Доменіко Венеціано

Доменіко Венеціано (італ. Domenico Veneziano; Венеція, 1410Флоренція, 15 травня 1461) — італійський художник раннього Відродження. Повне ім'я — Доменіко ді Бартоломео да Венеція.

Доменіко Венеціано
Domenico Veneziano

Народження 1410(1410)
Венеція, Італія
Смерть 15 травня 1461(1461-05-15)
  Флоренція
Національність італієць
Країна  Венеційська республіка
Жанр вівтарна картина, фресковий живопис
Навчання Джентіле да Фабріано
Діяльність художник
Вплив на П'єро делла Франческа, Андреа дель Кастаньйо
Вчитель Джентіле да Фабріано, Мазоліно да Панікале, Мазаччо і Донателло
Відомі учні П'єро делла Франческа
Твори Santa Lucia de' Magnoli Altarpieced, Adoration of the Magid і Madonna and Childd

 Доменіко Венеціано у Вікісховищі

Біографія

Про народження Доменіко відомо дуже мало, хоча, як вважають, він народився близько 1410 року у Венеції. Потім він переїхав до Флоренції, щоб стати учнем Джентіле да Фабріано, де і продовжував працювати до самої смерті. Кажуть, що він працював з Пізанелло в Римі у 1423—1430 роках.

У 1439 році він їде до Флоренції, де спільно з П'єро делла Франческа розписує фреску в церкві госпіталю Санта-Марія-Нуова. У 1445 році художник з невідомої причини припиняє працювати. Пізніше його фрески завершують Алессо Бальдовінетті в 1461 і Андреа дель Кастаньйо в 1451—1453 роках. Весь цей цикл був знищений в XVIII столітті.

Згідно Вазарі після завершення роботи над вівтарем Маньолі в 1447 році, художник вирушає в область Марке, де спільно з П'єро делла Франческа працює над фресками церкви Санта-Марія в Лорето. Через епідемію чуми Доменіко покидає Марке і повертається до Флоренції. Фрески не були завершені, і тому пізніше їх знищили.

Остання відома робота художника — фреска в каплиці Кавальканті, пізніше в церкві Санта-Кроче. У 1566 році церкву перебудували, а фреску перенесли зі стіни.

Роботи

Мадонна із немовлям зі святими, 1445. Галерея Уффіці, Флоренція.
Поклоніння волхвів, Берлінська картинна галерея

Література

  • Annarita Paolieri, Paolo Uccello, Domenico Veneziano, Andrea del Castagno, Scala, Florence, 1991. ISBN 88-8117-017-5 (італ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.