Державна дума Федеральних зборів Російської Федерації VIII скликання
Державна дума Федеральних зборів Російської Федерації восьмого скликання була обрана 19 вересня 2021 року . Її повноваження відповідно до частини 1 статті 96 Конституції Російської Федерації триватимуть до вересня 2026 року[3] . Дума може бути достроково розпущена президентом, але не раніше, ніж через рік після початку роботи.
Державна дума Федеральних зборів Російської Федерації VIII скликання рос. Государственная дума Федерального собрания Российской Федерации VIII созыва | |
VIII | |
Розподіл місць за підсумками виборів 2021 року в Державну думу[1] | |
Загальна інформація: | |
Юрисдикція: | |
Попередник: | VII скликання |
Структура: | |
Депутатів: | 450 |
Голова Державної думи Федеральних зборів Російської Федерації: | В'ячеслав Володін (Єдина Росія (324 депутати)) |
Вибори: | |
Виборча система: | змішана |
Термін: | з 12 жовтня 2021 року[2] |
Офіційний вебсайт: | |
http://www.duma.gov.ru |
Вибори
Вибори VIII скликання відбулися 17-19 вересня 2021 року, завершившись в єдиний день голосування 19 вересня. На червень 2021 року 32 російських політичних партії мали право брати участь у виборах[4][5]. При цьому партіям, які на попередніх виборах отримали мандати за партійним списком або набрали понад 3 % голосів, або тим, хто представлені хоча б в одному з регіональних парламентів, дозволялося брати участь у виборах без збору підписів. Після виборів VII скликання пільги втратили партії ПАРНАС і «Громадянська сила», ще дві партії з пільгою — «За правду» і «Патріоти Росії» — об'єдналися зі «Справедливою Росією», утворивши єдину партію « Справедлива Росія — За правду». Таким чином, залишилося 14 партій, які могли висуватися на вибори без збору підписів:
- Громадянська платформа
- Єдина Росія
- Зелена альтернатива
- Зелені
- Комуністична партія Російської Федерації
- Комуністи Росії
- Ліберально-демократична партія Росії
- Нові люди
- Партія Росту
- Родіна
- Російська партія пенсіонерів за соціальну справедливість
- Російська партія свободи і справедливості
- Справедлива Росія — За правду
- Яблуко
Решта 18 партій для участі у виборах 2021 року мали зібрати не менше 200 тисяч підписів на свою підтримку.
Прогнози і реальність
Згідно з рядом доповідей, які публікувались агентством ІНСОМАР, Фондом розвитку громадянського суспільства та Експертною інститутом соціальних досліджень (ЕІСІ) в березні 2021 року «Єдина Росія» мала зберегти в парламенті VIII скликання конституційну більшість[6] — що і сталося. За прогнозом, в результаті голосування по спискам «Єдина Росія» була здатна отримати 111 місць з 225, тобто 49,3 % депутатських мандатів[7] — фактично за списком вона отримала 126 місць[8], тобто 56 % депутатських мандатів.
Багато депутатів-єдиноросів, з якими асоціюються заборонні і непопулярні закони останнього п'ятиріччя, як передбачалося, не будуть переобиратися[9] — так і виявилося: не менше ста депутатів не стали претендувати на місце у восьмому скликання[10][11]. Однією з причин може бути те, що ці депутати вважали, що не мають морального права претендувати на переобрання після того як вони, підкоряючись фракційній дисципліні, проігнорували думку народу і підтримали пенсійну реформу. Експерти припускають, що В'ячеслав Володін може залишити пост спікера.
Не було сумнівів, що разом з «Єдиною Росією» до Держдуми пройдуть КПРФ, ЛДПР і «Справедлива Росія — За правду» (і ці партії знову представлені в Думі), а головна інтрига виборів вбачалася в тому, чи з'являться ще фракції. Як варіанти називалося проходження Російської партії пенсіонерів «За справедливість», партії « Яблуко», партії «Нові люди» та "Зеленої альтернативи "[12][13]. Висловлювалися думки, що фракцій може стати до шести[14] — за фактом, до Держдуми, хоча і на межі, пройшли «Нові люди» (і стало п'ять фракцій).
Склад
21 вересня 2021 року ЦВК Росії опублікував розподіл місць за підсумками виборів: Єдина Росія — 324 місця, КПРФ — 57, Справедлива Росія — за правду — 27, ЛДПР — 21, Нові люди — 13, Партія зростання, Громадянська платформа і Батьківщина — по одному місця, п'ять самовисуванців у мажоритарних округах[15] Офіційні підсумки Центрвиборчком підбив в п'ятницю 24 вересня[16]. При цьому КПРФ не визнала результати виборів в Москві, вважаючи їх спотвореними на користь «Єдиної Росії» за рахунок електронного голосування[17].
