Гірський біг

Гірський біг  — легкоатлетична бігова дисципліна, яка передбачає біг пересіченою місцевістю та яка проводиться в межах гірських ландшафтів.

Легка атлетика
Гірський біг
Умови проведення
Місце на відкритому повітрі
Поверхня пересічена місцевість

Гірський біг, як бігова дисципліна, включає окремі елементи кросу та трейлу.

Головним органом, що регулює гірський біговий рух у світі та організовує світові чемпіонати в цій легкоатлетичній дисципліні, є Всесвітня асоціація гірського бігу, що функціонує під патронажем ІААФ[1].

Правила змагань

Незважаючи на те, що ІААФ включила гірський біг до переліку легкоатлетичних дисциплін, починаючи з 2004 року[2], власне орієнтири щодо правил змагань з гірського бігу вперше з'явились у Правилах змагань ІААФ тільки у 2014 році.

Основні положення настанов ІААФ щодо проведення змагань з гірського бігу включають наступне[3]:

  • Більшість змагань з гірського бігу - це змагання із загальним стартом, в яких всі спортсмени стартують разом або окремо за статтю або віковими категоріями. Змагання з гірського бігу з індивідуальним стартовим часом з різними інтервалами вважаються змаганнями на час. Переможці та місце у підсумковому протоколі визначаються за індивідуальним часом приходу до фінішу.
  • Змагання з гірського бігу можуть передбачати естафети, дистанція та тип траси якої можуть широко варіюватися залежно від природних умов і планів організаторів змагань.
  • Змагання з гірського бігу проходять на місцевості, яка віддалена від доріг, але якщо є значний підйом на трасі, то дозволяється в дистанцію траси включати дорогу зі щебеневим покриттям.
  • Довжина траси може варіюватися від 1 км до марафонської дистанції.
  • За типом траси можуть бути "вгору", "вгору і вниз" або змішаними.
  • Середній нахил повинен становити мінімум 5% (або 50 м на 1 км) і не повинен перевищувати 20% (або 200 м на 1 км). Найкращий середній приріст має місце, коли він складає близько 100 м на 1 км за умови, що траса залишається здоланою.
  • Кожна траса змагань повинна бути ретельно розмічена, а всім учасникам змагань – надана детальна карта з її профілем. Спортсмен, який зійшов з розміченої траси, таким чином скоротивши необхідну дистанцію, підлягає дискваліфікації.

Всесвітня асоціація гірського бігу встановлює окремі, більш детальні правила чемпіонатів світу та інших найбільш престижних змагань з гірського бігу, організатором яких вона виступає[4].

Основні змагання

ІААФ напряму не організовує глобальні та міжнародні чемпіонати з гірського бігу. Проведенням останніх опікується Всесвітня асоціація гірського бігу.

Чемпіонат світу з гірського бігу

Чемпіонати світу з гірського бігу проводяться Всесвітньою асоціацією гірського бігу щорічно з 2009 року. До 2009 року ці щорічні змагання мали назву Світового трофею з гірського бігу (англ. World Mountain Running Trophy) та проводились з 1985 року[5].

Згідно з встановленими правилами, в парні роки проводяться чемпіонати світу на трасі "вгору", а в непарні роки - "вгору і вниз". Орієнтовна загальна довжина траси чемпіонату має становити 5-6 км (для юніорів) та 10-12 км (для дорослих), при цьому асфальтоване покриття має бути меншим за 20% загальної її довжини. Найвища точка рельєфу траси не повинна бути вищою за 3000 метрів над рівнем моря, а орієнтовний набір висоти має становити не менше 100 і не більше 200 метрів на 1 км[6].

Чемпіонат світу з гірського бігу (довга дистанція)

Чемпіонати світу з гірського бігу на довгій дистанції проводяться Всесвітньою асоціацією гірського бігу щорічно з 2014 року. До 2014 року ці щорічні змагання мали назву Світового виклику з гірського бігу на довгій дистанції (англ. World Long Distance Mountain Running Challenge) та проводились з 2004 року.

Згідно з встановленими правилами, залежно від рельєфу місцевості, довга дистанція за типом може бути як "вгору", так і "вгору і вниз", а її орієнтовна загальна довжина не повинна бути більше марафонської (42195 м), при цьому асфальтоване покриття має бути меншим за 20% загальної її довжини. Найвища точка рельєфу траси не повинна бути вищою за 3000 метрів над рівнем моря, а орієнтовний набір висоти має становити не більше 200 метрів на 1 км і загальна довжина підйому (набору висоти) повинна бути більша за 2000 метрів. Крім цього, результат чоловічого рекорду траси має перебувати у діапазоні від 2 до 4 годин[7].

Інши світові змагання

Крім вищезазначених двох світових чемпіонатів, Всесвітня асоціація гірського бігу щорічно організовує також наступні першості: Кубок світу з гірського бігу (серія стартів впродовж року, за підсумками яких переможцем визначається атлет (атлетка), який набрав найбільшу кількість очок), Міжнародний кубок з гірського бігу серед юнаків ((англ. International Mountain Running Youth Cup) (змагання з гірського бігу для юнаків та дівчат віком до 18 років) та Чемпіонат світу з гірського бігу серед ветеранів ((англ. World Masters Mountain Running Championships).

Континентальні змагання

Щороку проводяться наступні континентальні першості з гірського бігу: Чемпіонат Європи з гірського бігу, Чемпіонат Північної та Центральної Америки та країн Карибського басейну з гірського бігу, Чемпіонат Африки з гірського бігу та Чемпіонат Південної Америки з гірського бігу.

Національні змагання

В Україні з 2004 року Федерація легкої атлетики України проводить чемпіонат України з гірського бігу. Крім цього, з 2016 року до календаря змагань був доданий окремий чемпіонат з гірського бігу на довгій дистанції.

Див. також

Примітки

  1. The WMRA Constitution - Version 02.10.2016. Всесвітня асоціація гірського бігу. Архів оригіналу за 9 червня 2018. Процитовано 9 червня 2018.
  2. "Гірський біг" ((англ. mountain running)) був вперше включений до визначення поняття "легка атлетика" (англ. athletics) у Правилах змагань ІААФ на 2004-2005 роки.
  3. IAAF Competition Rules 2018-2019, in force from 1 November 2017. ІААФ. 1 листопада 2017. Архів оригіналу за 9 червня 2018. Процитовано 9 червня 2018.
  4. Архівована копія. Всесвітня асоціація гірського бігу. Архів оригіналу за 5 липня 2018. Процитовано 9 червня 2018.
  5. Mountain Running. ІААФ. Процитовано 9 червня 2018.
  6. World Mountain Running Championships Regulations - Approved by WMRA Congress – Sept. 2016 – Sapareva Banya. Всесвітня асоціація гірського бігу. Архів оригіналу за 9 червня 2018. Процитовано 9 червня 2018.
  7. World Long Distance Mountain Running Championships Regulations - Approved by WMRA Council – Feb. 2017. Всесвітня асоціація гірського бігу. Архів оригіналу за 9 червня 2018. Процитовано 9 червня 2018.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.