, ніяка жменька завойовників, яка б зброя у них не була, фізично не здатна поневолити мільярди людей, адже Земля, це все-таки не острівець, населений дикунами. Притому, гійанейцям, після їх першого розвідувального прильоту, було вже відомо, що людство Землі знаходиться в техногенній стадії розвитку.
  • Надто складним і важко здійсненним виглядає спосіб покарання при спробі скористатися чужим кораблем. Це можна було зробити набагато простіше, надійніше і страшніше. Достатньо закласти код, після введення якого здійснюється запуск двигунів, а також його періодичну зміну. Спроба запуску без коду або з введенням невірного коду призводила б до включення механізму самознищення корабля шляхом анігіляції, через невеликий проміжок часу (рівний, наприклад, земної хвилині), з передачею відповідного голосового повідомлення і блокуванням дверей шлюзових камер, щоб викрадачі усвідомили, що їх чекає, і, при цьому, не могли покинути приречений зореліт. Затримка вибуху також давала б господарям корабля можливість виправлення власної помилки. Анігіляція не тільки знищила б корабель з викрадачами, але і призвела б до значних руйнувань на великій площі навколо зорельота, якщо б у цей момент він знаходився на планеті.

Публікації роману

Російською мовою

  • Мартинов Г. Гіанея (уривок) // Вечірня Москва.  1963, 24 червня.
  • Мартинов Г. Гіанея // Зміна.  1963. № 11-18, 21-23 (865-872, 875-877). (Рис. А. Бабановского, Р. Новожилова)
  • Мартинов Г. Гіанея. — Л. : Дитяча література, 1965. — С. 280. — 100000 прим. (Рис. і оформл. Л. Рубінштейна)
  • Мартинов Г. Гіанея. — Л. : Дитяча література, 1971. — С. 400. — 75000 прим. (Рис. і оформл. Л. Рубінштейна)
  • Мартинов Г. Гіанея / Вступ. стаття А.с Балабухи і А.с Бритикова. — Л. : Дитяча література, 1989. — С. 400. — 100000 прим. — ISBN 5-08-000190-9. (Рис. і оформл. Л. Рубінштейна)
  • Мартинов Г. Гіанея. — М. : Композитор, 1992. — С. 285. — ISBN 5-85-285340-2.
  • Мартинов Г. Гіанея. — М. : Дитяча література, 2004. — С. 480. — 7000 прим. — ISBN 5-08-004118-8. (Рис. і оформл. Л. Рубінштейна)

На інших мовах

  • Gueorgui Martinov. Guianeya. — Moscú : Mir, 1974. — С. 480. (пер. іспанською: Justo Nogueira)

Примітки

  1. «Харитонов Е.» Звездоплаватель. Архів оригіналу за 14 липня 2014. Процитовано 11 лютого 2018.
  2. Гриценко, Н. Коммунистическое будущее в романах Георгия Мартынова // Млечный путь, XXI век. - 2020. - №4. (російською). с. 167.
  3. Екстелопедія фентезі і наукової фантастики. Р. Мартинов

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.