Ебраук

Ебраук кельтська держава на території сучасної Великої Британії, що утворилася на початку V століття після залишення римськими військами провінцій Британії. Деякий час була найбільшою потугою на півночі Британії. З 420 року починається поступовий розпад Ебраука. З початку VI ст. починаються війни з англами. У 580 році остаточно підкорено королівством Дейра.

Ebrauc
Ебраук

400  580
Розташування королівство Ебрук
Столиця Ебраук
Мови кумбрійська
Релігії християнство
Форма правління монархія
король
 - 400-420 Коель Старий
Історія
 - Засноване 400
 - Припинило існування 580
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Ебраук

Історія

Утворення

Після відходу римлян з Британії утворився політичний вакуум. Брити сконцентрувалися навколо давньоримського міста-фортеці Еборакум. Засновником держави вважається Коель Старий. Назва держави Ебраук походить від римського міста Еборакум, що стало столицею бритської держави.

У 420 році від королівства відкололася держава Брінейх, а у 450 році Регед. Втім в подальшому завдяки діяльності Мора ап Кенеу вдалося відбити напади піктів та англів. 470 року держава знову поділилася на власне Ебраук та Пенінни. Стало незалежним королівство Гододін.

Розвиток

За панування королів Ейніона, Артуіса та Еліффера відбулося найбільше піднесення держави. Було досягнуто внутрішньої політико-військової та економічної стабілізації. Водночас вдалося відбити усі напади піктів, англів та саксів.

Занепад

Евраук виявився в небезпечному сусідстві з англами, що утворили потужне королівство Берніцію, знищиви Брінейх. У 559 році англи захопили область Дейфір. З цього моменту починається війна за існування Ебраука. Опір кельтів тривав близько 20 років, після чого Ебраук припинив існування, його землі захопило англське королівство Дейра.

Королі

  • Коель Старий, 400—420 роки
  • Кенеу ап Коель, 420—450 роки
  • Мор ап Кенеу, 450—470 роки
  • Ейніон ап Мор, 470—495 роки
  • Артуіс ап Мор, 495—500 роки
  • Еліффер Творець Великого війська, 500—560 роки
  • Передур Залізні Руки, 560—580 роки

Географія

Землі держави Ебраук охоплювали територію від південно-східної Шотландії, графство Нортумберленд до Дербіширу і Північного Лінкольнширу та від Камбрії до Чеширу.

Мова

Основу становила кумбрійська мова, що була державною. Втім поширені були інші кельтські мови.

Релігія

З часів Кенеу ап Коеля починається процес християнізації бритських племен. Він завершився в правління короля Еліффера.

Джерела

  • Christian Y.M Kerboul Les Royaumes Brittoniques au Très Haut Moyen Age Éditions du Pontig (Sautron 1997) (ISBN 2951031033).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.