Депортація 44-46

"Депортація 44-46" - це документальний фільм, присвячений депортації понад 480 тисяч українців з території сучасної південно-східної Польщі у 1944-1946 роках. Зйомки тривали у червні[1] та липні 2020 року[2]. Офіційний трейлер з'явився у лютому 2021[3], а прем'єра планується восени 2021 року[4].

Депортація 44-46
Вид Повнометражний документальний фільм
Режисери Олеся Моргунець-Ісаєнко
Сценаристи Тарас Лазер
У головних
ролях
Лариса Руснак, Ірина Лазер, Дарина Новікова, Вадим Курилко
Оператори Євгеній Кирей
Композитори Оксана Моргунець, Ірина Лазер і гурт Mavka
Художники Владлен Одуденко
Кінокомпанія UM-Group
Країна Україна
Рік 2021

У фільмі використано хронікальні кадри, тогочасні газети, історичні фотографії та мапи, а також показано історію однієї з депортованих, яку через 20 років після виселення затримав КДБ за поширення правдивої інформації про примусовий характер виселення[5]

Науковий консультант картини – історик Роман Кабачій, сценарій рецензували із польського боку професор Жешувського університету Ян Пісулінський, а з українського – професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Сергійчук.

Синопсис

Фільм присвячений примусовому виселенню понад 480 тисяч українців з територій, які розташовані в сучасній південно-східній Польщі: Холмщина, Надсяння, Підляшшя та Лемківщина.

Картина структурно поділена на 4 частини – відповідно до кількості етапів депортації. У кожній із частин очевидиця подій розповідає історичні факти про період 1944-1946 років, демонструє документи, карти, фото, хроніку, газети. Описується та показується прихід СРСР на територію Польщі, встановлення в ній маріонеткового комуністичного уряду на чолі з Едвардом Осубкою-Моравські та як руками цього уряду здійснювалося вигнання українців з їхніх правічних земель.

Синхронно з історичною документальною оповіддю розгортається ігровий сюжет, у якому показано допит «переселенки» в кабінеті КДБ через 20 років після закінчення депортації. «Переселенку» (зіграла Лариса Руснак) допитує КДБ-стка (Ірина Лазер) за «розповсюдження неправдивої інформації». Вони ведуть суперечку про характер депортації та її особливості – депортована (Руснак) розповідає правду – те, що вона бачила на власні очі, про примус та жах депортації; а КДБ-стка (Лазер), вихована брехнею та фейками – радянською ідеологією та пресою, – усе заперечує. Розповідь депортованої повсякчас доповнюється спогадами з вагону, у якому її та інших українців у жахливих умовах везли з теренів Польщі вглиб УРСР.

Посилання

Депортація 44-46 на DzygaMDB

Офіційний трейлер фільму на YouTube

Депортація 44-46 у соцмережі Facebook

Примітки

  1. Розпочато зйомки документального фільму "Переселення 44-46". usfa.gov.ua (uk-Uk). Процитовано 12 березня 2021.
  2. У Києві розпочались зйомки фільму Депортація 44-46 (uk-UA). Процитовано 12 березня 2021.
  3. Вийшов офіційний трейлер документального фільму «Депортація 44-46». Нове українське кіно (укр.). 5 лютого 2021. Процитовано 12 березня 2021.
  4. Презентували трейлер українського документального фільму “Депортація 44-46”. Інформаційне агентство Українські Національні Новини (УНН). Всі онлайн новини дня в Україні за сьогодні - найсвіжіші, останні, головні. (укр.). Процитовано 12 березня 2021.
  5. У Києві знімають фільм про депортацію українців у 1944-46 роках із території сучасної Польщі. tyzhden.ua (англ.). Процитовано 12 березня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.