Дмитро Донський (танкова колона)

Танкова колона «Димитрій Донський» — танкова колона, створена за ініціативи Московської патріархії РПЦ на пожертви віруючих і передана в 1944 році танковим військам СРСР. До її складу входили 19 танків Т-34-85 і 21 вогнеметний танк ОТ-34[1].

Історія створення

Танк Т-34-85 «Дмитрій Донський»

30 грудня 1942 року Патріарший Місцеблюститель митрополит Сергій звернувся із закликом до архієреїв, священиків і парафіяльних громад Російської Прпвославної Церкви[2]:

«Повторимо від імені всієї нашої Православної Церкви приклад Преподобного Сергія Радонезького і пошлемо нашій армії разом з нашими молитвами і благословенням речове показання нашої участі в загальному подвигу: спорудимо на наші пожертви колону танків імені Димитрія Донського»

Одночасно він направив новорічне привітання В. Сталіну. Повідомляючи про запрошення духовенства і віруючих до пожертвувань на бронетехніку, митрополит просив відкрити спеціальний рахунок у Держбанку. Телеграма митрополита і відповідь Сталіна: «Вказівку про відкриття спеціального рахунку в Держбанку дано» були опубліковані у всіх газетах. Таким чином, віруючі отримали можливість жертвувати на танкову колону навіть у тих областях, де не було жодного діючого храму. На будівництво 40 танків було зібрано понад 8 мільйонів рублів. У короткий термін вони були побудовані на Нижньо-Тагільскому танковому заводі, і 7 березня 1944 року в 5 кілометрах на північний захід від Тули, біля села Пальника відбулася урочиста передача їх армії. На мітингу зі словом виступив митрополит Крутицький Миколай[3] (це була перша в роки війни офіційна зустріч церковного ієрарха з бійцями Червоної Армії):

«Женіть ненависного ворога з нашої Великої Русі. Нехай славне ім'я Дмитра Донського веде нас на священну битву за руську землю. Вперед, до перемоги, брати-воїни!»

Танки надійшли в 38-й танковий (19 Т-34-85) і 516-й (21 ВІД-34) окремий вогнеметний полки.[недоступне посилання з 15.03.2019]

Бойове застосування

Танки з написом «Димитрій Донськой» з 38-го окремого танкового полку за офіційними даними знищили понад 1400 німців, 40 гармат, понад 100 кулеметів, 38 танків (частина з них захопили цілими), 17 бронетранспортерів і більше 100 автомобілів[4].

Сучасний стан

Після закінчення Великої Вітчизняної війни уцілівші танки колони «Димитрій Донський» були встановлені на експозиції в музеях збройних сил Москви, Ленінграда і Тули. У 2005 році, з благословення патріарха Алексія II, у московському Донському монастирі один з уцілілих колони танків був встановлений в пам'ять про прихожан та священнослужителів, на чиї пожертвувані кошти вона була створена[2].

Див. також

  • Давид Сасунський (танкова колона)

Примітки

  1. 07.03.1944 — На вооружение Красной Армии передана танковая колонна имени Димитрия Донского, созданная на средства верующих. «Россия.info». Архів оригіналу за 9 березня 2010.
  2. Филипповых Д. (30 декабря 2005 года). С верой в Победу. «Фонд стратегической культуры».[недоступне посилання з Июнь 2018]
  3. Микола, митрополит. На вівтар Батьківщини // Журнал Московської патріархії. 1944. № 4. С. 12-16
  4. Рогоза В. (22 июня 2009 года). Как в годы войны православные танки «Дмитрий Донской» дошли до Берлина. Познавательный журнал «Школа жизни.ру». Архів оригіналу за 13 квітня 2012.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.