Навчальний корабель
Навчальний корабель — спеціально побудований або переобладнаний корабель, який використовується переважно для підготовки курсантів військово-морських навчальних закладів і фахівців флоту. Термін виник в середині XIX століття (зокрема, в англомовній пресі вже використовувалося сполучення «training-ship»)[1], однак фактично перші навчальні кораблі з'явилися значно раніше.
![](../I/HMS_Wolverine_(1863)_cutlass_drill.jpg.webp)
По суті існують два типи навчальних кораблів. Перший використовується для практичного навчання на морі та обслуговується штатними екіпажами, дублерами яких є особові склади, що навчаються. Інші є старими, як правило несамохідними суднами, часто позбавленими механізмів та обладнання, що використовуються виключно як навчальні кабінети.
Існують спеціалізовані навчальні кораблі (артилерійські, штурманські, мінні тощо) та загального призначення, а також вітрильні навчальні кораблі.
Україна
Навчальні катери
- «Нова Каховка»
- «Сміла»
- «Титан» — захоплений росіянами під час окупації Криму 2014 року
- «Чигирин»
Навчально-тренувальне судно
- «Велика Олександрівка» — захоплений росіянами під час окупації Криму 2014 року
Фрегати
- «Дружба»
- «Херсонес» — захоплений росіянами під час окупації Криму 2014 року
Барк
- «Товариш» — викуплений 2003 року за сприяння німецького товариства «Tall-Ship Friends e.V.» та повернувся до «материнської гавані» у Штральзунді — порту першої приписки; вітрильнику офіційно було повернено його колишнє ім'я «Горх Фок» (нім. «Gorch Fock I»)[2]
Галерея
- Навчальний фрегат «Херсонес», 2005 рік
Примітки
- English news: Lads for the Navy // «The Adelaide Observer», Saturday 18 November 1854, p. 8 (англ.)
Training-ships for naval cadets // «The Sydney Morning Herald», Saturday 16 May 1857, p. 5 (англ.) - Добро пожаловать на борт // «Gorch Fock I» (рос.)
Посилання
- Учебный корабль // Словарь военных терминов. — М. : Воениздат, 1988. — С. 310—311. — 335 с. — ISBN 5-203-00175-8 (рос.)
- Учебный корабль // EdwART. Толковый Военно-морской Словарь. — 2010 (рос.)
- Training ship: Pictures, photos, objects // «Trove. National Library of Australia (NLA)» (англ.)