Екскалібур

Екскалібур (англ. Excalibur) — легендарний меч короля Артура, що інколи асоціюється з магією і є символом суверенності Великої Британії. Екскалібур і Меч в Камені часто пов'язують як зброю одного типу під двома назвами. Проте в більшості версіях стверджується, що йдеться про різні види мечів. Найчастіше Екскалібур асоціюють з легендою про короля Артура, що має давню історію й корені. В Уельсі меч має назву «Caledfwlch» Каледвульх.

Легендарний Екскалібур — меч короля Артура в уявленні Бріттона Лароша.

Етимологія назви

Назва «Екскалібур», мабуть, бере свій початок з валійського Caledfwlch, що складається з елементів Caled («битва», «тяжкий») і bwlch (порушення, розрив, вирізка).

Екскалібур і Меч в Камені

В артуріанській легенді пояснюються відмінності Екскалібура і Меча в Камені. В «Мерліні» Роберта де Борона Артур займає трон, витягнувши меч із каменя. Цю дію не може виконати ніхто, крім «справжнього короля». Багато хто вважає, що цей самий меч і є знаменитий Екскалібур. Ідентичність цього підтверджується в пізнішому «Продовженні Вульгати Мерліна», частині циклу «Грааль Ланселота».

Проте в «Продовженні Вульгати Мерліна» зазначається, що Екскалібур Артуру подарувала Володарка Озера (Леді Озера) саме на початку його правління: вона назвала меч «Екскалібур, що вирізає сталь». В «Vulgate Mort Artu» Артур наказав Гірфлету кинути меч в озеро (таким чином, повернувши його на місце). Після двох невдалих спроб лицар нарешті виконав наказ: таємнича рука зловила Екскалібур і занурилась у воду.

Див. також

Примітки

    Джерела

    • Bromwich, R. and Simon Evans, D. Culhwch and Olwen. An Edition and Study of the Oldest Arthurian Tale (Cardiff: University of Wales Press, 1992).
    • Ford, P.K. «On the Significance of some Arthurian Names in Welsh» in Bulletin of the Board of Celtic Studies 30 (1983), pp. 268–73.
    • Gantz, Jeffrey (translator) (1987). The Mabinogion. New York: Penguin. ISBN 0-14-044322-3.
    • Green, T. Concepts of Arthur (Stroud: Tempus, 2007) ISBN 978-0-7524-4461-1.[1]
    • Jones, T. and Jones, G. The Mabinogion (London: Dent, 1949).
    • Lacy, N. J. Lancelot-Grail: The Old French Arthurian Vulgate and Post-Vulgate in Translation (New York: Garland, 1992-6), 5 vols.
    • Lacy, N. J (ed). The New Arthurian Encyclopedia. (London: Garland. 1996). ISBN 0-8153-2303-4.
    • MacKillop, J. Dictionary of Celtic Mythology (Oxford: Oxford University Press, 1998).
    • Micha, Alexandre. Merlin: roman du XIIIe siècle (Geneva: Droz, 1979).
    1. http://www.arthuriana.co.uk/concepts
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.