Експедиція «Гондвана»

«Експедиція „Гондвана“»  науково-фантастичний роман українського радянського письменника Леоніда Тендюка, в якому відбуваються пошуки затонулого материка Гондвана. Написано 1984 року. Є першою частиною однойменної трилогії. Наступні частини: «Голова Дракона» (1985 рік) і "Слід «Баракуди» (1986 рік). Написано після морської подорожі Л. Тендюка до В'єтнаму і архіпелагу Чагос.

«Експедиція «Гондвана»»
Автор Леонід Тендюк
Країна  СРСР
Мова англійська
Жанр наукова фантастика
Видано 1984

Зміст

Розповідь ведеться від імені Василя Гайового. Науково-дослідне судно «Садко» разом з іншими суднами міжнародної експедиції вирушає на пошуки затонулого материка Гондвана. Пройшовши з Владивостоку до Сінгапуру, потім через Суматру і Яванське море дослідники вийшли до Індійського океану. Біля банки Корона знаходять загиблий підводний мінічовен «Оріон» австралійської експедиції, що побувала тут раніше. Вчені знаходять записи, де йдеться про Гондвану. Попрямувавши далі біля Заячої гори, що під водою, учасники експедиції розділилися: частина відправилася на північ океану, інші — на схід, «Садко» — на північний захід.

Зрештою в центральній частині Індійського океану дослідники натрапляють на дивний рифт. Після тривалих досліджень на батискафі Гайовий з товаришами потрапляє до загадкового підводного поселення «Баракуда», розташоване в глибинах океану. Нижчу на глибині розташувалася військова база США «Мурена». В результаті радянські моряки і вчені опинилися у полоні. На «Баракуді» здійснювалися експерименти з використання дельфінів з військовою метою та створення людинориб.

Одному з моряків вдається втекти, вкрасти гідрокостяюм та повідомити на «Садку» про підводні об'єкти «Мурена» й «Баракуда». Члени міжнародної експедиції вирішили на батисфакафах проникнути на них. Назріває міжнародний скандал, тому полонених переводять на базу на острові Носі Мазава. Про пригоди на неї йдеться в наступній повість — «Голова Дракона».

Стиль

Нагадує журналістський репортаж, що яскраво описує передусім життя моряків і океану, безпосереднім подіям, пов'язаним із знайденням поселенням приділено невеличку частину повісті.

Тематика

  • Значну частину (близько 80%) приділяється складним будням моряків, опису переходів судна «Садко» від острова до острова, долання штормів та інших небезпек. Також надається опис островів і атолів Індійського океану, його глибин й дна. Багато сторінок приділено дослідженню Заячої гори, неподалік від якої знайдено поселення «Баракуда».
  • протистояння шляхетних радянських вчених і моряків з підступними заокеанськими (американськими) військовиками.

Технології

  • гідрокостюми обладнані апаратами для дихання, у яких геліокиснева суміш із додатком неону. Це дає змогу досягати великих глибин.
  • теріотехнічні системи з людей та дельфінів
  • штучні магнітні бурі, що знищують судна

Джерела

  • Тендюк Л. Експедиція «Гондвана»: пригодницька повість. Київ, 1989. 540 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.