Деметре II

Святий Деметре II (დემეტრე II თავდადებული) (1259 — 12 березня 1289) — цар Східної Грузії з династії Багратіоні.

Деметре II
груз. დემეტრე II
Деметре II
Цар Східної Грузії
1270  1289 роки
Попередник: Давид VII
Спадкоємець: Вахтанг II
 
Ім'я при народженні: груз. დემეტრე II თავდადებული
Народження: 1259(1259)
Смерть: 12 березня 1289(1289-03-12)
Поховання: Собор Свєтіцховелі
Країна: Грузинське царство
Релігія: Грузинська православна церква
Рід: Багратіоні
Батько: Георгій IV
Мати: Gvantsa Kakhaberidzed
Шлюб: Megale Komnenad, Natela Jaqelid і Solghard
Діти: Давид VIII[1], Вахтанг III, Георгій V Багратіоні, Mamia Bagrationd, Bahadur Bagrationid, Iadgar Bagrationd, Lasha Bagrationd, Rusudan Bagrationd і Jiajak Bagrationid

 Медіафайли у Вікісховищі

Життєпис

Сину царя Давида VII Деметре було лише два роки, коли монголо-татари вбили його матір (1261). 1270 року, після смерті батька, Деметре зайняв грузинський престол у віці 11 років. Деякий час правив під регентством Садуна Манкаберделі. У 12771281 роках брав участь у кампанії Абака-хана проти Єгипту. Хоч він і продовжував носити титул «царя грузинів та абхазів тощо», влада Деметре поширювалась лише на східну частину країни. Західна Грузія перебувала під владою імеретійської гілки династії Багратіоні.

Деметре вважався досить суперечливою постаттю. Відданий християнству, кілька разів був розкритикований за полігамію. 1288 року на прохання Аргун-хана, приборкав повсталу провінцію Дербент на Каспійському узбережжі. Того ж року Аргун-хан запідозрив царя у змові проти свого міністра Буки, син якого був одружений з дочкою Деметре. Буку та його родину було вбито, а Деметре був покликаний до монгольської столиці, інакше Аргун-хан погрожував вторгненням своїх військ до Грузії. Незважаючи на численні консультації з місцевою знаттю, Деметре вирушив до резиденції хана, де був ув'язнений. 12 березня 1289 року царя було страчено. Згодом Деметре був канонізований Грузинською православною церквою.

Грузинський престол успадкував двоюрідний брат Деметре Вахтанг.

Родина

Деметре мав трьох дружин. 1277 він одружився з дочкою Мануїла I Великого. У них народилось п'ятеро дітей:

Від другої дружини, монгольської принцеси Солгар, Деметре мав трьох дітей:

  • Байду
  • Ядгар
  • Джіджа, заміжня за імператором Олексієм II[2]

1280 року він одружився втретє, з Нателою, дочкою Джакелі-бека, атабега Самцхе. У них народився син Георгій, прозваний Блискучим.

Примітки

  1. Lundy D. R. The Peerage
  2. Джордж Фінлі, Історія Греції та Трапезундської імперії, (1204–1461), стор. 436

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.