Даніель Франсуа Малан

Даніель Франсуа Малан (афр. Daniël François Malan; 22 травня 1874 - 7 лютого 1959 р.) - прем'єр-міністр Південної Африки з 1948 по 1954 рік. Він вважався людиною, яка доклала найбільше зусиль до розвитку і впровадження африканерського націоналізму. Національна партія на чолі з ним прийшла до влади на лозунгах програми апартеїду і всебічного здійснення політики сеґрегації.

Даніель Франсуа Малан
афр. Daniël François Malan
Народився 22 травня 1874(1874-05-22)[1][2][…]
Riebeek Westd, Swartland Local Municipalityd, West Coast District Municipalityd, Західна Капська провінція, ПАР
Помер 7 лютого 1959(1959-02-07)[1][2][…] (84 роки)
Стелленбош, Cape Winelands District Municipalityd, Західна Капська провінція, ПАР
Країна  ПАР[1]
Діяльність священнослужитель, політик
Alma mater Утрехтський університет і Стелленбоський університетd
Науковий ступінь доктор богослов'я
Знання мов англійська
Посада Прем'єр-міністр ПАР[1], Minister of Home Affairsd, Minister of Educationd і Minister of Healthd
Партія Національна партія (ПАР)[1]
Конфесія протестантизм
Брати, сестри Francina Susanna Louwd

Біографія

Малан народився в Рібіік-Вес, що у Капській колонії. У Вікторіанському коледжі в Стелленбош він отримав магістерський ступінь в галузі математики і природничих наук , після чого вступив до семінарії у Стелленбош для того, щоб стати служителем Нідерландської реформаторської церкви. Поряд з його дослідженнями в області теології, він отримав ступінь магістра з філософії у Вікторіанському коледжі. Потім навчався у Гімназії Поля Роуса та університеті Стелленбоша. Малан покинув Південну Африку в 1900 році для того, щоб здобути ступінь доктора богослов'я в Університеті Утрехта, який він отримав у 1905 році. Після повернення до Південної Африки, він був висвячений у сан служителя Нідерландської реформаторської церкви і протягом 6 місяців був помічником священика в Гейдельберзі, що у Трансваалі. Він був затятим поборником за визнання африкаанс на рівні з нідерландською та англійською, і був одним із засновників Afrikaanse Taalvereeniging, яка була створена в 1906 році. Він перебував з парафією у Монтагю з 1906 по 1912 р., а потім у Ґрааф-Рейнет до 1915 року. Він також здійснив подорож від імені Нідерландської реформаторської церкви, відвідавши африканерів в Бельгійському Конго і Південній Родезії.

Південно-Африканський Союз був створений 21 травня 1910 р., через вісім років після закінчення Другої англо-бурської війни. Першим прем'єр-міністром став Луїс Бота. У 1912 році Джеймс Герцог розірвав зв'язки з Ботою і у 1914 році сформував Національну партію . У ті роки кожна партія мала газету пов'язану з нею, який діяла як рупор. Тим не менше, націоналістично налаштовані африканери в Кейтауні не мали друкованого органу, але в 1915 році вирішили заснувати Die Burger. Вони переконали Малана стати редактором нової газети оскільки він був стривожений станом справ після повстання Марітца у 1914 р. Він погодився відмовитися від посади священнослужителя в Нідерландській реформаторській церкві. Регіональна організація Національної партії в Кейптауні була заснована у 1915 році, а Малан був обраний її провінційним лідером. Малан був обраний до парламенту в 1918 році.

Національна партія прийшла до влади під керівництвом Герцога в 1924 році, і Малан отримав посаду міністра внутрішніх справ, освіти і охорони здоров'я, який він займав до 1933 року. У 1925 році Малан був першим у кампанії з проголошення африкаанс державною мовою замість нідерландської, а також надання Південній Африці свого національного прапора.

У 1934 році була утворена Об'єднана партія, що була сформована на основі Національної партії Герцога і її суперниці Південно-Африканської партії на чолі з Яном Смутсом. Малан рішуче виступивши проти злиття, разом з 19 іншими депутатами перейшов у новосформовану "Очищену Національну партію", яку він очолював у найближчі 14 років як опозицію. Малан також виступав проти участі ПАС у Другій світовій війні, яка була вкрай непопулярною серед африканерського населення і призвела до розколу у правлячій партії. Це значно збільшило популярність Малана і тому він переміг Об'єднану партію на чолі з Смутсом у 1948 році.

Після приходу до влади і його керування протягом шести з половиною років була закладена міцна основа для апартеїду. Система була офіційно ліквідована в 1994 році, але її спадщина продовжує мати вплив у Південній Африці. Малан вийшов на пенсію в 1954 у віці 80, а в замін битви, які супроводжували його виходу на пенсію, після чого розгорілася боротьба за владу між Н. Гавенґою і Е. Донджесом. Але вони зазнали невдачі. А прем’єр-міністром став Йоханнес Хергардус Стрейдом.

Він помер в 1959 році у своєму будинку у Стелленбоші. Його книга "Afrikaner Volkseenheid en my ervaringe op die pad daarheen"("Африканерський націоналізм і мій досвід на шляху до нього") була опублікована у тому ж році видавництвом Nasionale Boekhandel. Зібрання його творів і документів розміщені в Центрі документів, що бібліотеці імені Й.С. Херіке, що в Університеті Стелленбоша.

Рід Маланів

Починатель роду Маланів в південноафриканському регіоні був французьким біженцем-гугенотом на ім'я Жак Малан з Провансу (Меріндоль), який прибув до Мису Доброї Надії у 1689 . Прізвище Малана є одним із найчисленніших прізвищ французького походження, яке зберегло своє первісне написання і вимову.

Посилання

  • Bernard Lugan. Les Francais Qui Ont Fait L'Afrique Du Sud (Французи, що створили Південну Африку). 1996. ISBN 2841000869
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.