Дельфін (сузір'я)

Дельфі́н (лат. Delphinus) — невелике за площею сузір'я північної півкулі неба, розташоване поблизу небесного екватора.

Дельфін
Дельфін
Латинська назва Delphinus
Род. відмінок Delphini
Скорочення Del
Пряме піднесення 21год хв
межі від 20год 08хв до 21год 03хв
Схилення 10° '
межі від 2° ' до 20° 30'
Площа 189 кв.град.(69)
Зорі 0 яскравіше 3m
12 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Бета Дельфіна 3,64m
Метеорні потоки немає
Суміжні сузір'я
Спостерігається у широтах між +90° i 69°
Ввечері найкраще спостерігати протягом червня-серпня
Існує з античності, запропоноване

Найкращі умови для спостережень — у червні-серпні. Видно на всій території України. Стародавня українська назва цього сузір'я Криниця[1][2].

Сузір'я Дельфіна відоме з античності, включене до каталогу зоряного неба Клавдія Птолемея «Альмагест». У Стародавній Греції сузір'я асоціювали із історією про поета Аріона, який рятуючись від розбійників, стрибнув із корабля в море та був врятований дельфінами.

Сузір'я Дельфін, Стріла, Орел та Антиной (заст.) із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованого у Лондоні, бл. 1825

Зорі та інші цікаві об'єкти

Дві найяскравіші зорі отримали власні назви не в стародавні часи, як більшість зір, що їх мають, а лише 1814 року. У другому виданні зоряного каталога обсерваторії Палермо зорю α Дельфіна було названо Суалоцін (лат. Sualocin), а β Дельфіна Ротанев (лат. Rotanev). Згодом було з'ясовано, що ці назви утворено від імені та прізвища помічника директора обсерваторії Нікколо Каччіаторе (італ. Niccolo Cacciatore) у їх латинізованому варіанті Nicolaus Venator (італ. «cacciatore» і лат. «venator» означають «мисливець») якщо записати їх задом наперед[3].

У сузір'ї містяться кулясті скупчення NGC 6934 і NGC 7006.

Див. також

Література

Дельфін // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 126. — ISBN 966-613-263-X.

Виноски

  1. Карпенко Юрій. Старі сузір'я // Українське небо 2. Студії над історією астрономії в Україні: збірник наукових праць / за заг. ред. О. Петрука. — Львів: Інститут прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України, 2016. — 769 с. — С. 94.
  2. І. А. Климишин, І. П. Крячко. Астрономія. Підручник для 11 класу. 2002 р. — С. 17. — ISBN 966-7999-02-5.
  3. Richard Hinckley. — Star Names. Their Lore and Meaning. (Delphinus, the Dolphin).

Посилання

WIKISKY.ORG: Дельфін


88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.