Екстракт
Екстра́кт, або ви́тяжка — (лат. Extractum) концентрований витяг із лікарської рослинної сировини або сировини тваринного[1] походження, що являє собою рухомі, в'язкі рідини або сухі маси. У медицині термін «екстракт» означає лікарську форму, приготовлену за допомогою екстрагування. Екстрагентами можуть бути вода, спирт, ефір, вуглекислота (та інші речовини у надкритичному стані), відповідно екстракти поділяють на водні, спиртові, ефірні, СО2-екстракти та інші.
Розрізняють:
- рідкі екстракти (рухливі рідини);
- густі екстракти (в'язкі маси з вмістом вологи не більше 25 %);
- сухі екстракти (сипучі маси з вмістом вологи не більше 5 %).
Процес приготування екстракту називають екстракцією або екстрагуванням.
У виробництві густих і сухих екстрактів для отримання витягів з сировини використовують різні способи:
- ремацерацію і її варіанти;
- перколяцію;
- реперколяцію;
- циркуляційне екстрагування;
- противоточного екстрагування в батареї перколятора з циркуляційним перемішуванням;
- безперервне противоточного екстрагування з переміщенням сировини і екстрагента, а також інші методи, що включають подрібнення сировини в середовищі екстрагента; вихрову екстракцію; екстракцію з використанням електромагнітних коливань, ультразвуку, електричних розрядів, електроплазмолізу, електродіалізу та ін.
Холодна витяжка, або мацерат
Холодна витяжка готується з лікарських рослин, до складу яких входить велика кількість слизовидних компонентів, що мають підвищену чутливість до теплової обробки.
Для приготування мацерата фітосировину заливають холодною водою і настоюють протягом багатьох годин. [2]
Примітки
- Лікарська сировина тваринного походження — цілі тварини, їхні частини або продукти життєдіяльності, дозволені до застосування вповноваженими на це установами.
- Заварюємо лікарський чай правильно