Велика Ведмедиця

Вели́ка Ведме́диця (лат. Ursa Major), українська історична назва Великий Візсузір'я північної небесної півкулі, складається із семи яскравих зір, які утворюють астеризм, та 80 тьмяних. На території України спостерігається протягом цілого року. Дві найяскравіші зорі, Аліот та Дубхе, дають змогу знайти Полярну зорю, а отже — напрямок на північ.

Велика Ведмедиця
Велика Ведмедиця
Латинська назва Ursa Major
Род. відмінок Ursae Majoris
Скорочення UMa
Пряме піднесення 10год 40хв
межі від 7год 58хв до 14год 25хв
Схилення 55° 38'
межі від 29° ' до 73° 30'
Площа 1280 кв.град.(3)
Зорі 7 яскравіше 3m
63 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Аліот 1,76m
Метеорні потоки Леоніди-Урсиди, Квітневі Урсиди[джерело?]
Суміжні сузір'я Дракон, Жирафа, Рись, Малий Лев, Лев, Волосся Вероніки, Гончі Пси, Волопас
Спостерігається у широтах між +90° i 16°
Ввечері найкраще спостерігати протягом березня
Існує з античності, запропоноване

Історія

Великий ковш

Сузір'я відоме з античності. Включене до каталогу зоряного неба Клавдія Птолемея Альмагест, складеного в середині II століття. Можливо, це одне із сузір'їв, які згадуються в Біблії в книзі Йова 9:9. Згодом його згадували в художній літературі у своїх творах Гомер, Вільям Шекспір, Альфред Теннісон, Федеріко Гарсія Лорка.

Цікаві об'єкти

Найяскравіші зорі[1]:

Зорі Великого Ковша, окрім Дубхе і Бенетнаша, рухаються в напрямку спільної точки в сузір'ї Стрільця.

Міцар утворює відому оптичну-подвійну зорю з Алькором.

W Великої Ведмедиці є прототипом класу контактних подвійних зір.

У сузір'ї розташовані кілька яскравих галактик, серед яких пара M81 (одна з найяскравіших галактик неба) та M82, над головою ведмедиці, а також красива спіральна Галактика Цівочне колесо (M101). Спіральні галактики M108 та M109 теж видимі у межах цього сузір'я. Загалом у сузір'ї в аматорський телескоп можна спостерігати близько 50 галактик. На дні Великого Ковша можна знайти планетарну туманність Сови.

M40 подвійна зоря, яка помилково була включена до каталогу Мессьє як туманність.

У сузір'ї лежить невелика ділянка глибокого космосу, яку ретельно досліджував космічний телескоп Габбла.

Цікаві факти

Сузір'я Великої Ведмедиці зображене на прапорі Аляски.

Продовження лінії від Мегреза (δ) до Фекди (γ), на внутрішній поверхні ковша, приводить до Регула (α Leonis) і Альфарда (α Hydrae). Мнемонічне правило для цього «діра в ковші протікатиме на Лева»[джерело?].

Лінія перетину верхньої частини ковша від Мегреза (δ) до Дубхе (α) спрямована до Капелли (α Візничого). Мнемонічне правило для цього є «Чаша (Cap) для Капели»[джерело?].

КасторБлизнят) досягається утворенням діагональної лінії від Мегреза (δ) до Мерака (β), а потім подовженням її на приблизно п'ять разів цієї відстані.

Слідуючи за кривою ручкою від Аліота (ε) до Міцара (ζ) до Алькайд (η), можна досягти АрктураВолопаса) і СпікиДіви).

Подвійна зоря SU Великої Ведмедиці може мати зорю у своєму складі такого ж самого спектрального класу, як і Сонце[2][відсутнє в джерелі].

Галерея

Див. також

Джерела

  1. Велика Ведмедиця // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 64. — ISBN 966-613-263-X.
  2. SU UMa. Загальний каталог змінних зір. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Архів оригіналу за 6 липня 2012. Процитовано 25 серпня 2017.(англ.)

Посилання


88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.