Дельта Нілу

Дельта Нілу (араб. دلتا النيل) річкова дельта, яка утворюється в Північному Єгипті (стародавній Нижній Єгипет), де Ніл розпадається на кілька рукавів і впадає в Середземне море. Вона є однією з найбільших річкових дельт у світі, від Александрії на заході до Порт-Саїду на сході, охоплює близько 240 км від узбережжя Середземного моря і є багатим сільськогосподарським регіоном. З півночі на південь дельта має близько 160 км в довжину. Дельта починається трохи північніше від Каїру.

Дельта Нілу
Держава  Єгипет
Дельта для Ніл
Категорія мап на Вікісховищі d
 Дельта Нілу у Вікісховищі

Географія

З півночі на південь дельта має близько 160 км в довжину. Із заходу на схід, вона охоплює близько 240 км берегової лінії. Ніл розділяться на дві основні гирла, Дум'ят і Розетта, які впадають в Середземне море біля міст-портів з однойменною назвою. У минулому, дельта мала декілька рукавів, але вони висохли через повені, замулювання і зміну рельєфу. Одним з таких не існуючих рукавів є Ваді Тумілат. Суецький канал проходить на схід від дельти, проходячи через прибережне озеро Манзала в північно-східній частині дельти. На північному заході знаходяться три інші прибережні лагуни або озера: озеро Буруллус, озеро Ідку та озеро Мар'ют.

Оскільки дельта більше не отримує річний запас поживних речовин і мулу через побудовані Асуанські греблі, ґрунти заплави стали біднішими, через це, в даний час, використовуються велика кількість добрив. Товщина мулу в дельті може сягати до 20 м у глибину. Дельта Нілу руйнується зі швидкістю 50 км² на рік, і є вірогідність її зникнення у 2550.

Історія геологічного розвитку

Історія геологічного розвитку Палеонілу і його дельти пов'язана з геологічною еволюцією і взаємодією північно-східної Африки, Східносередземноморського басейну і Червоного моря. Вивчення району дельти Нілу розпочалося лише в середині 60-х років XX століття (Barber (1981), Poumot и Bouroullec (1984), Deibis (1982), Elf Aquitaine (1982), Hantar (1975), Rizzini і інші (1976), Lacaze і Dufresne (1982)) та інші. Геологічна еволюція Нілу на території Єгипту включає 5 основних етапів:

  • Перший етап, що відповідає утворенню русла Палеонілу припадає на пізній міоцен. В цей час формується система протяжних каньйонів за механізмом утворення Великого каньйону в Арізоні. Ширина каньйону змінюється від 2 км до 20 км, а глибина ерозії до міоценових відкладів досягла 170—900 м. В районі дельти, де відбувалося основне розвантаження річкових наносів потужність осадів досягає 3000 м. Накопичені товщі складені переважно конгломератами, гравелітами і великозернистими пісками та пісковиками. Уламкова частина гравелітів представлена переважно породами крейди і еоцену.
  • Другий етап починається у ранньому пліоцені. Зі сторони Середземномор'я відбулася трансгресія морського басейну і північна частина Нілу і його дельти перебувала в морських умовах. У цей час формуються здебільшого глинисті відклади з чисельними піщаними банками.
  • На третьому етапі з початку пізнього пліоцену морський басейн дещо регресував і на території району розпочалося формування складної суходільної дельтової системи, з русловими протоками і міжрусловими ділянками. В межах русел накопичувались типові алювіальні осади, а в міжруслових ділянках різноманітні озерно-болотні відклади.
  • Четвертий етап припадає на плістоценовий час. В межах території переважають морські умови, які перериваються короткочасовими регресіями морського басейну. Осадові відклади складені чергуванням пісковиків, гравелітів і глин морського походження.

На п'ятому етапі наприкінці плістоцену морська трансгресія посилюється і на території встановлюються близькі до сучасних умови.

Населення

Близько половини з 80 мільйонів населення Єгипту живуть в районі дельти Нілу. За межами великих міст, щільність населення в дельті середньому 1000 осіб / км ² і більше. Александрія — найбільше місто в дельті з населенням понад 4 млн. Інші великі міста в дельті: Шубра-Ель-Хейма, Порт-Саїд, Ель-махалла-ель-Кубра, Ель-Мансур, Танта і Загазиг[1].

Клімат

Має середземноморський клімат, що характеризується малою кількістю опадів. Тільки 100—200 мм опадів випадає у дельті в середньому протягом року, більшість із них у зимові місяці. Дельта має вельми високі температури в липні і серпні — у середньому 30°С, максимально до 48 °C. Зимові температури, як правило, коливаються у межах 10-19 °C.

Галерея

Посилання

Примітки

  1. City Population website, citing Central Agency for Public Mobilisation and Statistics Egypt (web), accessed 11 April 1908.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.