Дунайська школа живопису

Дунайська школа живопису або Дунайський стиль (нім. Donauschule, Donaustil) — умовна назва групи німецьких художників Північного Відродження першої половини XVI століття, які відкривали в своїй творчості жанр пейзажу і вводили зображення природи як фон вівтарних картин. Територіально вони мешкали в доліні Дунаю — в герцогствах Баварія, Австрія, єпископствах Пассау і Аугсбург, архієпископствах Регенсбург і Зальцбург.

«Передальпійський краєвид» Вольф Губер

Термін

З'явилися наприкінці XIX століття в працях німецький письменника і мистецтвознавця Теодора фон Фріммеля. Термін набув широкого поширення завдяки праці Германа Фосса «Про походження Дунайського стилю».

Характеристика

Низка дослідників вважає, що засновником школи став Лукас Кранах Старший. Втім інші мистецтвознавці розглядають цю художню школу як самостійну, яка в свою чергу вплинула на Кранаха.

Відмінністю є застосування особливо яскравих, насичених фарб при відтворенні атмосферних ефектів, а також свобода фантазії, своєрідна романтичність, часом казковість образів, інтерес до природи. насамперед до зображення річкових і лісових пейзажів, до простору і світла.

З ідейної сторони, все це представляло художнє втілення філософії пантеїзму, поетичність, містична заглибленість. Картини художників цієї школи відрізнялися свободою фантазії, емоційністю, іноді казковим сприйняттям природи. Манера малювання динамічна, переривчаста. Іноді її відрізняв невеликий мазок.

Емоційний зміст творів різноманітний: від експресії до ідилії; іноді в трактуванні пейзажних мотивів проявляються гумор або бурлеск.

Особливий характер Дунайської школи виражений в тому, що вона не прив'язана до одного певного видатного художника. Кожен художник цієї школи мав свою індивідуальність. Їх головна заслуга — в розвитку пейзажного жанру. Вперше в європейському мистецтві ці художники створюють школу пейзажного живопису. При цьому не нехтували портретом, фоном для його часто ставав пейзаж.

Відомі представники

Джерела

  • Stange, Alfred (1971). Malerei der Donauschule. Munich: Bruckmann.
  • Snyder, James (1985). Northern Renaissance Art. New York: Harry N. Abrams, Inc.
  • Margit Stadlober: Der Wald in der Malerei und der Graphik des Donaustils, Wien, Böhlau 2006, S. 13–18.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.