Дружба (фрегат)

Фрегат «Дружба» навчальний трищогловий барк (судно з повним вітрильним озброєнням), порт приписки Одеса, Україна. Станом на 2021 рік - єдиний вітрильник України[1].

«Дружба»
Навчальний вітрильник «Дружба»
Основна інформація
Будівництво Гданська корабельня (пол. "Stocznia Gdańska"
Тип Трищогловий барк
Під прапором
Порт приписки Одеса
Власник «Одеська морська академія»
Капітан
Спущений на воду 1987
Параметри
Корпус Сталь
Водотоннажність 1.354 тонн
Довжина 108,6 м
Ширина 14,0 м
Осідання 7 м
Технічні дані
Площа вітрил 1 857 м2, 23 вітрила
Двигуни 2 дизельних головних двигуна Zultzer потужністю 840 кВт кожен.
Швидкість 15 вузлів під вітрилами;
11 вузлів на моторі
Екіпаж 50

Історія

Трищогловий барк «Дружба» був побудований у 1987 році на Гданській судноверфі в Польщі. Корабель завдовжки 108 метрів побудований за прототипом вітрильних суден початку ХХ століття. Висота його щогл — майже 50 метрів, а вітрила управляються виключно вручну. Зразком для створення «Дружби» став польський вітрильник «Дар Млодзежі», побудований на Гданській верфі ім. Леніна і спущений на воду в 1982 році. Проект цього вітрильника, який успішно зарекомендував себе, був розроблений відомим інженером Зігмунтом Кореном[2].

Вітрильник «Дружба» неодноразово ходив у похід в іноземні порти, серед найвідоміших — у 1990 році на борту зі 120 курсантами Одеської морської академії він відвідував США для дружньої зустрічі з колегами з морських академії штатів Мен та Масачусетс, також він відвідав порти Балтімора, Нью-Йорка та Бостона.

Після розпаду СРСР було прийняте рішення переобладнати «Дружбу» з навчального на туристичне судно, що і було зроблено у 1992 році в італійському порту Мессіна. Зміни зачепили планування корабля, в тому числі зменшилась кількість кают для курсантів, замість 12-місних кубриків з'явилися чотиримісні каюти та 29 2-місних пасажирських кают, ресторан на 75 місць та 2 бари. Відтепер вітрильник міг брати на борт до 30 осіб.

Спочатку вітрильник возив туристів з м. Барселони (Іспанія) на Балеарські острови. З 1995 по 1996 роки вітрильник орендувала компанія з Болгарії, але через відсутність рейсів і невдалий контракт, «Одеська морська академія» звернулась до міжнародного суду з метою повернення «Дружби». У 1997 році корабель взяла в оренду фірма "Примор'я", що належала бізнесменові і політику Леоніду Климову. У цей період «Дружба» обслуговувала в основному швейцарців та ходила за різними маршрутами у Середземному та Чорному морях. Якось раз вітрильник майже дивом не був заарештований в Середземному морі. Зрештою, Леонід Климов повернув неабияк пошарпаний вітрильник морській академії, який станом на 2021 рік перебуває на якорі в Практичній гавані Одеського морського торговельного порту.

У 2013 році підіймалося питання про його ремонт, що мав відбутися у Севастополі, але через агресію Російської Федерації та тимчасову окупацію Автономної Республіки Крим цього реалізувати не вдалось[3].

У червні 2021 року стало відомо, що командувач Військово-Морських Сил України контр-адмірал Олексій Неїжпапа почав переговори з Міністерством освіти і науки України та керівництвом Національного університету «Одеська морська академія» щодо передачі національному флоту вітрильного фрегата «Дружба», який багато років простоює в Практичній гавані Одеського порту[4].

29 жовтня 2021 року президент України, Володимир Зеленський, під час відвідування Одеси заявив, що фрегат відремонтують та передадуть інституту військово-морських сил Одеської морської академії. [5]

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.