Оцінки та можлива фальсифікація
На думку політолога Михайла Виноградова, восьме скликання не буде якісно відрізнятися від сьомого[18]. Ілля Гращенков вважає, що новий парламент буде керуватися в своїй роботі ідеологією «обложеної фортеці» або «транзиту»[9].
Ще до виборів, в липні 2021 року в Європарламенті пролунала пропозиція визнати VIII скликання Держдуми нелегітимною, якщо голосування пройде з порушеннями. Також не всі держави світу, включаючи, перш за все Україну, визнали вибори в окупованому Криму. Цю ініціативу підтримав комітет Європарламенту з міжнародних справ[19].
Партійне представництво в Думі VIII скликання не відповідає істинній картині переваг в російському суспільстві. Перед виборами рейтинг правлячої партії «Єдина Росія» становив близько 35 %, А в підсумку вона зайняла понад 70 % крісел. Основна причина спотворень не в фальсифікаціях, а в специфіці мажоритарної системи відносної більшості при виборах по одномандатних округах[20]. При малій популярності і великої кількості кандидатів (коли виборцю доводиться судити про людину по його партійної приналежності) невеликого перевищення рейтингу правлячої партії над рейтингом будь-якої іншої партії досить для того, щоб лише за статистичних причин кандидати-опозиціонери майже не мали шансів.
Примітки
- ЦИК опубликовал распределение мандатов по итогам выборов в Госдуму. РИА Новости. 21 вересня 2021. Процитовано 22 вересня 2021.
- В «Единой России» назвали дату первого заседания Госдумы
- 96 Конституция Российской Федерации
- Список зарегистрированных политических партий | Министерство юстиции Российской Федерации. minjust.gov.ru. Архів оригіналу за 16 липня 2020. Процитовано 12 червня 2020.
- Список политических партий, имеющих право в соответствии с Федеральным законом от 11.07.2001 № 95-ФЗ «О политических партиях» принимать участие в выборах | Министерство юстиции Российской Федерации. minjust.gov.ru. Архів оригіналу за 12 червня 2020. Процитовано 12 червня 2020.
- Колесников Андрей, Макаренко Борис (31 травня 2021). Дума-2021: четыре интриги выборов. Московский центр Карнеги. Процитовано 23 вересня 2021.
- От рейтингов к результатам (выпуск от 9 сентября). https://cpkr.ru/. 9 вересня 2021. Процитовано 21 вересня 2021.
- ЦИК назвала, сколько мандатов получат прошедшие в Думу партии. РБК. 21 вересня 2021. Процитовано 23 вересня 2021.
- Савельев Михаил (9 червня 2021). Новое место Володина, новые партии в Госдуме: Гращенков раскрыл план Кремля на выборы. Процитовано 23 вересня 2021.
- Михаил Мошкин, Андрей Самохин (31 травня 2021). Состав Госдумы ждут перемены. Взгляд. Процитовано 23 вересня 2021.
- Госдума-2021: Майданов и муж Скабеевой придут вместо Поклонской и Пушкиной
- Ни протестов, ни конкуренции // Коммерсантъ.
- «Скучно не будет». Чего ждать от будущей Госдумы
- Неустойчивое равновесие: прогноз на думские выборы 2021 года по итогам Единого дня голосования
- ЦИК: «Единая Россия» получила 324 из 450 мест в Госдуме. Это конституционное большинство. Новая газета. 21 вересня 2021. Процитовано 22 вересня 2021.
- ЦИК утвердила итоги выборов в Госдуму и признала их состоявшимися. Известия. 24 вересня 2021. Процитовано 24 вересня 2021.
- Член ЦИК от КПРФ выразил несогласие с итогами думских выборов. Интерфакс. 24 вересня 2021. Процитовано 24 вересня 2021. Проігноровано невідомий параметр
|description=
(довідка) - «Второстепенный орган власти». Почему следующая Госдума не будет отличаться от нынешней. Интервью политолога Михаила Виноградова
- В Европарламенте предложили готовиться к непризнанию предстоящих выборов в российскую Госдуму
- В. Пугачёв, А. Соловьёв (2000). Введение в политологию, гл. 22, § 4. M.: «Аспект Пресс». Процитовано 10 вересня 2021. «...[мажоритарная система] во многом искажает реальную картину предпочтений и волю избирателей... ...В условиях остроконфликтного общества мажоритарная система достаточно опасна для демократии...»