Експедиція «Тяжіння»

«Експедиція „Тяжіння“» (англ. Mission of Gravity) — науково-фантастичний роман Хола Клемента, вперше опублікований 1953 року в журналі Astounding Science Fiction (квітень-липень). Також в червневому номері журналу було надруковано додаток до роману — стаття «Світ-дзига» (англ. Whirligig World), де автор детально описав фізичні особливості планети, на якій відбувається дія книги[1]. Перша книжкова публікація вийшла в 1954 році. Роман номінувався на ретроспективну премію Х'юго за 1954 рік, на міжнародну премію з фантастики I. F. (1955), і тричі номінувався журналом «Локус» (1975, 1987, 1998) як найкращий роман.[2]

«Експедиція „Тяжіння“»
англ. Mission of Gravity
Жанр фантастика
Автор Хол Клемент
Мова англійська
Опубліковано 1953
Видавництво Doubleday
Художник обкладинки Joseph Mugnainid
Наступний твір Star Lightd

Художня постановка

Історія відбувається на дуже сплюснутій планеті Месклин, тяжіння на поверхні якої коливається від 700 g на полюсах до 3 g на екваторі. Історія розповідається від особи однієї з місцевих розумних форм життя (месклініти) і земного дослідника. Месклініти мають форму тіла як у гусені, щоб переносити величезну силу притягання і бояться навіть невеликої висоти (тому що при силі тяжіння майже 700 g падіння з крихітної висоти приводить до смерті).

Сюжет

Месклініт Барленнан — капітан торгового судна аборигенів, що відправився до екватора. Історія починається з його вступу в контакт із Чарлзом Леклендом — дослідником з Землі, який насилу може пересуватися в скафандрі в зоні екватора. Він від імені дослідницької експедиції просить, щоб Барленнан допоміг отримати дані з наукового зонда, відправленого до одного з полюсів планети для вивчення властивостей величезної гравітації, який там застряг. На шляху до полюса корабель зустрічає і долає різні перешкоди, з деякими з яких люди можуть допомогти впоратися (підтримуючи зв'язок з капітаном по радіо), а деякі Барленнану та його команді доводиться долати власними силами.

Відгуки та відзнаки

Редактори Ентоні Бучер і Дж. Френсіс Маккомас оцінили роман як «компактний та цілісний, з великою кількістю цікавих пригод» і схарактеризували його як «чудовий зразок наукової фантастики, виконаний в найкращій манері з можливих».[3]

Найавторитетнішим шотландським критиком-фантастикознавцем Дейвідом Прінґлом роман включено до переліку 100 найкращих англомовних науково-фантастичних романів за період з 1949 по 1984 рік[4].

Історія публікацій

У 1972 році скорочений переклад роману був вперше виданий в СРСР видавництвом «Світ». Перекладав його відомий письменник-фантаст А. Стругацький під псевдонімом С. Бережков. Роман неодноразово перевидавався в тому ж перекладі з початку 1990-х років. Сумарний тираж російськомовних видань — понад 750 тис. примірників (без урахування першої публікації, де наклад не вказаний).

Посилання

Примітки

  1. В. Гончаров: Люди и миры Хола Клемента
  2. Экспедиция «Тяготение». fantlab.ru (рос.).
  3. "Recommended Reading, " F&SF, червень 1954, стор. 70
  4. Дейвід Прінґл: «Наукова фантастика: 100 найкращих романів, англомовна добірка, 1949—1984»
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.