Джанібек

Джанібе́к (тат. Canibək, ?—1357) хан Золотої Орди (13421357).

Джанібек
Народився 14 століття
Золота Орда
Помер 1357
Сарай-Бату, Золота Орда
Країна  Золота Орда
Юань[1]
Діяльність Хан
Посада Хан
Конфесія іслам
Рід Борджигін
Батько Узбек-хан[1]
Мати Taidulad
Брати, сестри Тінібек і Абдулах-хан
Діти Бердібек, Кульпа, Науруз-хан і Кільдібек

Імена

  • Джанібек — коротке ім'я, прийняте в історіографії.
  • Джалал уд-Дін Махмуд Джанібек — повне ім'я.

Біографія

Походив з роду Чингізидів. Син Узбек-хана. Прийшов до влади, вбивши своїх братів Тінібека та Хизра. Під час свого правління Джанібек активно втручався у справи Князівств Великої Русі та Литви. Підтримував великих московських князів Сімеона Гордого та Івана II проти посилення Тверського князівства.

Водночас воював з генуезькими містами у Криму. 1343 року взяв в облогу місто Кафа, яка виявилася невдалою. У 1345 році Джанібек знову вирішив захопити Кафу, але штурм міста знову був невдалим через спалах моровиці серед золотоординських військ. Тоді Джанібек наказав за допомогою катапульти закинути до Кафи трупи померлих від моровиці у спробі здолати захисників, але марно. Втім, моряки та солдати Генуї занесли Чорну смерть до Європи.

1349 року, як верховний володар улусу Джучі в обмін на данину визнав права короля Казимира на Королівство Русі.

У 1346–1353 роках моровиця, що прийшла з Китаю Шовковим шляхом, майже спустошила всі міста Золотої Орди. Значна частина населення перекочувала до пониззя Дону та Дніпра. Все це послабило економічне та військове становище країни.

1355 року литовсько-руський князь Ольгерд підкорив міста Чернігівщини, які були до того під владою Золотої Орди.

Зменшення населення і впливу на південноруські міста зумовило скорочення доходів ханської скарбниці. Джанібек був вимушений збільшити податки, вести нові війни для розширення земель та нових підданців.

1356 року почав військову кампанію в Азербайджані, розбив армію володаря Мелік Ашрафа, завоювавши Тебріз, намісником в якому зробив свого сина Бердібека. Після цього рушив проти Улуса Чагатаю. Його правитель шейх Увайс вимушений був визнати владу Золотої Орди. Джанібек заявив, що три улуси Монгольської імперії тепер під його контролем.

1357 року захворів. Скориставшись цим, його син Бердібек захопив у країни владу, вбивши батька та 12 братів.

Джерела

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Джанібек

  1. China Biographical Database
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.