Джессі Леонард Грінстейн

Джессі Леонард Грінстейн (англ. Jesse Leonard Greenstein; 15 жовтня 1909 21 жовтня 2002) — американський астроном, член Національної АН США (1957).

Джессі Леонард Грінстейн
англ. Jesse L. Greenstein
Народився 15 жовтня 1909(1909-10-15)
Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, США
Помер 21 жовтня 2002(2002-10-21)[1] (93 роки)
Країна  США
Діяльність астроном
Галузь астрономія
Alma mater Гарвардський університет
Знання мов англійська
Заклад Каліфорнійський технологічний інститут, Єркська обсерваторія, Обсерваторія Маунт-Вілсон і Паломарська обсерваторія
Членство Американська академія мистецтв і наук, Американське астрономічне товариство[2] і Національна академія наук США
Нагороди

Harvard Centennial Medald

призова лекція Петріd (1971)

премія Генрі Норріса Расселаd (1970)

медаль Кетрін Брюс (1971)

Біографічні відомості

Родився в Нью-Йорку. У 1929 році закінчив Гарвардський університет. Потім зайнявся підприємницькою діяльністю. У 1934—1937 роках продовжував вивчення астрономії в Гарварді. Упродовж 1937—1948 років працював в Єркській обсерваторії, в 1939—1948 роках — також в обсерваторії Мак-Доналд. З 1948 року — співробітник обсерваторій Маунт-Вілсон і Маунт-Паломар, з 1949 року — також професор Каліфорнійського технологічного інституту.

Наукові здобутки

Наукові роботи відносяться до фізики зірок і міжзоряного середовища. У низці статей, опублікованих в 1930-і роки, розглянув деякі питання теорії взаємодії випромінювання і розрідженої речовини в міжзоряному просторі — міжзоряне поглинання і закон почервоніння світла зірок, світловий тиск у галактичних туманностях. У 1937 році зробив одну з перших спроб визначити переважні розміри пилових частинок у міжзоряному просторі шляхом порівняння теоретичних розрахунків із спостережуваною залежністю міжзоряного поглинання світла від довжини хвилі. За допомогою небулярного спектрографа займався разом з Л. Гіні (Louis G. Henyey) дослідженням дифузного випромінювання в Галактиці і деяких слабких туманностей. Спільно з Гіні сконструював світлосильну ширококутну камеру, з якою отримав серію фотографій Чумацького Шляху.

З 1939 року інтереси Грінстейна концентруються на зоряній спектроскопії, особливо на вивченні хімічного складу зоряних атмосфер. Визначив хімічний і ізотопний склад багатьох нормальних і пекулярних зірок. Ці роботи були частиною розробленою ним спільно з В. А. Фаулером великої програми вивчення процесів утворення і еволюції хімічних елементів у Всесвіті шляхом зіставлення хімічного складу зірок різного віку. Грінстейн виконав обширні спектроскопічні спостереження вироджених зірок. Розробив спектральну класифікацію білих карликів, визначив температури, радіуси і маси великого їх числа. У 1951 році спільно з Л.Спітцером (і незалежно від А. Я. Кіппера) вказав на важливу роль у формуванні оптичного континууму туманностей механізму двохфотонного випромінювання при переходах з другого рівня атома водню. Брав участь у перших роботах з оптичного ототожнення зіркоподібних радіоджерел (квазарів), з ототожнення їхніх спектрів і пояснення природи їхнього червоного зсуву. Запропонував механізм виникнення міжзоряної поляризації випромінювання зірок за рахунок переважної орієнтації порошинок під дією міжзоряного магнітного поля (механізм Дейвіса — Грінстейна).

Член Королівського товариства Бельгії в Льєжі. Медаль Кетрін Брюс Тихоокеанського астрономічного товариства (1971), Золота медаль Лондонського королівського астрономічного товариства (1975), медаль Льєжського університету (1975).

Астероїд 4612 Greenstein названо на його честь.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.