День вишиванки

Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Дата проведення — щороку в третій четвер травня [1][2].

День вишиванки
Держава  Україна
День у році для періодичних подій третій четвер травняd
 День вишиванки у Вікісховищі
Українські дівчата у вишиванках і традиційному українському одязі

Свято не прив'язане до жодного державного чи релігійного. До нього може долучитися кожен охочий, одягнувши вишиванку.

Початки

Народні костюми у музеї Бережан на Тернопільщині

Ідею акції «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів. Леся запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.

Ідея свята

Ідеєю свята є збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді та населення загалом. Свято не передбачає обов'язкових заходів, окрім одягання вишиванки. Хоча протягом усієї історії заходу з ініціативи студентів, школярів, громадських та культурних діячів проводяться концерти, хода, конкурси, вечорниці, ярмарки. Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку — одягнути вишиванку і в ній піти на роботу чи на навчання. Разом із тим, така дія має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість. Як показує досвід, люди в День вишиванки завжди піднесені та усміхнені[3], адже в стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів.

У цей день вже традиційно організовують цікаві конкурси у мережі, наприклад, «Найкраща вишиванка» або «Найкраще фото» у вишиванці. Фото у вишиванках викладають у мережу не лише жителі України, а також і українці за кордоном.[4]

Хроніка відзначення

Жіноча вишита сорочка
Жінка в чорній сукні з вишивкою

2006

Започаткування свята

2007

Свято відзначили студенти факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

2008

Свято розростається на всі навчальні та освітні заклади.

2010

До участі в акції цього року долучились державні службовці, міський голова Чернівців, викладачі університету та навіть таксисти. Приєднатись до Дня вишитої сорочки ініціатори акції попросили і президента Віктора Януковича. Вони написали до нього відкритого листа.[5] Свято підтримали в Запоріжжі, Сімферополі, Львові, Рівному.

2011

П'ятирічний ювілей свята ознаменувався встановленням Гіннесівського рекорду за кількістю людей у вишиванках в одному місці. На Центральній площі Чернівців зібралося понад 4000 людей у вишиванках. Цього ж року швейним підприємством була пошита величезна вишиванка (4 на 10 метрів) для центрального корпусу Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.[6]

2012

День вишиванки в Дрогобичі. Початок святкового маршу дрогобичан вулицями міста від Народного дому, 2012

13 грудня на свято Андрія на географічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка проводилась акція «День вишиванки на географічному». Цього дня студенти, аспіранти, викладачі та співробітники факультету прийшли на пари та роботу у вишиваних сорочках.

«Цією акцією ми хочемо показати, що сучасна молодь пам'ятає й шанує українські традиції. Як ми знаємо, ще з давніх часів дівчата та хлопці одягали вишиванки на Андрія, весело проводили час на святкуванні Андріївських вечорниць, бавлячись та співаючи гарних пісень. Тому хочемо показати всім, що ми не повинні соромитися власного минулого, – одягати вишиванку й бути гордими того, що ми — українці — нація з багатою історією та глибоким корінням», — зазначили організатори акції Тарас Клапчук і Роман Данилишин.

Акція вразила весь університет і після цього відзначають це свято щороку.

Започатковано традицію дарувати вишиванки немовлятам, народженим цього дня в Чернівцях. Саме з цієї події починаються заходи кожного наступного року.

2013

Дівчинка у традиційному народному вбранні

Доба вишиванки. Свято розтягнулося на цілу добу та запам'яталося університетським благодійним ярмарком солодощів, на котрому було зібрано майже 16 тисяч гривень та передано онкохворим діткам, що лікуються в обласній дитячій лікарні. Акція продовжилася і вночі та закінчилася авторською люмінесцентною фотовиставкою Олександра Ткачука «Орнаменти, що світяться».[7][8]

2014

Цьогоріч у рамках свята оголошено конкурс на найкраще сімейне, родинне фото у вишиванках.[9] З-поміж найцікавіших заходів — підбиття підсумків всеукраїнського фотоконкурсу «Моя родина у вишиванці», а також одночасне виконання студентами у вишиванках державного гімну по всій Україні. Свято підхопили 8 країн світу: Канада, США, Італія, Німеччина, Франція, Росія, Румунія, Португалія.

