Договір перестраховки

«Догові́р перестрахо́вки» (нім. Rückversicherungsvertrag) — повсякденна (в дипломатичних колах Німеччини і Росії) назва таємного договору між Росією та Німеччиною, підписаного в Берліні 6 червня 1887 року канцлером Бісмарком і російським послом П. А. Шуваловим, в тому ж місяці ратифікований обома сторонами.

В умовах розвалу (після сербсько-болгарської війни 18851886 р.р. «Союзу трьох імператорів» Німеччина, прагнучи уникнути російсько — французького зближення, пішла на укладення двосторонньої угоди з Росією. «Застрахувавшись» для нової війни проти Французької республіки союзом з Австро-Угорською імперією та Королівством Італія, Німеччина вирішила «перестрахуватися» угодою з Росією. У січні 1887 року переговори в Берліні були розпочаті Петром Шуваловим, разом зі своїм братом Павлом Шуваловим, — спочатку зі статс-секретарем відомства закордонних справ Німецької імперії Гербертом Бісмарком[1] (Herbert von Bismarck; син канцлера Отто фон Бісмарка). Петро Шувалов запропонував Німецькій імперії повну свободу дій стосовно Французької республіки — в обмін на неперешкоджання Німеччиною оволодінню Росією Протоками і відновленню нею контролю над Князівством Болгарія[2]; Отто Бісмарк був приємно здивований пропозиціями Шувалова[2].

Після деякого періоду охолодження відносин між Берліном і Санкт-Петербургом, в травні 1887 року, поновилися переговори між Павлом Шуваловим і Отто Бісмарком, що закінчилися підписанням таємного договору. За його умовами, обидві сторони повинні були зберігати нейтралітет при війні однієї з них з будь-якої третьою великою державою, крім випадків нападу Німеччини на Францію або Росії на Австро-Угорщину.

До договору додавався особливий протокол, за яким Німеччина зобов'язувалася надати Росії дипломатичне сприяння, якщо російський імператор знайде за потрібне «прийняти на себе захист входу в Чорне море» з метою «збереження ключа до своєї імперії». Німеччина обіцяла також ніколи не давати згоди на реставрацію князя Баттенбергського на болгарському престолі, що було для імператора Олександра III питанням особистого престижу і самолюбства.

1890 року термін дії договору перестраховки закінчився; новий уряд Німецької імперії на чолі з генералом Лео фон Капріві відмовся його відновлювати.

Примітки

  1. Історія дипломатії. Т. II, М., 1963, стор 248.
  2. Ibid. 249.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.