Дзеркальний телескоп Шайна

Дзеркальний телескоп ім. Г. А. Шайна — один з найбільших у Європі рефлекторів, другий за величиною оптичний телескоп на території країн пост-радянського простору і найбільший в Україні[1]. Головний інструмент Кримської астрофізичної обсерваторії. Телескоп носить ім'я його ідейного творця — академіка Г. А. Шайна.

Дзеркальний телескоп ім. Г. А. Шайна
На честь Шайн Григорій Абрамович
Розташування Научний, Крим.
Координати 44°43′40″ пн. ш. 34°00′56″ сх. д.
Організація КрАО
Висота 600 м
Збудовано 1960
Стиль телескопа рефлектор
Діаметр 2,64 метрів
Фокусна відстань 55 ± 0 м
Купол так
Вебсайт crao.crimea.ua

Відповідно до рішення радянського уряду головним телескопом створеним в Кримської обсерваторії повинен бути рефлектор з дзеркалом 2,5 м.

Будівництво телескопа було доручено Ленінградському оптико-механічному об'єднання. Головним конструктором телескопа став Б. К. Іоанісіані. У спорудженні брали участь понад сорок різних організацій. Для загального керівництва був організований комітет під головуванням В. Б. Ніконова. Робота почалася в 1954 р. У лютому 1956 р., коли проблемою зайнявся Д. Ф. Устинов, який очолював тоді Міністерство оборонної техніки, в систему якого входила і оптико-механічна промисловість, будівництво зрушило з мертвої точки. У 1960 спорудження 2,6-метрового рефлектора було закінчене. На момент створення телескоп був найбільшим у СРСР і в Європі і третім у світі. Для конструкторів та інженерів Ленінградського оптико-механічного об'єднання це був перший досвід створення великих телескопів. До грудня 1961 телескоп прийняла Державна комісія.

Телескоп будувався як універсальний астрофізичний інструмент. Його універсальність полягає в тому, що після головного дзеркала телескоп має 4 незалежні оптичні схеми: прямий фокус зі світлосилою F/4, фокуси Кассегрена і Несміта зі світлосилою F/16 та фокуси Куде — прямий і ламаний — зі світлосилою F/40. Що дозволяє працювати з великим набором апаратури, розрахованої для вирішення широкого кола астрономічних завдань. Основний напрямок досліджень, що проводяться на ДТШ — це нестаціонарні процеси, хімічний склад і магнетизм зірок і фізика активних ядер галактик, пов'язаних з потужними виділеннями енергії.

Г. А. Шайн, який був ініціатором створення в країні телескопа світового класу, не дожив до закінчення будівництва, помер в 1956 р.

Примітки

  1. Южные Ночи. Архів оригіналу за 10 червня 2010. Процитовано 31 серпня 2010.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.