Доротея Енгельбретсдаттер

Доротея Енгельбретсдаттер (норв. Dorothe Engelbretsdotter) (16 січня 1634 року, Берген 19 лютого 1716 року, Берген) — перша письменниця Норвегії.

Доротея Енгельбретсдаттер
норв. Dorothe Engelbretsdotter
Народилася 16 січня 1634 року
Берген
Померла 19 лютого 1716 року
Берген
Громадянство Норвегія
Діяльність поезія, псалми
Галузь поезія
Знання мов норвезька[1]
Жанр Christian hymnd
Конфесія християнство
У шлюбі з Ambrosius Hardenbeckd[2]

Біографія

Доротея Енгельбретсдаттер народилась 16 січня 1634 року в Бергені в сім'ї директора місцевої школи, а пізніше настоятеля собору. У 1652 році Доротея вийшла заміж за норвезького письменника і богослова, відомого надгробними виступами на похоронах. Після смерті батька Доротеї у 1659 році чоловік став настоятелем собору. У них було п'ятеро синів і чотири дочки. Після успішного видання першої збірки поезій Доротею запросили у Данію, де вона була представлена Томасу Кінґо, який вважається батьком данської поезії. Поети обмінялися невеликими поетичними імпровізаціями. У 1683 році чоловік Доротеї помер. З дев'яти семеро дітей померло і двоє зникли безвісти. Вся її подальшого поезія сповнена болем і стражданням. На думку норвезького літератора Людвіга Гольберга, Доротея Енгельбретсдаттер була «найвизначнішою норвезькою поетесою»

Творчість

Доротея Енгельбретсдаттер писала вірші. У 1678 році в Копенгагені вийшла перша збірка її віршів, до якої увійшли гімни, Псалми на біблійні теми. Книга мала великий успіх. Наступні збірки були написані після втрати чоловіка і дітей, тому вони сумні і болісні. Вірш («Жертовна сльоза» або «Пісенні жертвоприношення душі») був опублікований у 1685 році. Це був довгий вірш релігійного змісту в чотирьох частинах, який перевидавався кілька разів. У 1698 році Доротея видала третю збірку псалмів fra Verden («Християнське прощання зі світом»). Унікальність Доротеї ще і у тому, що вона була першою професійною письменницею Норвегії.

Див. також

Джерела

Посилання

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.