Дарвінізм

Дарвіні́зм — учення і науково-філософська концепція, що ґрунтується на теорії еволюції Чарльза Дарвіна. Термін «дарвінізм» був уперше застосований у квітні 1860 року Томасом Хакслі, коли в Вестмінстерському журналі Дарвін розмістив публікацію про походження видів.[1]

Під терміном «дарвінізм» часто помилково розуміють всі погляди на біологічну еволюцію або весь еволюційний світогляд.

Вчення

З точки зору дарвінізму одним із основних факторів природного добору, який визначає пристосованість організмів, є спадкова мінливість. Це призводить до домінування осіб із вдалими мутаціями, як наслідок цього до природного відбору, і, якщо зміни дуже виражені, до видоутворення. Модифікаційна мінливість залежить від генотипу. Такого ж погляду щодо модифікаційної мінливості дотримується синтетична теорія еволюції, яка була створена у XX ст. Основою до природного добору ці дві теорії вважають саме генотип, який змінюється під дією мутацій, які є однією з форм спадкової мінливості. Зміни генотипу зумовлюють зміни норм реакції, оскільки саме генотип зумовлює її. Норма реакції зумовлює зміну фенотипу, і таким чином мутації проявляються у фенотипі, що зумовлює більшу його відповідність умовам навколишнього середовища у випадку доцільності мутацій.

Етапи природного добору за дарвінізмом

 1. Поява особини з новими мутаційно зумовленими властивостями
 2. Виявляє здатність чи нездатність залишити нащадків
 3. Якщо вона залишає нащадків, то генотипні зміни закріплюються

Дарвінізм у світі

дарвінізм в Україні

Одним з перших поширювачів знань про еволюційне вчення в Україні став Іван Галущинський, який 1903 року видав книгу «Дарвінізм або наука о походженю»:

 • Галущиньський, І. 1903. Дарвінізм або наука о походженю. Друкарня товариства «Рускої Ради», Чернівці, 1–63.[2].

Книгу Дарвіна було перекладено українською двічі. Перше видання видруковано у Харкові 1936 року з оригінального перекладу Володимиром Державиним з англійської, наступне — у Києві 1949 р. та перевидане у Львові 2009 р. у перекладі з російської.

 • Дарвін, Ч. 1936. Походження видів через природний добір або збереження сприяних порід у боротьбі за життя. Переклад з шостого англійського видання В. Державіна за редакцією і з передмовою І. М. Полякова. Державне медичне видавництво, [Харків], 1—675.
 • Дарвін, Ч. 1949. Походження видів (перекл. з рос. [автор перекладу невідомий]). Держ. вид-во сільськогосп. літ-ри УРСР, Київ, Харків, 1—444.
 • Дарвін, Ч. 2009. Походження видів шляхом природного відбору або збереження порід у боротьбі за життя: [пер. з англ.][3] / Федерація органічного руху України. ЛА «Піраміда», Львів, 1-548. ISBN 978-966-411-143-6.

На жаль, станом на 2019 рік в Україні це видання у продажу на сайтах видавництв відсутнє, немає його і в електронних бібліотеках.

У Російській імперії

Вчення Дарвіна в Російській імперії оголосили богохульним і в 1872 році начальник Імператорського управління у справах друку і головний цензор Росії М. М. Лонгінов намагався заборонити видання праць Чарльза Дарвіна. Відомий поет граф О. К. Толстой висміяв його сатиричною поемою[4].

Виноски

 1. Т. Гекслі, Дарвін про походження видів у Westminster Review. Band 17, April 1860, стор 541—570 онлайн
 2. Галущиньський, І. 1903. Дарвінізм або наука о походженю. Друкарня товариства «Рускої Ради», Чернівці, 1–63. (торент на Толоці)
 3. На сторінці про це видання вказано, що мова про передрук з видання 1949 року, тобто з російського перекладу, а не з оригіналу англійською. Чому видавництво вирішило друкувати такий переклад замість наявного українського, не пояснено. як і те, чому ключове словосполучення «природний добір», зокрема й у назві твору, замінено ними на кальковане з російської «відбір».
 4. Послання М. М. Лонгінову про дарвінізм

Література

 • Чернобай Ю. М. 2009. Дарвін та еволюція у музейній експозиції // Наукові записки Державного природознавчого музею. Вип. 25. С. 3-12.
 • Тимірязєв К. А., Короткий нарис теорії Дарвіна (ймовірно, мова про російське видання)
 • Дарвін Ч., Виникнення видів шляхів природного відбору. Тв., т. 3 (ймовірно, мова про російське видання)
 • Роуз С., Роуз Х. После Дарвина // Спільне. — 13.08.2015. (рос.)
 • Парамонов А. А., Курс дарвінізму (ймовірно, мова про російське видання)
 • Симпеон Д. Г., Швидкість та форми еволюції,(англ.)
 • Сковрон С., Розвиток теорії еволюції, Варшава, 1965;(пол.)
 • Тимофеев-Ресовский Н. В., Воронцов Н. Н., Яблоков А. В., Краткий очерк теории эволюции, М., 1969;(рос.)
 • Шмальгаузен И. И., Проблеми дарвінізму (ймовірно, мова про російське видання)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.