2015

День вишиванки у 2015 році припадає на 21 травня. Організатори закликали усю Україну в цей день одягнути вишиванку на знак єдності. Започаткована акція «Подаруй вишиванку захиснику», яка має на меті підняти бойовий і моральний дух українських воїнів в зоні АТО. Військовим на передову за допомогою волонтерів передали вишиванки, аби вони служили оберегом. Свято ознаменувалося всесвітнім масштабом, до акції долучилися близько 50 країн світу.

2016

Всесвітній день вишиванки відзначався 19 травня.

На цей день та наступні вихідні заходи планувалися в різних містах України і світу,[10] в тому числі в Києві:

  1. Одягання у вишиванку пам'ятника Либіді та Засновникам Києва на Майдані Незалежності. Захід організовано спільно з ТМ «Фолк Мода».
  2. Лекторій про історію, символіку та регіональні особливості вишитих сорочок. Презентація фотовиставки Дарини Зарайської «Берегині», присвяченої жінкам-волонтеркам.
    Захід організовано спільно з Центром фольклору та етнографії Інституту філології КНУ ім. Т. Шевченка.
  3. Акція «Народжені у вишиванках». Міністр юстиції Павло Петренко вручатиме свідоцтво про народження та даруватиме новонародженим вишиванки (пологовий будинок № 5).
  4. Показ першого повнометражного фільму про вишиті сорочки «Спадок нації». Національний музей історії України (вул. Володимирська,2).

В оргкомітеті свята:[11]

  • Леся Воронюк — ідейник свята та голова оргкомітету, журналіст телеканалу «СТБ»
    17 травня 2018 року — колектив одеського кінотеатру святкує День вишиванки
  • Олександр Ткачук — військовий журналіст, фотохудожник, автор проекту «Музика воїнів»
  • Оксана Добржанська — викладач кафедри міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, кандидат політичних наук, громадська діячка.
  • Михайло Павлюк — викладач кафедри міжнародних відносин, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Кандидат політичних наук, громадський та політичний діяч, депутат Чернівецької обласної ради.
  • Сергій Бостан — викладач кафедри соціальної роботи та кадрової політики у Буковинському державному фінансово-економічному університеті. Кандидат політичних наук. Директор Інституту політичних та геополітичних досліджень.

2017

День вишиванки., 17 травня 2018-го

День вишиванки відзначався 18 травня.

2018

День вишиванки відзначався 17 травня.

2019

День вишиванки відзначався 16 травня.

2020

День вишиванки припадає на 21 травня. В країні ще діє карантин.

Сімейна пара у вишиванках

2021

День вишиванки припадає на 20 травня.

Див. також

Примітки

  1. День вишиванки: Модні тренди, традиції візерунків за регіонами та історія українського свята. 5.ua (укр.). Процитовано 20 травня 2021.
  2. Катерина Пулатова (20 травня 2021). З Днем вишиванки 2021: красиві привітання з етнічним святом. unian.ua. УНІАН. Процитовано 20 травня 2021.
  3. «Це дуже красиво»: кияни про вишиванки. ВВС Україна. 20 травня, 2016 рік.
  4. День вишиванки: історія та традиції свята - 24 Канал. 24 Канал. Процитовано 18 травня 2018.
  5. У Чернівцях пройшов День вишитої сорочки. Українська правда — Життя. 15.04.2010.
  6. У Чернівцях всі одягли вишиванки (ФОТО). Новини Чернівці: Інформаційний портал газети «Молодий буковинець». 5-05-2011.
  7. Патріотична акція «День вишиванки» у Чернівцях. Фото УНІАН. 16.05.2013.
  8. У Чернівцях до Дня вишиванки створили наймасовіший “живий” герб (Відео). Телеканал новин 24. 16 травня 2013.
  9. Увосьме в Чернівцях відзначать День вишиванки. Газета «День». 7 травня, 2014.
  10. Всесвітній день вишиванки — план заходів 2016. Жінка-УКРАЇНКА. Травень 17, 2016.
  11. Організатори. День вишиванки. Процитовано 20 травня 2016.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.