Ейсселмер

Ейсселмер (нід. IJsselmeer) — штучне прісне озеро в центральних Нідерландах на місці колишньої затоки Зейдерзе. Межує з провінціями Фрисландія на північному сході, Флеволанд на півдні і сході і Північна Голландія на заході. Від Північного моря на півночі відокремлена 32 кілометрової дамбою товщиною близько 60 метрів. Загальна площа озера — близько 1100 км², середня глибина від 5 до 6 метрів. Водоймище отримало свою назву від річки Ейссел, що впадає в нього через невелике озеро Кетелмер. Живлення має рейнською водою, оскільки Ейссел є гирлом Рейну. Ейсселмер — найбільше за площею прісноводне водоймище Західної Європи.[2][3].

Ейсселмер
Назва на честь: Ейссел
52°49′00″ пн. ш. 5°15′00″ сх. д.
Розташування
Країна  Нідерланди
Геологічні дані
Тип штучне озероd і Natura 2000 protected aread
Частина від Q55129776?
Розміри
Площа поверхні 1100 км²
Висота −0,3 м
Глибина макс. 9,5 м
Довжина 53 км
Ширина 32 км
Вода
Басейн
Власний басейн
(категорія)
Q23937020?
Притоки Маркермер і Vechtd
Вливаються Ейссел
Витікають Північне море
Країни басейну Нідерланди
Інше
Статус спадщини рамсарська місцевістьd[1]
Geonames 2753361
Ейсселмер (Нідерланди)

 Ейсселмер у Вікісховищі

Історія створення

Ейсселмер виник в 1932 у результаті комплексного плану по меліорації Нідерландів, підготовленого групою інженерів на чолі з Корнеліусом Лелі. Згідно з цим планом, затока Зейдерзе була відгороджена штучною дамбою від Північного моря. За дамбою закріпилася назва Афслютдейк. У Книзі рекордів Гіннесса вона значиться як найбільша за протяжністю морська дамба з усіх існуючих у світі. Частина території затоки була осушена і стала провінцією Флеволанд, а частина стала озером Ейсселмер. В 1975 Ейсселмер було розділено на дві частини. Західна менша частина була відділена дамбою Хаутрібдеїк і стала самостійним озером Маркермер.

Сучасний стан

Озеро служить важливим резервуаром прісної води і використовується для потреб сільського господарства і водопостачання підприємств і домогосподарств. Широко використовується в рекреаційних цілях: по озеру плавають прогулянкові кораблі, на берегах озера розвинений туризм.

Озеро Кетелмер, через яке поступає рейнська вода до Ейсселмер, отримує брудну воду із заводів вгору за течією і практично є відстійником. Ці забруднення відкладаються на дно товстим шаром забрудненого мулу. Щоб відновити нормальне водне середовище, цей матеріал видаляють з дна озера.

В 2010 році в озері Кетельмер було створено штучний острів Ейсселог. Це сховище для забрудненого матеріалу вийнятого з дна озера. Після того, як сховище заповниться, його рекультивують і перетворять на заповідник[4]

Примітки

  1. https://rsis.ramsar.org/fr/ris/1246
  2. Dams in the Netherlands Шаблон:Query web archive
  3. Ketelmeer. Slopeindicator.com. Архів оригіналу за 24 квітня 2013. Процитовано 9 листопада 2013.
  4. IJsselmeer, Netherlands | Earthshots: Satellite Images of Environmental Change. Earthshots.usgs.gov. 21 серпня 2012. Процитовано 9 листопада 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.