День бабака (фільм)

«День бабака» (англ. Groundhog Day) американська комедія з елементами фантастики режисера Гарольда Раміса за мотивами оповідання Денні Рубіна.

День бабака
Groundhog Day
Жанр мелодрама, комедія
Режисер Гарольд Раміс
Продюсер Тревор Альберт, Гарольд Раміс
Сценарист Денні Рубін і Гарольд Раміс
У головних
ролях
Білл Мюррей
Енді Макдауелл
Кріс Елліот
Стівен Тоболовський
Оператор Джон Бейлid
Композитор Джордж Фентон
Кінокомпанія Columbia Pictures
Дистриб'ютор InterComd, Netflix і FandangoNow
Тривалість 101 хв.
Мова англійська мова
Країна США
Рік 1993
Дата виходу 12 лютого 1993
Кошторис 14,6 млн. $
Касові збори 70 906 973 $
IMDb ID 0107048
sonypictures.com/movies/groundhogday
 День бабака у Вікісховищі

Події відбуваються у містечку Панксатоні штату Пенсільванія. Головний персонаж — Філ Коннорс (Білл Мюррей) — переживає постійно один і той самий день 2 лютого, день Бабака.

Станом на 18 вересня 2018 року фільм займав 230-у позицію у списку «250 найкращих фільмів за версією IMDb».

Сюжет

Щороку 2 лютого у невеликому американському містечку Панксатоні (англ. Punxsutawney, штат Пенсільванія) проводиться свято під назвою «День бабака». У цей день люди навмисне будять бабака на ім'я Філ із зимової сплячки і прогнозують за його поведінкою чи скоро настане справжня весна. Щороку на це свято в Панксатоні з Піттсбурга їздить самозакоханий і зарозумілий телеоглядач погоди Філ Коннорс (Білл Мюррей), якому набридла його робота, та який ненавидить цей фестиваль у глухому містечку.

Приїхавши в черговий раз на фестиваль бабака разом з колегою Ритою (Енді Макдавелл), Філ зупиняється в готелі ввечері 1 лютого. Зранку 2 лютого він зустрічає надокучливого знайомого Неда, без жодного задоволення відвідує свято, а дорогою назад потрапляє в затор через завірюху. Філ змушений лишитись в готелі на ніч. Зранку він чує вже знайомий прогноз погоди та думає, що на радіо поставили вчорашній запис. Але й інші події повторюються, виявляється Філ прокинувся знову 2 лютого. Він вважає це дежавю, або що він захворів. День повторюється, Філ засинає в готелі та знову-таки прокидається зранку 2 лютого.

Виїхати з міста не вдається, тому що снігова буря щоразу замітає дороги. Філ змушений знову і знову переживати 2 лютого на фестивалі бабака, знову вести звідти репортаж, знову повертатися в готель. І так кожен новий день. При цьому ніхто, крім нього, не помічає часового кільця, тому що наступного 2 лютого не пам'ятає подій вчорашнього 2 лютого. Бажаючи залишити ненависне містечко, Філ звертається до невропатолога і психіатра (який, як на зло, пропонує прийти до нього «завтра»), але нічого не допомагає — наступного дня він знову прокидається 2 лютого о 6:00 в готелі містечка Панксатон.

Поміркувавши, Філ вирішує віддатися задоволенням: об'їстися солодощами, зайнятися сексом, пограбувати банк і розтринькати всі гроші — адже наслідків не буде. Але розваги йому швидко набридають. Тоді він намагається спокусити свою колегу Риту, в яку таємно закоханий. Але вона, будучи порядною дівчиною, ніяк не погоджується на секс в перший же вечір, а другого у Філа просто немає.

Зневірившись спокусити Риту і втомившись від нудного містечка, Філ вирішує покінчити життя самогубством, прихопивши на той світ ненависного тезку — бабака Філа. Але всі зусилля марні — Філ знову прокидається 2 лютого в тому ж номері готелю. Він пробує все нові та нові способи суїциду, але ніщо не допомагає — 3 лютого не настає.

Випробувавши все, вивчивши Панксатоні вздовж і впоперек і дуже стомившись, Філ, нарешті, вирішує присвятити цей фатальний день корисним і добрим справам. Шляхетні й безкорисливі вчинки, які Філ робить з дня на день (і про що знає тільки він сам), до вечора роблять його найпопулярнішою людиною в місті. Через це Рита сама звертає на нього увагу, вони зближуються, і петля часу, нарешті, розривається. Філ прокидається не один, а поруч з Ритою, і за вікном 3 лютого.

Час перебування Філа у часовій петлі

Оцінки щодо того, скільки часу Філ провів у петлі часу, сильно відрізняються. Режисер фільму Гарольд Раміс у коментарях до DVD-видання фільму висловився, що, на його думку, Філ перебував у петлі часу 10 років. Пізніше він називав термін у 8 років, 8 місяців і 16 днів. Однак у відповідь на лист від журналу «Heeb», він написав: «Я думаю, що 10 років — надто мало. Потрібно принаймні 10 років, щоб стати вправним у чомусь, а враховуючи втрачений час, мало минути не менше 30-40 років».[1]

У 2014 році вебсайт Whatculture дослідив сцену фільму та згадки Філа про минулі дні, та вирахував, що Філ провів у петлі часу без врахування високосних років 12395 днів, або 33 роки й 350 днів.[1]

У ролях

Енді Макдавелл з бабаком, 2008 р.

Український дубляж

Фільм дубльовано українською студією «Так Треба Продакшн» на замовлення vod-провайдера sweet.tv у 2021 році.[2]

  • Режисер дубляжу — Олена Мойжес
  • Звукорежисери запису — Андрій Єршов, Ярослав Зелінський, Ігор Грищенко, Сергій Ваніфатів

Ролі дублювали: Олег Лепенець, Марина Локтіонова, Ігор Журбенко, Валентина Сова, Євген Пашин, Ганна Артем'єва, Андрій Соболєв, Тетяна Руда, Володимир Терещук, Оксана Гринько, Павло Скороходько, Наталя Поліщук, Дмитро Терещук, Кирило Татарченко

Нагороди

Див. також

Примітки

  1. Gallagher, Simon (2 лютого 2011). Just How Many Days Does Bill Murray REALLY Spend Stuck Reliving Groundhog Day?. WhatCulture.com (англ.). Процитовано 4 лютого 2020.
  2. SWEET.TV створив ексклюзивний україномовний дубляж для фільму «День бабака». sweet.tv. 19 лютого 2021

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.