Дюрбе Мехмед-бея

Дюрбе Мехмед-бея (Малий восьмигранник) — усипальниця у Бахчисараї. Розташований у провулку Первомайському, неподалік від Великого восьмигранника Дюрбе Мехмеда II Ґерая, за півсотні кроків на північ від мінбара серед приватної забудови.

Дюрбе Мехмед-бея

44°45′00″ пн. ш. 33°50′50″ сх. д.
Тип мавзолей і пам'ятка культурної спадщини України
Статус спадщини пам'ятка культурної спадщини України і об'єкт культурної спадщини РФ федерального значенняd
Країна  Україна
Розташування Бахчисарай
Ідентифікатори й посилання
Дюрбе Мехмед-бея (Автономна Республіка Крим)

Мавзолей збудовано у ХV-ХVІ ст. Це порівняно невелика восьмигранна скромно впорядкована споруда з дверима та трьома вікнами, зараз закладеними. Грані будови поставлені на цоколь, ребра її прикрашені колонками, стіни увінчані карнизом, баня зовні являє собою восьмигранну піраміду з напівзруйнованими гранями. Усередині споруди — сферична баня на півциркульних арках, неглибоко врізаних у площини граней.

Деяка лапідарність дюрбе — простота плану, скромність оздоблення, скупість деталей — наводять дослідників на думку, що малий восьмигранник був, можливо, типовою спорудою для середньовічного та більш пізнього часу, як, між іншим, і кубоподібне дюрбе. Зовні малий восьмигранник має вигляд невеличкої за розміром, скромної споруди з банею та нагадує юрту.

Під час його будівництва використано великі суцільні плити. У цьому дюрбе похований Мехмед-бей, який жив у Криму в XVI ст. і похований в Азизі. Це все, що нам відомо про людину, чий прах зберігає цей мавзолей.[1]

Примітки

  1. Байцар Андрій. Географія Криму: навч.-метод. посібник / А. Л. Байцар. — Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2017. — с. 301.

Джерела

  • Байцар Андрій. Географія Криму: навч.-метод. посібник / А. Л. Байцар. — Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2017. — 358 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.