Деванаґарі

Девана́ґарі (санскр. देवनागरी, дева-на́ґарі, «божествене письмо») складове письмо багатьох сучасних індійських мов. Походить від давньоіндійського письма брахмі, склалося між VIII і XII століттями.

Деванаґарі
देवनागरी
Вид
Абугіда
Мови Мови Індії
Період
з 10 ст.
Напрям Зліва направо
U+0900–U+097F Devanagari,
U+A8E0–U+A8FF Devanagari Extended,
U+1CD0–U+1CFF Vedic Extensions
Ця стаття містить символи МФА та знаки описуваної системи письма. Якщо у Вас не встановлений відповідний шрифт, то замість юнікодівських символів Ви можете побачити знаки питання, квадратики або інші знаки.

Деванаґарі має 50 знаків: 13 для позначення голосних і дифтонгів на початку слова та складу, 33 складові знаки та 4 допоміжні.

Складові знаки (силабограми) означають сполучення різних приголосних із коротким голосним a, який вживається дуже часто.

Для передачі складів з іншими голосними використовуються інші знаки: склади з декількома приголосними утворюють лігатури, що найчастіше складаються з характерних елементів тих знаків на позначення приголосних, що їх складають. Яскравим зовнішнім проявом деванаґарі є горизонтальна риска, до якої знизу приєднуються складові частини графем.

Кількість основних і лігатурних знаків у деванаґарі досягає 600, багато дуже складних знаків — все це викликає труднощі при оволодінні цим шрифтом. Деванаґарі використовується у мовах Північної Індії гінді, маратхі і т. д., в Непалі для мови непалі, а також у санскриті.

Принципи побудови графіки

У деванаґарі кожен знак для приголосного типово містить і позначення голосного звука (a). Щоб позначити приголосний без голосного, потрібно додати спеціальний підрядковий значок. Для позначення інших голосних, як і в семітських письмових системах, використовуються діакритики. Спеціальні позначення використовуються для голосних на початку слова. Приголосні можуть утворювати поєднання, в яких відповідні голосні пропускаються. Поєднання приголосних зазвичай записуються як злиті, або складені знаки (лігатури).

Накреслення

Приголосні

ka /kə/kha /kʰə/ga /gə/gha /gʱə/ṅa /ŋə/
ca /cə/cha /cʰə/ja /ɟə/jha /ɟʱə/ña /ɲə/
ṭa /ʈə/ṭha /ʈʰə/ḍa /ɖə/ḍha /ɖʱə/ṇa /ɳə/
ta /t̪ə/tha /t̪ʰə/da /d̪ə/dha /d̪ʱə/na /nə/
pa /pə/pha /pʰə/ba /bə/bha /bʱə/ma /mə/
ya /jə/ra /ɾə/la /lə/va /ʋə/
śa /ʃə/ṣa /ʂə/sa /sə/ha /ɦə/

Додаткові приголосні

क़ख़ग़ज़य़ड़ढ़फ़
qa /qə/k͟ha /xə/ġa /ɣə/za /zə/zha /ʒə/ṛa /ɽə/ṛha /ɽʱə/fa /fə/

Голосні

a /ə/ або /ä/ka
ā /ä:/का
i /i/किki
ī /i:/की
u /u/कुku
ū /u:/कू
ṛ /ṛ/कृkṛ
ṝ /ṛ:/कॄkṝ
ḷ /ḷ/कॢkḷ
ḹ /ḷ:/कॣkḹ
e /e:/केke
ai /əi/ або /ai/कैkai
o /o:/कोko
au /əu/ або /au/कौkau

Інші знаки

am̩कँkam̩
an̩कंkan̩
ah̩कःkah̩
क्k

Цифри

0123456789

Деванаґарі в Юнікоді

У кодуванні Unicode за символами деванаґарі закріплені номери з U+0900 по U+097F (деякі клітинки в цьому діапазоні не визначені — у таблиці вони позначені сірим).

 0123456789ABCDEF
U+090x  
U+091x
U+092x
U+093x   ि
U+094x   
U+095x    क़ख़ग़ज़ड़ढ़फ़य़
U+096x
U+097x                

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.