Динамічна модель

Динамі́чна моде́ль сист́еми — сукупність співвідношень, що визначають вихід системи в залежності від входу та стану системи.

Динамічна модель відтворює зміни об'єкта, які відбуваються з плином часу, або особливості функціювання об'єкта. Динамічні моделі називають також функціональними.

Динамічне моделювання використовується для опису поведінки об'єкта в будь-який довільний змінний момент часу. Прикладами динамічних моделей є модель броунівського руху молекул газу, модель моста, параметри якого залежать від дії змінного навантаження.

Динамічні моделі широко використовуються в біології, медицині, динаміці популяцій, економіці, банківській справі. У фізиці, гідромеханіці — для моделювання динаміки розподілу тепла, руху рідини й газів, коливанні пластин та оболонок.

У математичному моделюванні динамічних систем виділяють три основні частини:

  • Емпірична частина — фактичні дані, що отримуються в експериментах і спостереженнях, а також дані з первинної систематизації.
  • Теоретична частина — визначаються основні концепції для об'єднання й пояснення з єдиних позицій емпіричні закономірності та явища.
  • Математична частина — конструює моделі для перевірки основних теоретичних концепцій, а також методи обробки експериментальних даних, планування експериментів і спостережень.

Широке використання динамічних моделей пов'язане перш за все з тим, що дає змогу різко скоротити обсяг і масштаби натурних експериментів.

Джерела

  • Білоусова Л. І. Інформатика 10-11. Навчальний посібник // Білоусова Л. І., Муравка А. С., Олефіренко Н. В. — Харків: Факт, 2009. — 352 с.
  • Хусаінов, Д. Я. Моделювання динамічних систем: навч. посіб. / Д. Я. Хусаінов, І. І. Харченко, А. В. Шатирко. — К. : Київський ун-т, 2011. — 135 с. — ISBN 966-439-483-0.
  • Кузьменко Б. В. Моделювання систем: навч. посібник для студ. напряму 6.050101 «Комп'ютерні науки» / Б. В. Кузьменко, О. А. Чайковська ; Київський національний ун-т культури і мистецтв. — К. : Видавничий відділ КНУКіМ, 2009. — 135 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.